Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

Här är de nominerade – till Hästgalan 2020

Foto: Maria Holmén / TR Bild
Foto: Maria Holmén / TR Bild
Foto: LJ / TR Media

Den 7 februari är det dags för årets upplaga av Hästgalan i Stockholm. 

Nedan ser ni samtliga nomineringar. 

Här är nomineringarna till Hästgalan

ÅRETS HÄST:

ACTIVATED

Fyraårigt sto efter Jocose – Marelle

Ägare: Fredrik Wallin, med fleraTränare: Fredrik Wallin

Skötare: Annsofie Bergfelt

Uppfödare: Menhammar Stuteri AB

2019: 10 starter 4-2-1, 1.11,6am, 4 740 000 kronor

ATTRAVERSIAMO

Fyraårig hingst efter Kiss Francais – Rhythm KronosÄgare: Caracolas AB (Svante Båth), med flera

Tränare: Svante Båth

Skötare: Linda Weman

Uppfödare: Martina Christensson Lindahl, Uppsala

2019: 7 starter 5-2-0, 1.10,5am, 5 545 000 kronor

PROPULSION

Åttaårig hingst efter Muscle Hill – Danae

Ägare: Stall Zet (Daniel Redén)

Tränare: Daniel Redén

Skötare: Ellinor Wennebring

Uppfödare: F V Caldwell & Bluestone Farms LLC, USA

2019: 10 starter 6-2-0, 1.09,4ak, 1.11.9l, 8 416 376 kronor

READLY EXPRESS

Sjuårig hingst efter Ready Cash – Caddie Dream

Ägare: Bro Byggnads AB

Tränare: Timo Nurmos

Skötare: Inga Perk

Uppfödare: O.Carlsson Ekonomi AB & AB Lavec

2019: 6 starter 4-0-1, 1.08,9ak, 5 129 107 kronor

ÅRETS KUSK

BJÖRN GOOP (Färjestad)

CARL JOHAN JEPSON (Färjestad)

ÖRJAN KIHLSTRÖM (Solvalla)

ULF OHLSSON (Solvalla)

 

ÅRETS TRÄNARE:

ROBERT BERGH (Åby)

TIMO NURMOS (Solvalla)

DANIEL REDÉN (Solvalla)

FREDRIK WALLIN (Gävle)

 

ÅRETS TVÅÅRING

REVELATION (Tränare: Per Nordström, Jägersro)

SAYONARA (Tränare: Fredrik Wallin, Gävle)

GLOBAL BADMAN (Tränare: Daniel Wäjersten, Bergsåker)

ARMANI DEGATO (Tränare: Svante Båth, Solvalla)

 

ÅRETS TREÅRING

POWER (Tränare: Robert Bergh, Åby)

AETOS KRONOS (Tränare: Jerry Riordan, Halmstad)

BROTHER BILL (Tränare: Timo Nurmos, Solvalla)

DIANA ZET (Tränare: Daniel Redén, Solvalla)

 

ÅRETS FYRAÅRING

ACTIVATED (Tränare: Fredrik Wallin, Gävle)

ATTRAVERSIAMO (Tränare: Svante Båth, Solvalla)

CAMPO BAHIA (Tränare: Conrad Lugauer, Jägersro)

CONRADS RÖDLUVA (Tränare: Daniel Redén, Solvalla)

 

ÅRETS ÄLDRE

MAKETHEMARK (Tränare: Petri Salmela, Boden)

MILLIONDOLLARRHYME (Tränare: Fredrik B Larsson, Solvalla)

READLY EXPRESS (Tränare: Timo Nurmos, Solvalla)

WHO’S WHO (Tränare: Pasi Aikio, Solvalla)

 

ÅRETS STO

ACTIVATED (Tränare: Fredrik Wallin, Gävle)

CONRADS RÖDLUVA (Tränare: Daniel Redén, Solvalla)

RACING BRODDA (Tränare: Mattias Djuse, Solvalla)

SAYONARA (Tränare: Fredrik Wallin, Gävle)

 

ÅRETS KALLBLOD

BJÖRS FREJ (Tränare: Annelie Lagergren, Bollnäs)

B.W.RUNE (Tränare: Jan-Olov Persson, Hagmyren)

BÄCKLÖS URIEL (Tränare: Nicklas Blom, Gävle)

GULI ANNA (Tränare: Stefan Johansson, Umåker)

 

ÅRETS KOMET

MATS E DJUSE (Östersund)

VICTOR ROSLEFF (Halmstad)

HENNA HALME (Åby)

ERICA GULDHAG (Skellefteå)