Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

MMA-profilen inblandad i ”värsta fallet någonsin”

Den tidigare MMA-stjärnan Chel-c Bailey har sadlat om till ryttare. 

Men karriären kunde ha fått ett abrupt slut. 

”Jag är okej och det är även hästen”, skriver Bailey om olyckan som fick galoppvärlden att hålla andan. 

Som tidigare MMA-stjärna är Chel-c Bailey van vid att ta emot smällar. 

Men frågan är om hennes nya, och framgångsrika, karriär som jockey inte bjudit henne på den obehagligaste niten hittills. 

I ett klipp som fått stor spridning på sociala medier syns det hur Bailey flyger av hästen Get N Tipsy i ett lopp i Chicago och följde man loppet på plats fanns det fog för att ana det värsta.

”Tack alla för ert stöd” 

Den engelska tabloiden The Sun beskriver olyckan som ”ett av de värsta fallen någonsin”, men mirakulöst nog klarade sig både Bailey och hästen undan med några mindre skråmor. 

”Jag är okej och det är även hästen. Tack alla för ert stöd”, skriver hon på Twitter. 

Efter en framgångsrik karriär som MMA-fighter gjorde Chel-c Bailey gjorde sitt första tävlingslopp som jockey 2019. 

Bara ett par månader senare vann hon sitt första lopp och de senaste åren har hon ridit in runt två miljoner kronor.