Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

Skidskytte-VM 2019 – allt du behöver veta

Foto: JON OLAV NESVOLD / BILDBYRÅN NORWAY
Foto: CARL SANDIN / BILDBYRÅN

Skidskytte-VM drog i gång torsdag 7 mars och håller på till söndag 17 mars.

Här är allt du behöver veta om mästerskapet i Östersund!

Vilka sänder skidskytte-VM i tv?

Sveriges Television och Discovery Networks har rättigheterna till skidskytte-VM. Loppen sänds i SVT samt i Eurosport och går även att streama på SVT Play samt Eurosport Player.

Vilka datum avgörs skidskytte-VM 2019?

Tävlingarna pågår mellan torsdag 7:e mars och söndag 17:e mars.

Tävlingsprogram för skidskytte-VM 2019

Torsdag 7 mars 

2x6+2x7.5 Mixstafett (damer och herrar)

Fredag 8 mars

7,5 km damer, sprint

Lördag 9 mars

16:30: 10 km herrar, sprint

Söndag 10 mars

13:45: 10 km damer, jaktstart

16:30: 12,5 km herrar, jaktstart

Tisdag 12 mars

15:30: 15 km damer, individuellt

Onsdag 13 mars

16:10: 20 km herrar, individuellt

Torsdag 14 mars

17:10: Singelmixstafett (damer-herrar)

Lördag 16 mars

13:15: 4x6 km damer, stafett

Sänds i SVT1 samt Eurosport 1.

16:30: 4x7,5 km herrar, stafett

Sänds i SVT1 samt Eurosport 1.

Söndag 17 mars 

13:15: 12,5 km damer, masstart

Sänds i SVT1 samt Eurosport 1.

16:00: 15 km herrar, masstart

Sänds i SVT1 samt Eurosport 1.

 

 

Skidskytte-VM 2019 – resultat och medaljer

Torsdag 14 mars

Singelmixedstafett

1) Marte Olsbu Røiseland/Johannes Thingnes Bø, Norge, 35.43,2 (0+6), 2) Dorothea Wierer/Lukas Hofer, Italien, +13,4 (0+5), 3) Hanna Öberg/Sebastian Samuelsson, Sverige, +20,0 (0+8), 4) Denise Herrmann/Erik Lesser, Tyskland, +30,5 (0+6), 5) Anastasiya Merkusjyna/Dmytro Pidrutjnyi, Ukraina, 41,5 (0+5), 6) Jevgenija Pavlova/Matvej Eliseev, Ryssland, +52,7 (0+5), 7) Julia Simon/Antonin Guigonnat, Frankrike, +1.06,5 (0+10), 8) Lisa Theresa Hauser/Simon Eder, Österrike, +1.08,2 (0+5), 9) Eva Puskarcikova/Ondrej Moravec, Tjeckien, +1.34,1 (0+4), 10) Baiba Bendika/Andrejs Rastorgujevs, Lettland +1.34,3 (0+6).

 

Onsdag 13 mars

Herrar, 20 km

1) Arnd Peiffer, Tyskland, 52.42,4 (0), 2) Vladimir Iliev, Bulgarien, +1.08,7 (1), 3) Tarjei Bø, Norge, +1.09,1 (1), 4) Sebastian Samuelsson, Sverige, +1.35,7 (1), 5) Lukas Hofer, Italien, +1.53,2 (2), 6) Simon Desthieux, Frankrike, +1.54,0 (3), 7) Evgenij Garanitjev, Ryssland, +1.56,5 (1), 8) Vetle Sjåstad Christiansen, Norge, +1.59,2 (0), 9) Johannes Thingnes Bø, Norge, +2.00,8 (3), 10) Benedikt Doll, Tyskland, +2.03,5 (3).

Övriga svenska placeringar

28) Jesper Nelin +4.14,1 (3), 47) Martin Ponsiluoma +6.40,5 (4), 67) Peppe Femling +9.15,6 (6).

Tisdag 12 mars

Damer, 15 km

1) Hanna Öberg, Sverige, 43.10,4 (0), 2) Lisa Vittozzi, Italien, +23,6 (0), 3) Justinie Braisaz, Frankrike, +32,5 (1), 4) Laura Dahlmeier, Tyskland, +39,5 (1), 5) Paulina Fialkova, Slovakien, +45,5 (0), 6) Mona Brorsson, Sverige, +49,9 (1), 7) Lisa Theresa Hauser, Österrike, +53,7 (0), 8) Dorothea Wierer, Italien, +1.06,7 (2), 9) Selina Gasparin, Schweiz, +1.59,5 (1), 10) Anastasija Merkusjyna, Ukraina, +2,04,6 (1).

Övriga svenska placeringar:

15) Linn Persson +2.34,7 (2), 22) Emma Nilsson +3.15,8 (1), 65) Anna Magnusson +7,17,4 (5).

Söndag 10 mars

Herrar, 12,5 km, jaktstart

1) Dmytro Pidrutjnyi, Ukraina, 31.54,1 (2), 2) Johannes Thingnes Bø, Norge, +8,3 (5), 3) Quentin Fillon Maillet, Frankrike, +17,7 (3), 4) Tarjei Bø, Norge, +18,1 (1), 5) Martin Fourcade, Frankrike, +27,8 (2), 6) Andrejs Rastorgujevs, Lettland, +40,8 (1), 7) Antonin Guigonnat, Frankrike, +47,3 (2), 8) Benjamin Weger, Schweiz, +47,8 (3), 9) Jevgenij Garanitjev, Ryssland, +48,3 (1), 10) Simon Eder, Österrike, +49,3 (0).

Svenska placeringar:

16) Sebastian Samuelsson +1.49,2 (3), 33) Jesper Nelin +2.49,1 (5).

Damer, 10 km, jaktstart

1) Denise Herrmann, Tyskland, 31.45,9 (2), 2) Tiril Eckhoff, Norge, +31,4 (2), 3) Laura Dahlmeier, Tyskland, +31,6 (1), 4) Marte Olsbu Røiseland, Norge, +1.35,0 (4), 5) Hanna Öberg, Sverige, +1.35,0 (5), 6) Anastasia Kuzmina, Slovakien, +1.41,3 (7), 7) Mona Brorsson, Sverige, +1.47,2 (4), 8) Ingrid Landmark Tandrevold, Norge, +2.01,2 (4), 9) Jevgenija Pavlova, Ryssland, +2.14,3 (1), 10) Lisa Vittozzi, Italien, +2.32,2 (6).

Övriga svenska placeringar:

11) Anna Magnusson +2.33,6 (1), 21) Linn Persson +3.18,3 (3).

 

Lördag 9 mars

Herrar, sprint, 10 km

1) Johannes Thingnes Bø, Norge, 24.37,6 (0+1), 2) Alexander Loginov, Ryssland, +13,7 (0+0), 3) Quentin Fillon Maillet, Frankrike, +16,5 (0+0), 4) Dmytro Pidrutjyj, Ukraina, +16,8 (0+0), 5) Simon Desthieux, Frankrike, +24,8 (0+0), 6) Martin Fourcade, do, +32,5 (0+0), 7) Erlend Bjøntegaard, Norge, +34,8 (0+0), 8) Erik Lesser, Tyskland, +44,7 (0+0), 9) Arnd Peiffer, do, +47,3 (0+1), 10) Benjamin Weger, Schweiz, +49,8 (0+0).

Svenska placeringar:

29) Sebastian Samuelsson +1.44,0 (0+3), 41) Jesper Nelin +2.02,0 (1+1), 66) Fredrik Lindström +2.49,6 (1+2), 86) Peppe Femling 3.40,5 (2+3).

 

Fredag 8 mars

7,5 km damer, sprint

Resultat: 1) Anastasija Kuzmina, Slovakien, 22.17,5 (1+0), 2) Ingrid Landmark Tandrevold, Norge, +9,7 (0+0), 3) Laura Dahlmeier, Tyskland, +12,6 (0+0), 4) Hanna Öberg, Sverige, +13,2 (1+0), 5) Mona Brorsson, do, +21,7 (0+1), 6) Denise Herrmann, Tyskland, +23,9 (0+2), 7) Marketa Davidova, Tjeckien, +26,5 (1+0), 8) Jekatarina Jurlova–Percht, Ryssland, +32,6 (1+1), 10) Dorothea Wierer, Italien, +33,2 (2+0).

 

Torsdag 7 mars 

2x6+2x7.5 Mixstafett (damer och herrar)

Resultat: 1) Norge (Marte Olsbu Røiseland, Tiril Eckhoff, Johannes Thingnes Bø, Vetle Sjåstad Christiansen) 1.17.41,4 (0+3), 2) Tyskland (Vanessa Hinz, Denise Herrmann, Arnd Peiffer, Benedikt Doll) +13,1 (0+9), 3) Italien (Lisa Vittozzi, Dorothea Wierer, Lukas Hofer, Dominik Windisch) +1.09,6 (0+14), 4) Ryssland +1.32,4 (0+89), 5) Sverige (Linn Persson, Hanna Öberg, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson) +1.35,3 (0+10), 6) 6) Tjeckien +1.51,3 (0+3), 7) Ukraina +2.27,2 (0+10), 8) Frankrike +2.41,2 (0+15), 9) Polen +2.48,8 (0+4), 10) Finland +2.53,2 (0+5).

 

Sveriges trupp till skidskytte-VM 2019

Damer:

Hanna Öberg

Mona Brorsson

Linn Persson

Anna Magnusson

Emma Nilsson

Elisabeth Högberg

Herrar:

Sebastian Samuelsson

Jesper Nelin

Martin Ponsiluoma

Peppe Femling

Torstein Stenersen

Fredrik Lindström

Sveriges fem största medaljhopp i VM

... enligt SportExpressens Anna Friberg

1) Stafett, damer

Förvisso ”bara” silver i OS – men med spurtspecialisten Hanna Öberg på sista sträckan i det svenska laget känns ett VM-guld inte alls som en orimlig dröm. Det svenska damerna har också visat att de håller i världscupen. 

Hanna Öberg med Jerringpriset. Foto: SIMON HASTEGÅRD / BILDBYRÅN

2) Hanna Öberg

Hon åkte till OS i Pyeongchang som en doldis. När Hanna Öberg lämnade Sydkorea så gjorde hon det med ett individuellt guld och ett silver i stafetten. Under VM är pressen betydligt större på 23-åringen, men stjärnskottet har visat att hon har ett starkt psyke som i kombination med rätt form mycket väl kan leda till nya medaljer.

3) Sebastian Samuelsson

Den talföre 21-åringen blev ”Silver-Seb” med hela svenska folket när han körde hem ett individuellt silver i OS. Samuelsson var också kuggen i stafettlaget som skrällde rejält och tog guld i Pyeongchang. Att Sebastian Samuelsson har chans på medalj är det inget snack om.

4) Singelmixstafett

En helt ny gren i VM-programmet där en kvinnlig och en manlig åkare utgör laget. Släng in Öberg och Samuelsson i det svenska laget – och vad som helst kan hända. 

5) Stafett, herrar

Av de åtta OS-guld som Sverige tog i Pyeongchang stod de svenska skidskytteherrarna för den största skrällen. För efter år av framgångstorka, inte minst på herrsidan, var det inte många som vågade tro på skidskyttemedaljer i OS. Men Samuelsson och kompani visade sig vara bäst när det gällde, och efter ett OS-guld är det givetvis omöjligt att räkna bort gänget i VM på hemmaplan. 

Ställningen i världscupen inför skidskytte-VM

Totalcupen, damer:

1) Lisa Vittozzi, Italien

2) Dorothea Wierer, Italien

3) Marte Olsbu Röiseland, Norge

4) Anastasija Kuzmina, Ryssland

5) Kaisa Mäkäräinen, Finland

6) Paulina Fialkova, Slovakien

7) Monika Hojnisz, Polen

8) Irina Kriuko, Vitryssland

9) Hanna Öberg, Sverige

10) Anais Chevalier, Frankrike

Övriga svenska placeringar:

23) Mona Brorsson

31) Linn Persson

58) Emma Nilsson

72) Anna Magnusson

 

Totaltcupen, herrar:

1) Johannes Thingnes Bö, Norge

2) Alexander Loginov, Ryssland

3) Simon Desthieux, Frankrike

4) Quentin Fillon Maillet, Frankrike

5) Simon Eder, Österrike

6) Martin Fourcade, Frankrike

7) Antonin Guigonnat, Frankrike

8) Arnd Peiffer, Tyskland

9) Lukas Hofer, Italien

10) Julian Eberhard, Österrike

Svenska placeringar:

26) Sebastian Samuelsson

37) Martin Ponsiluoma

41) Jesper Nelin

59) Peppe Femling

87) Torstein Stenersen

Världscuptävlingar efter skidskytte-VM

Världscupen i Holmenkollen, Oslo, Norge, 21–24 mars

21 mars 2019 

16:30: 7.5 km damer, sprint.

22 mars 2019 

16:30: 10 km herrar, sprint.

23 mars 2019 

15:00: 10 km damer, jaktstart.

23 mars 2019 

17:15: 12,5 km herrar, jaktstart.

24 mars 2019 

13:45: 12,5 km damer, masstart.

24 mars 2019 

16:30: 15 km herrar, masstart.

Vill du ha mer skidskytte i ditt flöde? Följ SportExpressen på Instagram! 

 

MISSA INTE: VM-guiden – 204 sidor om vinterns mästerskap

LÄS MER: Världscupen i skidskytte 2018/2019 – allt du behöver veta 

LÄS MER: Vinterstudion 2019 – så sänder SVT hela vintern 

Logga in för att följa

Det är gratis och går snabbt!