Temperaturen var runt 15 minus grader när herrarnas sprint inleddes klockan halv fem på torsdagseftermiddagen.
Många åkare sa vid målgång att det känts kallare än så ute i spåret.
– Det känns inte som termometern stämmer riktigt, jag upplevde att det var kallare än minus 15, säger Vetle Sjåstad Christiansen som dock menar att han han klarade av att hantera kylan okej.
Värre gick det dock för hans norska lagkamrat Johannes Dale som genomförde hela loppet men direkt fick hjälp av sjukvårdspersonal vid målgången.
– Johannes var tvungen att hjälp i värmestugan. Han var iskall på öronen och var tvungen att få hjälp med någon slags värmekräm, säger Vetle Sjåstad Christiansen och fortsätter:
– Han var helt vit i ansiktet. Jag hoppas att han klarar sig okej.
”Inte bra i längden”
Svenske Sebastian Samuelsson, som vann dagens sprint, såg även han att norrmannen hade problem.
– Jag såg att det var några sjukvårdare framme hos Johannes. Jag tror att att han var väldigt kall om öronen, säger Samuelsson som menar att det var tuffa väderförhållanden att tävla i.
– För egen del tyckte jag att händerna var värst, men det gick ändå bra. Sedan drar man in mycket kall luft och det är inte så skönt.
– I längden tror jag inte att det är så bra att köra tävlingar i de här temperaturerna.
”Han är okej”
Norges landslagschef Per-Arne Botnan lämnade lugnande besked om Johannes Dale två timmar efter loppet.
– Han är helt okej nu efter att ha duschat, det ska inte vara några problem, säger Botnan.
Köldgränsen för tävlande i världscupen är minus 20, men det tas hänsyn till vinden redan från 15 minus.