Brasilien, som leds av Pia Sundhage, mötte under lördagen Nederländerna i damernas fotbollsturnering vid OS i Tokyo. Brasilien ledde med 3–2 med bara tio minuter kvar, då kvitterade Wolfsburgs Dominique Janssen för de brandgula.
Matchen slutade 3–3, men det var varken resultatet eller Brasiliens tappade ledning som var matchens snackis.
Den nederländske sportjournalisten Johan Derksen, 72, analyserade matchen efter slutsignal, i programmet De Oranje Zomer. Han passade då på att prata om den rutinerade brasilianska målvakten, Barbara, 33, som gör sitt tredje OS.
– Den där målvakten är överviktig, visst? Det är en gris i en tröja. Det är ett hån mot det brasilianska landslaget. Hon räddade på riktigt inte en enda boll.
Mothugg i studion
Enligt flera internationella medier, bland annat Mundo Deportivo ska Derksen fått mothugg i studion av handbollsspelaren Estavana Polman (flickvän till ex-fotbollsstjärnan Rafael van der Vaart).
– Jag tycker att det du säger är väldigt okänsligt, sade hon i studion.
Det stoppade inte Derksen från att fortsätta.
– Jag måste säga något, av respekt för kvällens tävlingar, eftersom att jag var tvungen att se matchen. Jag gillar andra kvinnliga sporter som handboll och cykel, mycket mer än fotboll. Damfotboll är inte intressant alls, men Nederländerna spelade bra, bättre än Brasilien.
Brasilianare rasar på sociala medier
Johan Derksens Instagram är nu fylld av hundratals kommentarer på portugisiska, många med den brasilianska flaggan.
”Respektera vår målvakt”, lyder en av kommentarerna.
En annan skriver: ”Du förolämpade vår målvakt, du är en nobody, visa mer respekt, okej”!
Barbara spelade mellan 2009 och 2010 i Sunnanå SK från Skellefteå och har spelat VM för Brasilien 2011, 2015 och 2019. Hon var förstemålvakt vid OS i Peking 2008 där hon var med och förde Brasilien till ett silver.
GUIDE: OS dag för dag – här är hela programmet