I augusti meddelade Börje Salming, en av de största någonsin i svensk ishockey, att han drabbats av ALS.
Sedan gick det alldeles för fort.
I november hyllades Börje Salming dels av sin gamla hemmapublik i Toronto där han spelade nästan hela sin NHL-karriär, men även under ”Tidernas hockeygala” i Globen.
Den 24 november gick Börje Salming bort, 71 år gammal.
Nu har han hedrats med sin egen gata.
Matojärvigatan i Kiruna, där Salmings barndomshem ligger, kommer från och med nu vara känd som Börje Salmings gata.
”Det känns nästan lite svårt att ta in”
Gatuskylten offentliggjordes under söndagen vid en ceremoni på Icehotel i Jukkasajärvi med Börje Salmings närmaste.
På plats fanns Börje Salmings hustru Pia och hans bror Stig.
– Det är hedrande naturligtvis, säger Stig Salming, men det kommer ta ett tag att vänja sig vid att det inte är Matojärvigatan längre, säger han.
– Här har vi tagit hand om varandra, säger han.
Stig Salming har tagit emot enormt mycket kärlek sedan brodern gick bort. Han är tacksam för stödet.
– Det är helt sanslöst. Fullständigt galet. Det känns nästan lite svårt att ta in, säger han.
Pia Salming i tårar
Det har varit en tuff tid sedan broderns bortgång. Stig Salming bearbetar sin sorg genom att prata om saknaden för sin bror och genom att träffa människor. Han hoppas på ett genomslag i ALS-forskningen för att fler människor som drabbas av sjukdomen ska kunna leva vidare.
– Jag är skakad av att det gick så fort och man fick inte göra det man ville och sedan ska man försöka hålla ihop det nu. Det är svårt, säger han.
I samband med ceremonin offentliggjordes också en isskulptur som föreställer Börje Salming gjord av konstnären Tjåsa Gusfors.
Under en känslosam ceremoni jojkade författaren och konsthantverkaren Thomas Marainen om att Börje Salming var ”stark som en björn” och ”kungen av isen”.
Stig Salming tyckte att de orden stämde bra med hans lillebror.
– Det är väldigt symboliskt riktigt, det kan man ju lugnt säga. Börje har varit kung på de flesta ställen vad gäller isytorna. Det var jättefint.
Pia Salming fick torka bort tårar under delar av hyllningsceremonin, men tröstades och kramades om av Stig Salming. Familjen fann styrka i varandra.
Börje Salmings barn, Teresa, Rasmus och Anders var även de på plats. Också barnbarnen Jenny, Charlie, Mandel, Nova, Ivan och Emil fanns med för att hedra Börjes minne.
LÄS MER: Hårda uppväxten i Kiruna som formade Börje Salming
LÄS MER: Bianca Salming om sorgen