Den sista omgången i Champions Leagues gruppspel ska spelas av i kväll och de flesta matcher är endast av akademisk betydelse då slutplaceringarna redan är cementerade. Det innebär så klart att det kan komma att roteras på sina håll då de flesta klubbar är inne i ett tufft spelschema.
Två luriga matcher från engelska League One avslutar kupongen.
Här är mina tidiga tankar:
■■ Match 1. Liverpool har varit inne i ett väldigt tight spelschema där de förra veckan lirade tre matcher på sju dagar. Klopp körde i stort sett samma starka elva i alla tre matcherna. Nu är det läge att vila spelare. Liverpool är redan klara gruppsegrare och det vore dumdristigt att inte rotera rejält. Det innebär att spelare som Williams, Morton, Konate, Oxlade-Chamberlain, Origi och Minamino troligtvis får chansen från start. Thiago, Henderson och Jota är spelare som stått över träningar och nog definitivt kommer att vila. Van Dijk lär också sitta på kvisten för ett break medan Milner är avstängd.
Efter den överraskande segern borta mot Atlético Madrid så har Milan fortsatt chans på topp 2 och avancemang. Men då krävs det först och främst vinst i kväll. De rödsvarta höll på att chocka Liverpool på Anfield med en 2–1-ledning i paus, men förlorade till sist med 2–3. Milan kommer ställa upp med bästa möjliga elva för att ge det här chansen. Zlatan vilades hela matchen i 2–0-segern mot Salernitana i helgen och kommer antagligen starta.
Svenska folket tar dock inte alls hänsyn till förutsättningarna utan streckar den här matchen helt jämnt. Det innebär väldigt fint spelvärde på Milan som just nu streckas till 37%, men borde stå i närmare 50%. Jag spikar ettan.
■■ Match 6. Sheriff Tiraspol var rankat sämst av alla lag som tog sig till gruppspelet i Champions League, men moldaverna chockade med två raka segrar. Bland annat hemma mot kvällens motstånd Shakhtar Donetsk. Sen dess har motståndarna dock gjort sin läxa. Båda dessa lag har redan cementerat sina platser i gruppen där Tiraspol är klart för Europa League, medan Shakhtar blir jumbo och åker ur.
Här skulle det dock förvåna om värdarna inte vill avsluta snyggt. I bortamatchen var Shakhtar det bättre laget med nära 70% bollinnehav och flest målchanser. 0–2-torsken speglade knappast matchbilden. På hemmaplan i Kiev och med större koll på hur Tiraspol spelar så ska tränare De Zerbi ha en plan som räcker till tre poäng. Både trupp- och rutinmässigt skiljer det nämligen en hel del mellan de här lagen till ukrainarnas fördel.
Här gör jag det enkelt för mig och favoritspikar.
■■ Match 3. En okej skrällchans hittar vi i den väntade gruppfinalen i grupp D. Båda lagen vill så klart sluta etta i gruppen för att på så sätt bli seedade i slutspelet och få ett förmodat enklare motstånd där. Real Madrid har sett fina ut under den senaste månaden, radat upp segrar och toppar La Liga i suverän stil. Det största orosmolnet är att lagets bästa spelare, Karim Benzema, klev av med skada redan i den 17:e minuten senast mot Real Sociedad och är borta här. Fransmannen är otroligt viktig för Marängernas anfallsspel.
Inter har även de fått upp ångan. I helgen slaktades Roma på bortaplan där de blåsvarta gick på knock direkt och gick till halvtidsvila med en 3–0-ledning. Det skulle förvåna om Inter inte står högst upp på täppan när Serie A summeras i vår. När lagen möttes i Milano tidigare i detta gruppspel vann Real turligt med ett sent ledningsmål (1–0). Inter dominerade den matchen och jag vill inte räkna ut italienarna här som måste gå för vinst för att vinna gruppen. Klassen finns och med ledaren Benzema out så ökar gästernas chanser.
Inter undervärderas en aning och streckas för lågt. Då krysset räcker för Madrid så är X2 en klart vettig lösning där favoriten chansas bort.
SPIKEN
Dortmund (match 5)
Besiktas har varit för dåliga för CL och är redan klar gruppjumbo. Formen är iskall. Dortmund har fått tillbaka målgarantin Haaland och ska bara städa av turkarna utan problem framför den gula väggen.
SKRÄLLEN
Inter (match 6)
Gruppfinal i grupp D där viktige Benzema är skadad i Real Madrid och Inter kommer från en riktigt vass insats borta mot Roma. Sett till strecken ligger värdet på Inter som var det bättre laget i mötet hemma i Milano. Skrälltvåan prioriteras.
FAVORIT I FARA
Portsmouth (match 7)
I League One kommer Portsmouth från fyra raka segrar, men här blir de överskattade mot Sheffield W. Gästerna har inte förlorat på över två månader och har kvar en hel del rutin från fjolårets Championship-trupp. Den överstreckade ettan måste garderas hela vägen.
SYSTEMFÖRSLAGET
1. Milan - Liverpool 1
2. Porto - A.Madrid 1x2
3. Real Madrid - Inter x2
4. Ajax - Sporting 1x2
5. Dortmund - Besiktas 1
6. Shakhtar - Sheriff T 1
7. Portsmouth - Sheff W 1x2
8. Fleetwood - Bolton 12
108 rader