Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

Vinnare i korsordsbilagan den 24-25 Oktober

TV-KRYSSET. Presentkort 100 kr: 

 Roger Törnqvist, Långshyttan.

 Sverigelott: 

 Lennart Johansson, Eskilstuna; Lena Trulsson, Kalmar; Jan Olofsson, Kristianstad; Margit Persson, Bjärred.


LÄTTA KRYSSET. Månadslotten två månader: 

 Christina Öhlander, Borås.

 Månadslotten en månad: 

 Birgitta Andersson, Jönköping; Marhit Rohne, Nyöping.


RESKRYSSET. Presentkort 100 kr: 

 Lars Bivil, Kalmar.

 Sverigelott:

 Ylva Nilsson, Landskrona; Gunnar Wickström, Onsala; Lena Varnheden, Nyköping; Kjell Hylander, Borås.

 SPORTKRYSSET Presentkort 100 kr: 

 Birgitta Söderström, Bandhagen.

 Sverigelott:

 Inger Engström, Spånga; Eva Jonsson, Boden; H. Handerstedt, Skövde; Janne Palm, Sandviken.


KÄNDISKRYSSET. 10 Yezzlotter:

 Siv Berglund, Umeå.

 3 Yezzlotter:

 Ingvar Andersson, Ludvika; Göran Gedin, Sollentuna.

 1 Yezzlott:

 Inga Lisa Elfström, Täby; Ingerid Johnson, Uppl, Väsby.


MUSIKKRYSSET. Presentkort 100 kr:

 Siv Andersson, Torshälla.

 Sverigelott:

 Britt Forsberg, Hudiksvall; Christer Lundin, Floda; Kerstin Henningsson, Åseda; Anita Nilsson, Mellbystrand.


UTMANINGEN. bok "Furioso": Laila Karlsson, Skillingaryd.

 Bok "Kniven i Hjärtat": 

 Lars Wennström, Norrköping; Birgitta Nilsson, Västerås; Kerstin Hedqvist, Gävle; Siv Larsson, Skogås.


IDAS KRYSS. Dr Grip kulspetspenna:Ingalill Wikstedt, Klässbol.

 Frixion Ball kulspetspenna:

 Kjell Lindberg, Söderhamn; Carina Hållberg, Bandhagen; Gunnar Hilmer, Uddevalla.


LÖSARNAS BILDER SID 12. Presentkort 100 kr:

 Per-Erik Arbin, Nybro.

 Sverigelott:

 Mikael Malmqvist, Linköping; Kalle Ödlund, Sollefteå; Tomas Roback, Borensberg; Ingvar Sollenby, Mullsjö.


DUBBELT UPP. Presentkort 100 kr:

 Siv Öst, Alingsås.

 Sverigelott:

 Arne Sjöberg, Trädet; Börje Andersson, Vallentuna; Jacke Eklöf, Karlskoga; Ingegerd Blom, Sollentuna.


MITTENKRYSSET. Presentkort 100 kr: 

 Bernt Engström, Järfälla.

 Sverigelott:

 Elsa Ekstrand, Uppsala; Birgitta Sundlöf, Målilla; Atle Jonzon, Mortlax; Britt-Marie Hagström, Falköping; Elsie Gustafsson, Gamleby; Ann-Maj Petersson, Sävsjö; Alv Svensson, Skövde; Leif Green, Säter; Ingrid och Rune Jansson, Bottnaryd.


ORDFLÄTAN. Presentkort 100 kr: 

 Merit Pettersson, Getinge.

 Sverigelott:

 Göran Loneberg, Halmstad; Brita Wester, Ljungby; Inga Bergström, Rödeby; Ulf Hallberg, Skellefteå.


KRYPTOT. 10 yezzlotter:Sune Elofsson, Västerås.

 3 yezzlotter:

 Kerstin Eriksson, Eskilstuna; Bert Andersson, Mölndal.

 1 yezzlott: 

 Ingrid Kiel, Munkedal; Kerstin Svensson, Gävle.


FILMKRYSSET. Presentkort 100 kr: 

 Leif Marcusson, Svedala.

 Sverigelott:

 Siw Hermansson, Hagfors; Rolf Nordlinder, Härnösand; Gunnar Carlsson, Hallstahammar; Ann-Margret Olsson, Lövestad.


SUDOKU 1. 2 biobiljetter:

 Linda Kanden, Gävle.

 Sverigelott:

 Ullrika Nordqvist, Enköping; Nadine Tidlund, Tranås; Sofie Herbs, Skillinge; Lennart Åke Illbäck, Nykvarn.


SUDOKU 2. 2 biobiljetter:

 Kjell Nordengård, Uddevalla.

 Sverigelott:

 Christer Jägne, Ljusterö; Rune Olin, Solna; Bo Axelsson, Vittskövle; Sten Johansson, Säffle.


SUDOKU 3. 2 biobiljetter:

 Ritma Stauere, Sandöverken.

 Sverigelott:

 Lena Lundqvist, Karlskoga; Bo Gideon Sjöström, Pauliström; Anund Arvidsson, Östersund; Benny Rigman, Trångsund.


SUDOKU 4. 2 biobiljetter:

 Stig Göran Pettersson, Floda.

 Sverigelott:

 Tomas Olofsson, Stockholm; Marianne Jansson, Malmö; Erling Nilsson, Täby; Gerd Hamberg, Vällingby.

 BARN 1. 2 biobiljetter:Måns Alm, Rödeby.

BARN 2. 2 biobiljetter:

 Linnea Löfgren, Skummesslövstrand.

BARN 3.  2 biobiljetter:

 Oliver Kirkegaard.

BARN 4. 2 biobiljetter:

 Tilde Svensson, Lammhult.


 Grattis! Vinsten kommer med posten.