Paralympics 2018 – allt du behöver veta

Zebastian Modin, guiden Albin Ackerot och Helene Ripa med sin silvermedaljer efter stafetten i Sotji 2014.
Foto: DANIEL NILSSON / BILDBYRÅN
Svenska paraishockey-laget i Sotji 2014.
Foto: PAVEL GOLOVKIN / AP

Paralympics 2018 invigs fredag 9 mars.

Här är allt du behöver veta inför mästerskapet!

Vad? Paralympics 2018.

Var? Pyeongchang, Sydkorea.

När? 9-17 mars.

Paralympics 2018 i tv

SVT sänder Paralympics 2018. Se tider och kanaler längre ner i artikeln.

Stream för Paralympics 2018

Befinner du dig i Sverige går det att se Paralympics på SVT Play. Se tider längre ner i artikeln.

Paralympics 2018 – program dag för dag

Här är hålltiderna när Sverige tävlar. 

Källa: Sveriges paralympiska kommitté.

Fredag 9 mars

12:00-13:50: Invigning

Lördag 10 mars

03:45-07:00: Skidskytte.

11:00-13:00: Paraishockey, Kanada - Sverige

11:35-14:00: Curling, Sverige - Kina

Söndag 11 mars

06:35-09:00: Curling, Kanada - Sverige

11:35-14:00: Curling, USA - Sverige

Måndag 12 mars

02:00-05:45: Längdskidor

06:35-09:00: Curling, Sverige-Storbrittanien

11:00-13:00: Paraishockey, Italien - Sverige

Tisdag 13 mars

01:35-05:15: Alpint, Super-G 

01:35-04:00: Curling, Sverige - Norge

04:30-07:30: Skidksytte

06:35-09:00: Curling, Sverige - Tyskland

07:30-09:35: Paraishockey, Norge - Sverige

Onsdag 14 mars

01:30-04:35: Alpint, slalom (åk 1)

01:35-04:00: Curling, Finland - Sverige

02:00-03:40: Längdskidor, kval till sprintfinal

04:00-06:45: Längdskidor, sprintfinal

06:00-07:45: Alpint, slalom (åk 2)

11:35-14:00: Curling, Korea - Sverige

Torsdag 15 mars

06:35-09:00: Curling, NPA - Sverige

11:35-14:00: Curling, Sverige - Schweiz

Lördag 17 mars

01:30-04:00: Alpint, storslalom (åk 1)

02:00-04:30: Längdskidor

06:00-07:30: Alpint, sorslalom (åk 2)

Paralympics 2018: Tv-tider i SVT och SVT play

Här är tv-tiderna i Sverige för Paralympics (med reservation för ändringar)

Källa: SVT

Fredag 9 mars

12.00-13.50: Invigning, SVT1

21.40-22.10: Magasin, SVT2

Lördag 10 mars

01.30-09.15 SVT1

09.15-14.00 SVT2

17.00-17.50: Eftersändning/sammandrag, SVT1

SVT Play

01.30-04.45: Alpint, störtlopp

02.00-03.35: Skidskytte, sittande dam 6 km + herr 7,5 km

03.45-07.00: Skidskytte, synskadade dam 6 km + herr 7,5 km

04.00-06.00: Paraishockey, Norge-Italien

06.35-09.00: Curling, Norge-Storbritannien

07.30-09.30: Paraishockey, Korea-Japan

11.00-13.00: Paraishockey, Kanada-Sverige

11.35-14.00: Curling, Sverige-Kina

Söndag 11 mars

01.30-10.15 SVT1

11.30-14.00 SVT2

14.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

SVT Play

01.30-05.15: Apint, super-g dam + herr alla klasser

02.00-03.00: Längdskidor, sittande herr 15 km

03.15-04.40: Längdskidor, sittande dam 12 km

04.00-06.00: Paraishockey, USA-Japan

06.35-09.00: Curling, Kanada-Sverige

07.30-09.30: Paraishockey, Korea-Tjeckien

11.00-13.00: Paraishockey, Kanada-Italien

11.35-14.00: Curling, USA-Sverige

Måndag 12 mars

01.30-09.00 SVT2

09.10-13.00 SVT1

13.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play

01.35-04.00: Curling, Sverige-Slovakien

02.00-05.45: Längdskidor, stående/synskadade dam 15 km fristil + herr 20 km fristil

02.30-08.15: Snowboard cross dam + herr

06.35-09.00: Curling, Sverige-Storbritannien

07.30-09.35: Paraishockey, Kanada-Norge

11.00-13.00: Paraishockey, Italien-Sverige

Tisdag 13 mars

01.30-09.10 SVT2

09.10-13.00 SVT1

13.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1 

22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play

01.30-05.15:Alpint, superkomb super-g dam + herr alla klasser

01.35-04.00: Curling, Sverige-Norge

02.00-04.00: Skidskytte, sittande dam 10 km + herr 12,5 km

04.00-06.00: Paraishockey, USA-Korea

04.30-07.30: Skidskytte, stående/synskadade dam 10 km + herr 12,5 km

06.35-09.00: Curling, Sverige-Tyskland

07.00-09.15: Alpint, superkomb slalom dam + herr alla klasser

07.30-09.35: Paraishockey, Norge-Sverige

11.00-13.00: Paraishockey, Tjeckien-Japan

Onsdag 14 mars

01.30-09.00 SVT2

09.10-10.20 SVT1

12.55-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play

01.30-04.35: Alpint, slalom herrar alla klasser åk 1

01.35-04.00: Curling, Finland-Sverige

02.00-03.40: Längdskidor, sprintkval klassiskt dam + herr alla klasser

04.00-06.45: Längdskidor, sprintfinaler klassiskt dam + herr alla klasser

06.00-07.45: Alpint, slalom herrar alla klasser åk 2

08.00-10.00: Paraishockey playoff 5-8

11.35-14.00: Curling, Korea-Sverige

12.00-14.00: Paraishockey, playoff 5-8

Torsdag 15 mars

01.30-09.00 SVT2

09.10-10.20 SVT1

12.55-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play

01.30-03.00: Alpint, slalom damer alla klasser åk 1

04.00-06.00: Paraishockey, semifinal 1

04.30-05.45: Alpint, slalom damer alla klasser åk 2

06.35-09.00: Curling, NPA-Sverige

11.35-14.00: Curling, Sverige-Schweiz

12.00-14.00: Paraishockey, semifinal 2

Fredag 16 mars

01.30-09.00 SVT2

09.10-12.05 SVT1

14.05-15.50: Eftersändning/sammandrag, SVT1

21.40-22.10: Magasin, SVT2

SVT Play

01.35-04.00: Curling, tiebreaker (kan utgå)

02.00-04.00: Skidskytte, sittande dam 12,5 km + herr 15 km

02.30-09.00: Snowboard, slalom dam + herr

04.00-08.00: Skidskytte, stående/synskadade dam 12,5 km + herr 15 km

08.00-10.00: Paraishockey, 7-8 plats

12.00-14.00: Paraishockey, 5-6 plats

Lördag 17 mars

01.30-09.30 SVT1

09.30-10.45 SVT2 (kan utgå)

15.00-17.50: Eftersändning/sammandrag, SVT2

SVT Play

01.30-04.00: Alpint, storslalom dam + herr alla klasser åk 1

01.35-04.00: Curling, bronsmatch

02.00-04.30: Längdskidor, stående/synskadade dam 7,5 km + herr 10 km

04.00-06.00: Paraishockey, bronsmatch

04.40-06.00: Längdskidor, sittande dam 5 km + herr 7,5 km

06.00-07.30: Alpint, storslalom dam + herr alla klasser åk 2

06.35-09.30: Curling, final

Söndag 18 mars

01.30-09.30 SVT1

16.00-17.55: Eftersändning/sammandrag, SVT1

SVT Play

01.30-03.00: Alpint, storslalom damer alla klasser åk 1

02.00-02.40: Längdskidor, mixed stafett 4x2,5 km alla klasser

03.00-04.05: Längdskidor, öppen stafett 4x2,5 km alla klasser

04.00-06.30: Paraishockey, final

04.30-05.30: Alpint, storslalom damer alla klasser åk 2

12.00-13.30 avslutning


Paralympics 2018: Sveriges trupp 

ALPINT

Aaron Lindström, 17 år, debutant.

LÄNGD/SKIDSKYTTE

Zebastian Modin, 23 år, två tidigare Paralympics.

CURLING

Viljo Pettersson Dahl, 35 år, debutant.

Kristina Ulander, 36 år, ett Paralympics.

Mats-Ola Engborg, 60 år, debutant

Zandra Reppe, 44 år, fyra Paralympics.

Ronny Persson, 51 år, två Paralympics.

PARAISHOCKEY

Andreas Neuman, 34 år, debutant.

Anders Wistrand, 34 år, debutant.

Christian Hedberg, 36 år, ett Paralympics.

Daniel Cederstam, 41 år, ett Paralympics.

Göran Karlsson, 54 år, fyra Paralympics.

Marcus Holm, 44 år, fyra Paralympics.

Maximilian Gyllsten, 24 år, debutant.

Niklas Ingvarsson, 39 år, fyra Paralympics.

Niklas Rakos, 31 år, två Paralympics.

Per Kasperi, 24 år, två Paralympics.

Peter Nilsson, 24 år, debutant.

Peter Ojala, 49 år, ett Paralympics.

Robin Meng, 27 år, ett Paralympics.

Ulf Nilsson, 53 år, två Paralympics.

Vill du ha fler sportnyheter direkt i ditt dagliga flöde? Följ SportExpressen på Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat - här kan du även få nyheter om dina lag direkt i Messenger.