Sjuåringsloppet Prix de la Chartre-sur-le-Loir på Vincennes inleder High Five-veckan. Distansen mäter 2.850 meter voltstart och det är totalt 14 hästar i loppet som körs 13.50.
5 Burning Man slutade tvåa med David Thomain i december och en liknande insats räcker långt i den här omgivningen. En fin segerchans felfri.
9 Eawy d’Eole vann i Angers senast men han har visat att han även duger på Vincennes. För tre starter sedan toppade hästen i Paris och han ska räknas tidigt.
12 Esteban Jiel var uppåt senast och hästen ska åter tävla barfota runt om. Han är med och hugger långt framme.
8 Edjo du Mont var tvåa på första barfota runt om senast och det blir samma balans i dag. Hästen trivs med Eric Raffin och ska passas.
Björn Goop rycker skorna runt om på 1 Waikiki Silvio och han ska inte nonchaleras.
Adrian Kolgjini-tränade 2 Ganyboy har gjort två starter på fransk mark i år och måste höja sig om det ska bli en framskjuten placering.
Speltips: 5-9-12-8-1
High Five 7 februari
RESULTAT
1:a. 12. Gelati Cut
2:a. 5. Galius
3:a. 2. Gitano
4:a. 9. Gallant Way
5:a. 8. Go On Boy
UTDELNING
Ordningsföljd: 12-5-2-9-8
5 första i mål i rätt ordning: 145 980 kr
5 första i mål utan ordning: 1 282 kr
4 första i mål utan ordning: 96 kr
3 första i mål utan ordning: 28 kr
■■■
ANNONS: Så spelar du High Five.