Björn Borg, Anja Pärson, Ingemar Stenmark, Carolina Klüft, det är en mängd stora stjärnor som tilldelats Bragdguldet genom åren.
Förra året belönades hopplandslaget med det prestigefyllda priset, det efter att ha tagit ett historiskt OS-guld i Tokyo.
2022 har varit ett framgångsrikt svenskt idrottsår, med bland annat Armand Duplantis VM-guld och världsrekord i stavhopp. Nils van der Poels dubbla OS-guld i skridsko, Sara Hectors OS-guld i storslalom, Jonnas Sundlings tre OS-medaljer i längdskidåkning.
Klockan 13 kom besked att priset tilldelas Nils van der Poel.
Skidskytten Stina Nilsson hade dock en annan favorit till Bragdguldet på förhand, nämligen det svenska damstafettlaget bestående av Linn Persson, Mona Brorsson, Hanna Öberg och Elvira Öberg, som tog OS-guld i Peking.
– Jag var på plats och såg den prestationen, så jag tycker helt klart att de är värda att vinna det priset.
Är deras prestation större än till exempel Duplantis och van der Poel?
– Det är jättesvårt nu när du radar upp sådana prestationer. Det är orättvist att jämföra prestationer. Jag kan tycka att vårt damstafettlag är värda det men det är Nils och Armand också. Men bara det att vårt damlag lyfts fram i det här sammanhanget tycker jag är fint nog.
Linn Persson, som var en del i det svenska laget som tog guld, är glad över att skidskyttarna nämns i förhandssnacket.
– Det är superkul, sedan får vi se hur det går.
OS-guld, världsrekord och VM-guld
När Svenska Dagbladet, som delar ut Bragdguldet, listade vilka tänkbara kandidater det fanns till Bragdguldet 2022 så nämnde man dessa:
• Nils van der Poel, 2 OS-guld: 5 000 och 10 000 meter (världsrekord), guld i allround-VM.
• Armand Duplantis, VM-guld i stavhopp på nytt världsrekord: 6.21 (måste stå i särklass för att få Bragdguldet eftersom han har fått priset en gång).
• Jonna Sundling, ett OS-guld (sprint), ett OS-silver (sprintstafett), ett OS-brons (stafett).
• Sara Hector, OS-guld i storslalom
• Sandra Näslund, OS-guld i skicross
• Walter Wallberg, OS-guld i puckelpist
• Skidskyttelaget damer, OS-guld
• Lag Edin, OS-guld curling
• Elvira Öberg, tre OS-medaljer i skidskytte – guld i stafett plus två silver.
• Handbollslandslaget herrar, EM-guld efter en serie bragdmatcher
• Marcus Ericsson, seger i Indy 500
• Henrik von Eckermann, VM-guld i hoppning både i lag och individuellt
• Ebba Årsjö, 2 guld i Paralympics: Slalom och superkombination + brons i störtlopp. 2 guld i para-VM: Slalom och parallellslalom.