Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Färjestads stjärnor dyker upp på V75 – tog privatjet till travet

Foto: TV4
Foto: TV4
Foto: TV4
Foto: TV4

I torsdags säkrade Färjestad SM-guldet i ishockey. 

Under lördagen hyrde en del av guldhjältarna ett privatjet och begav sig till Umåkers travbana. 

– När man klev upp så var man lite halvsliten, säger Mikael Wikstrand i TV4. 

Färjestads guldfirande fortsätter. 

Under fredagen hyllades de nyblivna mästarna av tusentals supportrar på torget i Karlstad innan festen gick vidare ut i natten. 

Anlände i limousin

Dagen efter valde däremot ett par av FBK-spelarna att lämna Värmland. 

I ett chartrat flyg begav sig de nyblivna mästarna upp till Umeå. Iklädda sina guldhjälmar åkte de sedan till travbanan i Limousine tillsammans med travprofilerna Björn Goop, Örjan Kihlström och Reijo Liljendahl.

– Den (firandet) var bra. I morse när man klev upp så var man lite halvsliten men sedan ordnade det upp sig på flygplatsen och man trodde väl inte på det förrän man satt i luften, säger Mikael Wikstrand i TV4:s sändning.  

Och det var mer än bara för nöje som föranledde besöket besöket. 

Mikael Wikstrand, Joakim Nygård, Daniel Viksten, Jacob de la Rose, Victor Ejdsell och Michael Lindqvist har sedan tidigare gått ihop och äger numera hästen Dwayne Zet, som slutade åtta i V75-7 med Magnus A Djuse i sulkyn.  

TV: Se Färjestads vilda guldfirande