OS 2021 – här är allt du behöver känna till

Foto: MARTIN MEISSNER / AP TT NYHETSBYRÅN
Foto: JOEL MARKLUND / BILDBYRÅN
Foto: JOEL MARKLUND / BILDBYRÅN

OS 2021 i Tokyo är i gång.

Det är dags att vända dygnet och bunkra i tv-soffan.

Här är allt du behöver veta om tiderna för att kunna följa OS i Tokyo dag för dag, med tv-tider och program med svenska höjdpunkter.

OS i Tokyo 2021 – så följer du det på tv

OS i Tokyo sänds av Discovery-gruppen som i Sverige sänder tävlingarna på Kanal 5, Kanal 9, Kanal 11, Eurosport och Eurosport 2.

De största tävlingarna och sporten med svenska medaljhopp kommer att gå i de linjära kanalerna 5 och 9.

För de som vill se allt eller se tävlingar i efterhand är det strömningstjänsten Discovery plus som gäller.


Tider och schema för OS 2021

Guiden innehåller alla hålltiderna för tävlingarna och anges i svensk tid.

Garanterat svenskt deltagande markeras så här (gulmarkering på fet text).

Eventuellt svenskt deltagande, beroende på hur det går i tävlingarna, markeras så här (gulmarkering på vanlig text).


Lördag 7 augusti 

00.00–03.15 FRIIDROTT damer maraton

00.30–09.00 GOLF damer, sista rundan

02.30–05.50 KANOTSPRINT semi– och finaler damer K–2 500 m, herrar K–1 1000 m, damer K–4 500 m, herrar K–4 500 m.

02.30–05.20 VATTENPOLO damer placeringsmatch (7–8.e, 5–6.e plats)

03.00–05.50 BEACHVOLLEY herrar bronsmatch och final

03.00–04.30 SIMHOPP herrar 10 m plattform semifinal

03.00–05.40 GYMNASTIK rytmisk, lag mångkampskval

04.30–06.30 BASKETBOLL herrfinal

05.00–08.00 BASEBOLL bronsmatch

06.30–08.30 VOLLEYBOLL herrar bronsmatch

06.40–08.00 VATTENPOLO damer bronsmatch

07.00–08.55 BOXNING finaler herrar –52 kg, –75 kg, damer –51 kg, –69 kg

07.00–13.35 KARATE återkval, semi– och final kumite damer +61 kg och herrar +75 kg

07.30–13.15 Modern femkamp, herrar

08.00–09.30 SIMHOPP herrar 10 m plattform final

08.20–11.00 GYMNASTIK rytmisk, lag mångkampsfinal

08.30–11.25 CYKLING velodrom. Damer sprint åttondels– och kvartsfinaler, herrar keirin första omgång och återkval, herrar madison final.

09.00–11.00 BASKETBOLL damer, bronsmatch

09.30–11.20 VATTENPOLO damfinal

10.00–12.00 HANDBOLL herrar bronsmatch

11.45–15.00 BROTTNING återkval, bronsmatch och final herrar fristil –65 kg, –97 kg, damer –50 kg.

12.00–15.20 FRIIDROTT damer höjdhoppsfinal, 10 000 m final, herrar spjutfinal, 1 500 m final, damer och herrar 4x400 m stafettfinal

12.00–15.30 BASEBOLL final

12.00–14.30 RIDSPORT banhoppning, lagfinal

12.30–14.10 KONSTSIM lag, fritt program

13.00–15.30 BASKETBOLL herrar, bronsmatch

13.30–16.30 FOTBOLL herrfinal

14.00–16.30 HANDBOLL herrfinal

14.15–16.45 VOLLEYBOLL herrfinal

Söndag 8 augusti 

00.00–02.45 FRIIDROTT herrar maraton

02.00–04.00 VOLLEYBOLL damer bronsmatch

02.30–05.20 VATTENPOLO herrar placeringsmatch (7–8.e och 5–6.e plats)

03.00–06.15 CYKLING velodrom. damer omnimum, damer sprint semi– och final, herrar keirin kvarts–, semi– och final.

04.00–06.00 HANDBOLL damer bronsmatch

04.00–05.55 GYMNASTIK rytmisk. lag, mångkampsfinal

04.30–07.00 BASKETBOLL damfinal

06.30–09.00 VOLLEYBOLL damfinal

06.40–08.00 VATTENPOLO herrar bronsmatch

07.00–08.55 BOXNING finaler damer –60 kg, –75 kg, herrar –63 kg, +91 kg

08.00–10.30 HANDBOLL damfinal

09.30–11.20 VATTENPOLO herrfinal

13.00–16.00 Avslutningsceremoni