Stina Nilsson var inte ensam om att ha problem under dagens världscupsprint i Otepää.
Vinden på skjutvallen ställde nämligen till det för flera skyttar. Bland annat fick Hanna Öberg kritik för att ha skruvat på dioptern på geväret kort innan ett bommat skott.
En annan som hade problem var just Stina Nilsson med fem bom.
– Fem bom är alldeles för mycket, säger hon.
Men vad som egentligen inte fungerade var inte lätt att se från tv-soffan.
Men efter loppet förklarade Nilsson själv vad som var problemet: innan tävlingarna hade nämligen hennes nummerlapp (!) fastnat i siktet och lämnat smuts efter sig.
– Det är liksom… jag vet inte vad allt på den här grejen heter. Jag behöver göra rent den när jag kommer hem, säger Nilsson.
”Svårt att skjuta”
Hon fortsätter:
– Det blev lite strul innan start, det var en nummerlapp som fastnat i dioptern och jag försökte snabbt få bort det. Jag kunde absolut se men det var svårt att skjuta i ligg under de förutsättningarna. Jag är ändå nöjd med hur jag jobbade i ståskotten efter det, säger Nilsson.
För det var något med sikten, eller siktet på geväret, som strulade.
Och om man inte ser ordentligt är det föga förvånande optimalt att skjuta.
– Det var innan start som jag såg att det fastnat. Det hade nog varit utmanande att skjuta oavsett, men fem bom är för mycket.
Men oavsett vad slutade Nilsson på en 52:a plats och det är hon långt ifrån nöjd med.
– Om jag läser vinden rätt är tre bom i ligg alldeles för mycket. Men med tanke på förutsättningarna fanns det lite förmildrande omständigheter, säger hon och avslutar:
– För att vara på pallen måste allt stämma, man har inte råd med såna här misstag. Det är det som är tjusningen med sporten.