Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

OS 2022: Tv-tider och program • Schema dag för dag

Nils van der Poel skämtsamt om problemet att ha två guldmedaljer. Hör han berätta om det angenäma problemet med att vinna dubbla OS-guld.
Hanna Öberg kommer att tävla i skidskytte under OS i Peking 2022
Foto: SVEN LINDWALL
Frida Karlsson kommer att tävla i längdskidor under OS i Peking 2022
Foto: MAXIM THORE / BILDBYRÅN
Tre Kronor går in i hockeyturneringen i OS i Peking 2022 den 10 februari
Foto: JOEL MARKLUND / BILDBYRÅN

OS 2022 avgörs i Peking.

Missa inte Frida Karlsson, Nils van der Poel och de andra svenska stjärnorna göra upp om gulden i Kina.

Här är allt du behöver veta om tiderna för att kunna följa OS i Peking dag för dag, med tv-tider och program med allt deltagande från Sverige.


Guld, guld, guld, guld! Sverige visar på mästartakter i OS. Se till att du har Expressens app nedladdad för att följa alla tävlingar och få uppdateringar när Sverige har medaljchanser. Med Expressens app får du på morgonen koll på vad som hänt under natten, och uppdateringar under dagen så du inte missar några viktiga händelser.

Tryck här för att ladda ner appen!

OS i Peking 2022 – så följer du det på tv

OS i Peking sänds av Discovery-gruppen som i Sverige sänder tävlingarna på Kanal 5, Kanal 9, Kanal 11, Eurosport och Eurosport 2.

De största tävlingarna och sporten med svenska medaljhopp kommer att gå i de linjära kanalerna 5 och 9.

För de som vill se allt eller se tävlingar i efterhand är det strömningstjänsten Discovery plus som gäller.

Tider och schema, svenska tider, för OS 2022

Programmet nedan anges i svensk tid och uppdateras löpande under mästerskapets gång.

Texten som är gulmarkerad innebär svenskt eller eventuellt svenskt deltagande.

Fredag 18 februari

02.30–04.00 Freeski, damer halfpipe final

04.45–05.30 Skicross, herrar kval

05.10–07.25 Ishockey, herrar semifinal

07.00–08.35 Skicross, herrar final

07.05–10.00 Curling, herrar bronsmatch Ev Lag Edin

08.00–08.55 Skidskytte, damer 12,5 km masstart

09.30–10.50 Skridsko, herrar 1000 m

10.00–10.55 Skidskytte, herrar 15 km masstart

11.30–14.45 Konståkning, par kortprogram

13.00–15.15 Bobsleigh, damdubbel heat 1 och 2

13.05–16.00 Curling, damer semifinal, Sverige-Storbritannien

14.10–16.25 Ishockey, herrar semifinal, Tre Kronor-Ryska laget


Lördag 19 februari

02.30–05.05 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 1 och 2

02.30–04.00 Freeski, herrar halfpipe final

04.00–06.10 Alpint, lagtävling Sverige

07.00–09.55 Längdskidor, herrar 50 km masstart fristil 

07.05–10.15 Curling, herrar final Ev Lag Edin

08.00–10.35 Skridsko, damer och herrar masstart

12.00–15.10 Konståkning, par fritt program

13.00–15.30 Bobsleigh, damer dubbel heat 3 och 4

13.05–16.00 Curling, damer bronsmatch Ev Lag Hasselborg

14.10–16.40 Ishockey, herrar bronsmatch Ev Tre Kronor


Söndag 20 februari

02.05–05.20 Curling, damer final Ev Lag Hasselborg

02.30–05.25 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 3 och 4

05.00–07.30 Konståkning, uppvisningsgala

05.10–07.45 Ishockey, herrar final Ev Tre Kronor

07.30–09.40 Längdskidor, damer 30 km masstart fristil

13.00–15.00 Avslutningsceremoni


Sveriges medaljer i OS 2022

Guld:

Walter Wallberg, puckelpist

Nils van der Poel, skridsko (5000 meter & 10000 meter)

Sara Hector, storslalom

Jonna Sundling, sprint

Hanna Öberg, Elvira Öberg, Mona Brorsson och Linn Persson, stafett

Sandra Näslund, skicross

Silver:

Maja Dahlqvist, sprint

Elvira Öberg, skidskytte (sprint & jaktstart)

Maja Dahlqvist och Jonna Sundling, lagsprint

Brons:

Almida de Val och Oskar Eriksson, curling mixeddubbel

Henrik Harlaut, Big air

Damernas stafett, längdskidor

Jesper Tjäder, slopestyle


Tv-tider: Längdskidor och skidskytte i OS 2022

Sveriges trupp i OS 2022

Alpint: Anna Swenn-Larsson, Sara Hector, Kristoffer Jakobsen, Hanna Aronsson Elfman, Hilma Lövbom, Mattias Rönngren, lag team event.

Backhoppning: Frida Westman.

Curling (damlag, herrlag och mixed dubbel): Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs, Johanna Heldin, Niklas Edin, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren, Daniel Magnusson, Oskar Eriksson, Almida de Val

Freeski, slopestyle och big air: Jesper Tjäder, Henrik Harlaut och Oliwer Magnusson.

Ishockey: Tre Kronor (25 spelare) och Damkronorna (23 spelare).

Hela Damkronornas trupp:  Målvakter: Ida Boman, Sara Grahn, Emma Söderberg Backar: Jessica Adolfsson, Emmy Alasalmi, Ebba Berglund, Johanna Fällman, Linnea Hedin, Anna Kjellbin, Maja Nylén Persson, Mina Waxin Forwards: Josefin Bouveng, Olivia Carlsson, Sara Hjalmarsson, Linnea Johansson, Lisa Johansson, Lina Ljungblom, Sofie Lundin, Michelle Löwenhielm, Emma Murén, Emma Nordin, Hanna Olsson, Felizia Wikner-Zienkiewicz

Hela Tre Kronors trupp: Målvakter: Lars Johansson, Magnus Hellberg, Adam Reideborn Backar: Henrik Tömmernes, Emil Djuse, Oscar Fantenberg, Christian Folin, Lukas Bengtsson, Jonathan Pudas, Erik Gustafsson, Linus Hultström Forwards: Anton Lander, Carl Klingberg, Fredrik Olofsson, Marcus Krüger, Pontus Holmberg, Mathias Bromé, Linus Johansson, Gustav Rydahl, Jacob de la Rose, Joakim Nordström, Max Friberg, Lucas Wallmark, Dennis Everberg, Daniel Brodin

Längd: Ebba Andersson, Maja Dahlqvist, Anna Dyvik, Frida Karlsson, Charlotte Kalla, Moa Olsson, Emma Ribom, Jonna Sundling, Jens Burman, Marcus Grate, Calle Halfvarsson, Johan Häggström, Leo Johansson, Anton Persson, William Poromaa, Oskar Svensson, lag herrstafett, lag damstafett, lag sprintstafett herr, lag sprintstafett dam.

Puckelpist: Ludvig Fjällström, Walter Wallberg, Felix Elofsson, Oskar Elofsson.

Skidskytte: Hanna Öberg, Elvira Öberg, Anna Magnusson, Linn Persson, Mona Brorsson, Stina Nilsson, Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma, Jesper Nelin, Peppe Femling, Malte Stefansson, lag herrstafett, lag damstafett, lag mixstafett.

Skicross: Sandra Näslund, Alexandra Edebo, Viktor Andersson, Erik Mobärg, David Mobärg.

Skridsko: Nils van der Poel.

Snowboard, slopestyle och big air: Sven Thorgren och Niklas Mattsson.

OS 2024, 2026 och 2028

Vinter-OS 2026 kommer att äga rum i Milano, Italien mellan 6 februari och 22 februari.

Sommar-OS avgörs nästa gång i Paris 2024 och därefter i Los Angeles 2028.

Legendarens ord till OS-hjälten: ”Jag har tre OS-guld”

Skridskolegendaren Tomas Gustafson hyllar dubbla OS-guldmedaljören Nils van der Poel, men påpekar skämtsamt att han fler OS-guld.