Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Storfavoriten knäcktes på mållinjen: ”Otroligt”

Global Adventure slår av Milligan's School.
Foto: ATG / Skärmdump

Skyhög favorit.

Men Milligan's School fick ge sig sista metern mot en våldsamt spurtande Global Adventure.

– Helt otroligt, säger Per Skoglund i V75 Direkt.

Milligan's School var V75-omgångens största favorit och frågan alla ställde sig var ifall spelprocenten, 69 procent, var rimlig.

Svaret fick vi i dag.

Milligan's School som fick tillbaka Ulf Eriksson i vagnen övertog planenligt ledningen efter 600 meter.

Men utvändigt gnuggade Daniel Wäjersten och Spickleback Face vilket inte gav Milligan's School en lugn stund.

Det såg emellertid ut att hålla hela vägen in i mål.

Men från femtespår(!) sköt en våldsamt spurtande Global Adventure till och slog av storfavoriten i absolut sista steget.

– Helt otroligt, säger V75 Direkts programledare Per Skoglund.

– Häftig spurt, säger expertkollegan Jennifer Tillman.

Erik Adielsson var nöjd med sin uppsittning efter loppet.

– En otroligt mysig häst som gör mitt jobb som kusk väldigt lätt, säger han i V75 Direkt.

Ulf Eriksson var mer besviken.

– Han gick jättebra, men behövde lägga en del speeder under loppet och det tar tyvärr ut sig den här årstiden.