Det var år 1987 som Kungafamiljen donerade Prins Carl Philips pris till Svenska Ponnyryttarförbundets Stockholmsdistrikt. Sen dess har det varit en prestigefull final med åtta åtråvärda platser för landets ponnyryttare. Många framgångsrika hoppryttare har vunnit priset genom åren som till exempel Malin Baryard-Johnson.
Och årets upplaga till ära fick besök av Prins Carl Philip i egen hög person som delade ut pris till samtliga åtta ryttare.
– Jag kollade på henne som red först och sen försökte jag rida så fort jag kunde, säger Lilly Johansson när hon intervjuades vid prisceremonin av moderatorn Henrik Johnson.
Lilly Johansson och Small Titan red på snabba tiden 28.91, närmast att hota var Clara Hermelin med sin Mr Jack Sparrow. Därefter slutade Philip Svitzer på en tredjeplats med Zabrino.