Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Galna succén – tar sitt fjärde EM-guld

Foto: MAXIM THORE / BILDBYRÅN
Foto: MAXIM THORE / BILDBYRÅN
Foto: MAXIM THORE / BILDBYRÅN

Framgångarna fortsätter i Kazan.

Sarah Sjöström, 28, tar EM-guld på 50 meter fjäril.

Hennes sjätte medalj i mästerskapet – ett fantastiskt facit.

– Helt sjukt, jag är så sjukt glad, säger hon i SVT:s sändning.

Sjöström vann 100 meter fjäril på lördagen. På halva distansen kom nästa medalj, ett nytt guld.

– En halv dags vila var tydligen bra för den här gamla kroppen, det känns otroligt bra, säger Sjöström till SVT.

Sjöström hade bästa tid både i försöken (25,14) och i semifinalen (24,92). I finalen levererade 28-åringen en ännu bättre tid.

”Så sjukt glad”

Med nytt personbästa, 24,50, säkrade hon det fjärde guldet i Kazan. Allt fungerade i finalen. Starten, vändningen och målgången. Tiden är bara tolv hundradelar ifrån Therese Alshammars världsrekord.

– Helt sjukt, jag är så sjukt glad, säger hon i SVT:s sändning och analyserar loppet:

– Det satt ganska bra, jag tycker att jag tajmade det bra.

Sedan tidigare hade hon tre guld, ett silver och ett brons i mästerskapet. Nu har hon sex medaljer, ett galet facit. Och kvitto på att hon är fullt återställd efter armbågsfrakturen i början av året.

– Det känns skönt att komma tillbaka så här, säger stjärnan till SVT.

Knapp svensk medaljmiss

Mindre än en timme efter EM-guldet var det dags för nästa final för Sjöström – på fyra gånger 50 meter medley mixed. 

Trots svenskt rekord, 1.37,97, blev det ingen ny medalj. Svenska laget med Gustav Hökfelt, Erik Persson, Sara Junnervik och Sjöström slutade slutade fyra. 


◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.