Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

OS 2021 dag för dag – alla tider du behöver

Foto: MARTIN MEISSNER / AP TT NYHETSBYRÅN
Foto: JOEL MARKLUND / BILDBYRÅN
Foto: JOEL MARKLUND / BILDBYRÅN

OS 2021 i Tokyo är i gång.

Det är dags att vända dygnet och bunkra i tv-soffan.

Här är allt du behöver veta om tiderna för att kunna följa OS i Tokyo dag för dag.

Guiden innehåller alla hålltiderna för tävlingarna och anges i svensk tid.

Garanterat svenskt deltagande markeras så här (gulmarkering på fet text).

Eventuellt svenskt deltagande, beroende på hur det går i tävlingarna, markeras så här (gulmarkering på vanlig text).


OS i Tokyo 2021 – så ser du spelen på tv

OS i Tokyo sänds av Discovery-gruppen som i Sverige sänder tävlingarna på Kanal 5, Kanal 9, Kanal 11, Eurosport och Eurosport 2.

De största tävlingarna och sporten med svenska medaljhopp kommer att gå i de linjära kanalerna 5 och 9.

För de som vill se allt eller se tävlingar i efterhand är det strömningstjänsten Discovery plus som gäller.

.

Lördag 24 juli 

01.30–05.30 RODD återkval i singel– och dubbelsculler, försök dubbel enkelåra, lättvikts dubbelsculler och fyror

01.30–09.30 SKYTTESPORT försök och finaler i damer 10 m luftgevär och herrar 10 m luftpistol

02.00–07.30 BADMINTON gruppspel i singel, dubbel och mixed dubbel

02.00–05.50 BEACHVOLLEY gruppspel för damer och herrar

02.00–09.20 FÄKTNING grundomgångar i damer värja och herrar sabel

02.00–05.30 HANDBOLL gruppspel för herrar Norge–Brasilien, Frankrike–Argentina

02.00–05.45 BORDTENNIS herrar och damer singel, mixed dubbel

02.00–05.50 VOLLEYBOLL herrar Italien–Kanada, Brasilien–Tunisien

02.30–05.05 BÅGSKYTTE mixade lag, 1/8–final

02.30–06.15 LANDHOCKEY herrar Japan–Australien, Nederländerna–Belgien

02.50–05.00 TYNGDLYFTNING damer –49 kg grupp B

03.00–05.30 GYMNASTIK, herrarnas kval

03.00–09.30 SOFTBALL Australien–Kanada, USA, Mexiko

03.00–06.45 LANDHOCKEY herrar Nya Zeeland–Indien, Argentina–Spanien

03.00–10.00 TAEKWONDO , damer –49 kg, herrar –58 kg

03.15–05.25 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel

04.00–07.30 BOXNING damer –57 kg, herrar –69 kg, –81 kg, –91 kg

04.00–11.15 CYKLING herrar linjelopp

04.00–07.30 JUDO damer –48 kg, herrar –60 kg

04.00–13.00 TENNIS singel och dubbel

06.50–09.00 TYNGDLYFTNING damer –49 kg grupp A

07.00–08.50 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel

07.00–09.50 VATTENPOLO damernas gruppspel, två matcher

07.15–10.25 BÅGSKYTTE mixade lag, kvarts–, semi– och finaler

07.15–10.45 HANDBOLL herrar, gruppspel. Sverige–Bahrain

07.15–10.15 BORDTENNIS herrar och damer, singel

07.20–11.10 VOLLEYBOLL herrar Ryssland–Argentina, Japan–Venezuela

07.30–10.00 GYMNASTIK herrarnas kval

08.00–10.50 BEACHVOLLEY gruppspel, damer och herrar

09.30–14.30 FOTBOLL damer, Chile–Kanada, Japan–Storbritannien

10.00–13.30 BOXNING damer –57 kg, herrar –69 kg, –81 kg, –91 kg

10.00–15.15 RIDSPORT dressyr lag och individuellt, dag 1

10.00–15.00 FOTBOLL damer, Kina–Zambia, Nederländerna–Brasilien

10.00–12.40 JUDO damer –48 kg, herrar –60 kg semi– och finaler

10.30–12.30 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel

10.30–15.30 FOTBOLL damer, Sverige–Australien, Nya Zeeland–USA

11.00–15.00 BADMINTON gruppspel, singel, dubbel och mixed dubbel

11.00–15.25 FÄKTNING damer värja och herrar sabel, semi och finaler

11.20–14.10 VATTENPOLO damernas gruppspel, två matcher

11.30–15.15 LANDHOCKEY herrar Storbritannien–Sydafrika, damer Nederländerna–Indien

12.00–15.45 LANDHOCKEY herrar Kanada–Tyskland, damer Irland–Sydafrika

12.00–14.30 SIMNING försök herrar 400 m individuellt medley, 400 m fritt, 100 m bröstsim, damer 100 m fjäril, 400 m individuellt medley, 4x100 , fritt

12.00–15.40 TAEKWONDO , damer –49 kg, herrar –58 kg återkval och finaler

12.30–15.00 GYMNASTIK herrarnas kval

12.30–16.00 HANDBOLL herrar, gruppspel

12.30–15.30 BORDTENNIS herrar och damer, singel

12.40–16.30 VOLLEYBOLL herrar Polen–Iran, USA–Frankrike

13.00–15.00 SOFTBALL Japan–Italien

13.00–15.50 BEACHVOLLEY gruppspel, damer och herrar

14.00–15.50 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel

Söndag 25 juli 

00.00–09.20 SURFING omgång 1 och 2

02.00–05.50 BEACHVOLLEY herrar och damer grundomgång

02.00–09.20 FÄKTNING damer florett, herrar värja

02.00–05.30 HANDBOLL damer, gruppspel

02.00–04.40 RODD semifinaler, singel– och dubbelsculler, lättviktsdubbelsculler, fyror återkval och åttor försök

02.00–09.00 SKYTTESPORT skeet kval dag 1

02.00–09.30 SKYTTESPORT 10 m luftpistol damer, 10 m luftgevär herrar

02.00–06.55 SKATEBOARD herrar street

02.00–05.50 VOLLEYBOLL damer Ryssland–Italien, USA–Argentina

02.30–04.50 BÅGSKYTTE damer lag, 1/8–dels final

02.30–06.15 LANDHOCKEY damer Storbritannien–Tyskland, Japan–Kina

03.00–06.35 GYMNASTIK damer kval

03.00–08.30 BADMINTON herrar och damer, singel och dubbel

03.00–09.30 SOFTBALL Australien–USA, Kanada–Japan

03.00–05.00 BASKETBOLL herrar gruppspel

03.00–06.45 LANDHOCKEY damer Australien–Spanien, Nya Zeeland–Argentina

03.00–05.00 BORDTENNIS kvartsfinaler mixeddubbel

03.00–10.00 TAEKWONDO , damer –57 kg, herrar –68 kg

03.00–05.50 VATTENPOLO herrar, gruppspel

03.15–05.25 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel

03.30–05.20 SIMNING herrar finaler 400 m individuell medley, 400 m fritt, semifinal 100 m bröstsim, damer semi 100 m fjäril, finaler 400 m individuell medley, 4x100 m fritt

04.00–07.45 BOXNING damer –51 kg, –69 kg, herrar –75 kg, +91 kg

04.00–07.30 JUDO damer –52 kg, herrar –66 kg

04.00–13.00 TENNIS singel och dubbel, första omgång

04.50–07.00 TYNGDLYFTNING herrar –61 kg, –67 kg grupp B

05.00–11.00 SEGLING RS.X, laser och laser radial

06.00–09.45 KANOTSLALOM herrar C1, damer K1 försök

06.00–10.35 CYKLING damer linjelopp

06.40–08.40 BASKETBOLL herrar gruppspel

06.45–10.25 BÅGSKYTTE damer lag, kvarts, semi och finaler

07.00–08.50 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel

07.00–10.45 BORDTENNIS omgång 2

07.15–10.45 HANDBOLL damer, gruppspel

07.20–11.10 VOLLEYBOLL damer Serbien–Dominikanska Republiken, Kina–Turkiet

08.00–10.50 BEACHVOLLEY herrar och damer grundomgång

08.00–09.00 SIMHOPP damer synkro 3 meters svikthopp

08.10–11.45 GYMNASTIK damer kval

08.50–11.00 TYNGDLYFTNING herrar –61 kg grupp A

09.30–14.30 FOTBOLL herrar, gruppspel Egypten–Argentina, Australien–Spanien

10.00–13.45 BOXNING damer –51 kg, –69 kg, herrar –75 kg, +91 kg

10.00–15.15 RIDSPORT dressyr lag och individuellt, dag 2

10.00–15.00 FOTBOLL herrar, gruppspel Nya Zeeland–Honduras, Rumänien–Sydkorea

10.00–12.40 JUDO damer –52 kg, herrar –66 kg återkval och finaler

10.20–12.20 BASKETBOLL herrar gruppspel

10.30–12.30 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel

10.30–15.30 FOTBOLL herrar, gruppspel Brasilien–Elfenbenskusten, Saudiarabien–Tyskland

11.00–14.30 BADMINTON herrar och damer, singel och dubbel

11.00–15.25 FÄKTNING damer florett, herrar värja semi och finaler

11.30–15.15 LANDHOCKEY herrar Indien–Australien, Spanien–Nya Zeeland

12.00–15.45 LANDHOCKEY herrar Japan–Argentina, Sydafrika–Nederländerna

12.00–14.30 SIMNING försök, damer 100 m ryggsim, 100 m bröstsim, 400 m fritt, herrar 200 m fritt, 100 m ryggsim, 4x100 m fritt

12.00–15.40 TAEKWONDO , damer –57 kg, herrar –68 kg återkval och finaler

12.30–16.00 HANDBOLL damer, gruppspel. Spanien– Sverige.

12.40–16.30 VOLLEYBOLL damer Japan–Kenya, Brasilien–Sydkorea

12.50–15.00 TYNGDLYFTNING herrar –67 kg grupp A

13.00–15.00 SOFTBALL Italien–Mexiko

13.00–15.50 BEACHVOLLEY herrar och damer grundomgång

13.00–15.00 BORDTENNIS semifinaler mixeddubbel

13.20–15.00 GYMNASTIK damer kval

14.00–15.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

14.00–16.00 BASKETBOLL herrar gruppspel

23.30–02.00 TRIATHLON herrar

Måndag 26 juli

00.00–09.40 SURFING tredje rundan

02.00–05.50 BEACHVOLLEY herrar och damer, gruppspel

02.00–09.20 FÄKTNING damer sabel, herrar florett

02.00–05.30 HANDBOLL herrar, gruppspel

02.00–04.20 RODD kvartsfinaler singelsculler, semifinaler dubbelsculler, återkval fyror

02.00–05.00 RUGBY herrar, grundomgång

02.00–10.15 SKYTTESPORT skeet kval dag 2 och finaler

02.00–06.55 SKATEBOARD damer, street

02.00–05.50 VOLLEYBOLL herrar Iran–Venezuela, USA–Ryssland

02.30–04.05 BÅGSKYTTE herrar lag

02.30–06.15 LANDHOCKEY herrar Tyskland–Belgien, Storbritannien–Kanada

03.00–08.30 BADMINTON singel, dubbel och mixed dubbel gruppspel

03.00–09.30 SOFTBALL Japan–USA, Kanada–Italien

03.00–05.00 BASKETBOLL damer, gruppspel

03.00–06.45 LANDHOCKEY damer Nederländerna–Irland, Australien–Kina

03.00–06.00 BORDTENNIS singel, andra rundan

03.00–10.00 TAEKWONDO , damer –67 kg, herrar –80 kg

03.15–05.25 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

03.30–05.40 SIMNING finaler damer 100 m fjäril, herrar 200 m fritt semi, damer 100 m bröstsim semi, herrar 100 m bröstsim, damer 400 m fritt, herrar 100 m ryggsim, damer 100 m ryggsim semi, herrar 4x100 m fritt

04.00–07.45 BOXNING damer –57 kg, herrar –57 kg, –69 kg

04.00–07.30 JUDO damer –57 kg, herrar –73 kg

04.00–13.00 TENNIS singel och dubbel, andra omgången

05.00–11.00 SEGLING RS.X, laser och laser radial

06.40–08.40 BASKETBOLL herrar, gruppspel

06.45–10.25 BÅGSKYTTE herrar lag, kvart, semi– och finaler

06.50–09.00 TYNGDLYFTNING damer –55 kg grupp B

07.00–08.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

07.00–09.45 KANOTSLALOM C1 semi och final

07.00–09.50 VATTENPOLO damer, grundomgång

07.20–11.10 VOLLEYBOLL herrar Polen–Italien, Frankrike–Tunisien

07.30–10.30 BORDTENNIS singel, tredje rundan

08.00–10.50 BEACHVOLLEY herrar och damer, gruppspel

08.00–10.00 CYKLING herrar MTB cross–country

08.00–09.00 SIMHOPP herrar synkro 10 m plattform

09.30–12.30 RUGBY herrar, grundomgång

10.00–13.45 BOXNING damer –57 kg, herrar –57 kg, –69 kg

10.00–12.40 JUDO damer –57 kg, herrar –73 kg återkval, semi och finaler

10.20–12.20 BASKETBOLL damer, gruppspel

10.30–12.30 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

11.00–14.30 BADMINTON singel, dubbel och mixed dubbel gruppspel

11.00–15.25 FÄKTNING damer sabel, herrar florett semi– och finaler

11.20–14.10 VATTENPOLO damer, grundomgång

11.30–15.15 LANDHOCKEY damer Sydafrika–Storbritannien, Japan–Nya Zeeland

12.00–15.00 GYMNASTIK herrar lagfinal

12.00–15.45 LANDHOCKEY damer Argentina–Spanien, Tyskland–Indien

12.00–15.40 TAEKWONDO , damer –67 kg, herrar –80 kg återkval och finaler

12.30–14.30 SIMNING försök damer 200 m fritt, herrar 200 m fjärilsim, damer 200 m inividuellt medley, 1500 m fritt

12.30–16.00 HANDBOLL herrar, gruppspel. Japan–Sverige

12.40–16.30 VOLLEYBOLL herrar Japan–Kanada, Brasilien–Argentina

12.50–15.00 TYNGDLYFTNING damer –55 kg grupp A

13.00–15.00 SOFTBALL Mexico–Australien

13.00–15.50 BEACHVOLLEY herrar och damer, gruppspel

13.00–14.00 BORDTENNIS mixdubbel bronsmatch och final

14.00–15.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

14.00–16.00 BASKETBOLL herrar, gruppspel

23.30–02.05 TRIATHLON damer

Tisdag 27 juli 

23.30–02.05 TRIATHLON damer

00.00–07.20 SURFING kvarts– och semifinaler

01.30–05.00 RODD semi– och finaler, singelsculler, dubbel enkelåra, lättvikt dubbelsculler och fyror

02.00–05.50 BEACHVOLLEY damer eller herrar, gruppspel

02.00–05.30 HANDBOLL damer gruppspel

02.00–05.00 RUGBY herrar, grundomgång

02.00–09.30 SKYTTESPORT 10 m luftpistol och 10 m luftgevär, mixed team

02.00–05.50 VOLLEYBOLL damer Ryssland–Argentina, Kina–USA

02.30–06.25 BÅGSKYTTE individuellt 1/32– och 1/16–dels eliminering

02.30–06.15 LANDHOCKEY herrar Argentina–Australien, Japan–Nya Zeeland

03.00–08.30 BADMINTON singel och dubbel, gruppspel

03.00–05.00 BASKETBOLL damer, gruppspel

03.00–08.20 FÄKTNING damer värja, lag

03.00–06.45 LANDHOCKEY herrar Indien–Spanien, Tyskland–Storbritannien

03.00–06.00 BORDTENNIS tredje rundan

03.00–10.00 TAEKWONDO , damer +67 kg, herrar +80 kg

03.00–05.50 VATTENPOLO herrar, grundomgång

03.30–05.25 SIMNING finaler, damer 200 m fritt semi, herrar 200 m fritt final, 100 m rygg finaler, damer 100 m bröstsim final, herrar 200 m fjäril semifinal, damer 200 m ind medley semifinal

04.00–07.45 BOXNING damer –69 kg, herrar –63 kg, –81 kg

04.00–07.30 JUDO damer –63 kg, herrar –81 kg

04.00–13.00 TENNIS herrar singel andra rundan, damer tredje rundan, herrar och damer dubbel kvartsfinal

04.50–07.00 TYNGDLYFTNING damer 59 kg och 64 kg, grupp B

05.00–11.00 SEGLING Laser, Laser Radial, finnjolle, 49er, 49er FX

06.00–08.00 SOFTBALL Match om bronsmedalj

06.30–08.30 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

06.40–08.40 BASKETBOLL damer, gruppspel

07.00–10.00 KANOTSLALOM K1 damer, semi– och final

07.15–10.45 HANDBOLL damer gruppspel. Sverige–Ryska laget

07.20–11.10 VOLLEYBOLL damer Japan–Serbien, Italien–Turkiet

07.30–10.30 BORDTENNIS tredje rundan och slutspel

08.00–10.50 BEACHVOLLEY damer eller herrar, gruppspel

08.00–10.00 CYKLING MTB, damer crosscountry

08.00–09.00 SIMHOPP damer synkro 10 m plattform final

08.50–11.00 TYNGDLYFTNING damer 59 kg, grupp A

09.00–12.55 BÅGSKYTTE individuellt 1/32– och 1/16–dels eliminering

09.30–12.30 RUGBY herrar, placeringsmatcher och kvartsfinaler

10.00–11.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

10.00–13.45 BOXNING damer –69 kg, herrar –63 kg, –81 kg

10.00–15.40 RIDSPORT dressyr lag Grand Prix special

10.00–15.00 FOTBOLL damer gruppspel, Nya Zeeland–Sverige, Chile–Japan, USA–Australien, Kanada–Storbritannien

10.00–12.40 JUDO damer –63 kg, herrar –81 kg, återkval och finaler

10.20–12.20 BASKETBOLL damer, gruppspel

11.00–14.30 BADMINTON singel och dubbel, gruppspel

11.30–13.40 FÄKTNING damer värja, lag bronsmatch och final

11.30–15.15 LANDHOCKEY herrar Belgien–Sydafrika, Nederländerna–Kanada

12.00–14.30 SIMNING försök, herrar 100 m fritt, damer 200 m fjäril, herrar 200 m bröstsim, herrar 4x200 m fritt, 800 m fritt

12.00–15.40 TAEKWONDO , damer +67 kg, herrar +80 kg, återkval och finaler

12.30–16.00 HANDBOLL damer gruppspel

12.30–15.30 BORDTENNIS slutspel

12.40–16.30 VOLLEYBOLL damer Brasilien–Dominikanska Republiken, Sydkorea–Kenya

12.45–15.00 GYMNASTIK damernas lagfinal

12.50–15.00 TYNGDLYFTNING damer 64 kg, grupp A

13.00–15.30 SOFTBALL final

13.00–15.50 BEACHVOLLEY damer eller herrar, gruppspel

13.30–15.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

13.30–15.30 FOTBOLL damer gruppspel, Brasilien–Zambia, Nederländerna–Kina

14.00–16.00 BASKETBOLL damer, gruppspel

Onsdag 28 juli

01.00–04.35 SURFING bronsmatcher och finaler

01.30–04.40 RODD dubbelsculler och fyror, A– och B–finaler, åttor återkval, singelsculler semifinaler

02.00–07.30 BADMINTON damsingel gruppspel, mixeddubbel kvartsfinal

02.00–04.50 BEACHVOLLEY grundspel

02.00–05.30 HANDBOLL herrar, gruppspel. Sverige–Portugal

02.00–05.00 RUGBY herrar, placeringsmatcher och semifinaler

02.00–09.00 SKYTTESPORT trap, kval dag 1

02.00–05.50 VOLLEYBOLL herrar Kanada–Iran, USA–Tunisien

02.30–06.25 BÅGSKYTTE 1/32– och 1/16–dels eliminering

02.30–06.15 LANDHOCKEY damer Nederländerna–Sydafrika, Nya Zeeland–Spanien

03.00–05.00 BASKETBOLL herrar grundspel

03.00–08.20 FÄKTNING herrar sabel

03.00–06.45 LANDHOCKEY damer Storbritannien–Indien, Tyskland–Irland

03.00–06.00 BORDTENNIS singel kvartsfinaler

03.30–06.05 SIMNING semifinaler herrar 100 m fritt, finaler 200 m fritt, herrar 200 m fjäril, semifinaler 200 m fjäril, herrar 200 m bröstsim, final damer 200 m individuell medley, 1500 m fritt, herrar 4x200 m fritt

04.00–07.45 BOXNING damer –57 kg, –60 kg, –75 kg, herrar –52 kg

04.00–07.30 JUDO damer –70 kg, herrar –90 kg

04.00–13.00 TENNIS singel, tredje omgången och kvartsfinaler, herrar dubbel semifinaler, damer dubbel kvartsfinaler, mixed dubbel första omgången

04.00–06.00 HANDBOLL, gruppspel Sverige–Portugal

04.30–10.40 CYKLING tempolopp

05.00–08.00 BASEBOLL första omgången

05.00–11.00 SEGLING RS.X, finnjolle, 470 49er, 49er FX, Nacra 17

06.00–09.45 KANOTSLALOM försöksheat damer C1 , herrar K1

06.50–09.00 TYNGDLYFTNING herrar –73 kg grupp B

07.00–10.45 HANDBOLL herrar, gruppspel

07.00–09.50 VATTENPOLO damer, gruppspel

07.20–11.10 VOLLEYBOLL herrar Argentina–Frankrike, Polen–Venezuela

08.00–10.50 BEACHVOLLEY grundspel

08.00–09.00 SIMHOPP herrar synkro 3 m svikthopp

08.00–11.00 BORDTENNIS singel kvartsfinaler

09.00–11.40 BÅGSKYTTE 1/32– och 1/16–dels eliminering

09.30–12.00 RUGBY herrar, placeringsmatcher, bronsmatch och final

10.00–12.10 BASKET 3x3 semifinaler

10.00–13.45 BOXNING damer –57 kg, –60 kg, –75 kg, herrar –52 kg

10.00–15.00 FOTBOLL herrar, gruppspel Tyskland–Elfenbenskusten, Australien–Egypten, Saudiarabien–Brasilien, Spanien–Argentina

10.00–12.40 JUDO damer –70 kg, herrar –90 kg återkval, semi och finaler

10.30–14.25 RIDSPORT dressyr, individuell grand prix

10.30–15.30 FOTBOLL herrar, gruppspel Rumänien–Nya Zeeland, Sydafrika–Mexico, Sydkorea–Honduras, Frankrike–Japan

11.00–14.30 BADMINTON damsingel gruppspel

11.20–14.10 VATTENPOLO damer, gruppspel

11.30–13.40 FÄKTNING herrar sabel, final

11.30–15.15 LANDHOCKEY damer Japan–Österrike, herrar Japan–Spanien

12.00–15.45 LANDHOCKEY damer Argentina–Kina, herrar Österrike–Nya Zeeland

12.00–14.30 SIMNING försök, damer 100 m fritt, herrar 200 m ryggsim, damer 200 m bröstsim, herrar 200 m individuell medley, damer 4x200 m fritt

12.15–15.00 GYMNASTIK herrarnas mångkampsfinal

12.30–16.00 HANDBOLL herrar, gruppspel

12.40–16.30 VOLLEYBOLL herrar Japan–Italien, Brasilien–Ryssland

12.50–15.00 TYNGDLYFTNING herrar –73 kg grupp A

13.00–15.50 BEACHVOLLEY grundspel

13.00–15.00 BORDTENNIS herrar singel kvartsfinal

13.45–17.00 BASKET 3x3 bronsmatcher och finaler

Torsdag 29 juli 

00.30–08.30 GOLF herrar första rundan

01.00–09.00 SURFING ev. tävlingsdag

01.30–04.50 RODD singelsculler final E, F och D, dubbel enkelåra final A och B, lättvikt dubbelsculler final A och B

02.00–08.30 BADMINTON mixeddubbel semifinaler, herrdubbel kvartsfinal, damsingel åttondelsfinal

02.00–04.50 BEACHVOLLEY grundspel

02.00–09.25 FÄKTNING damer florett

02.00–05.30 HANDBOLL damer, gruppspel

02.00–05.00 RUGBY damer grundomgång

02.00–05.45 SKYTTESPORT damer 25 m pistol, provserie

02.00–09.55 SKYTTESPORT trap, kval dag 2 och final

02.00–05.50 VOLLEYBOLL damer Italien–Argentina, Sydkorea–Dominikanska republiken

02.30–06.25 BÅGSKYTTE 1/32– och 1/16–dels eliminering

02.30–06.15 LANDHOCKEY herrar Indien–Argentina, Sydafrika–Tyskland

03.00–05.00 BASKETBOLL damer grundspel

03.00–05.00 CYKLING BMX kvartsfinaler

03.00–06.45 LANDHOCKEY herrar Belgien–Kanada, Nederländerna–Storbritannien

03.00–05.50 VATTENPOLO herrar grundspel

03.30–06.10 SIMNING finaler herrar 800 m fritt, 200 m bröstsim, semi damer 100 m fritt, herrar 200 m ryggsim, final damer 200 m fjäril, herrar 100 m fritt, semi damer 200 m bröstsim, herrar 200 m individuellt medley, final damer 4x200 m fritt

04.00–07.10 BOXNING damer –51 kg, herrar –57 kg, –75 kg

04.00–07.30 JUDO damer –78 kg, herrar –100 kg

04.00–06.00 BORDTENNIS damer singel semifinaler

04.00–13.00 TENNIS singel herrar kvartsfinaler, damer semifinaler, damer dubbel semfinaler, mixed dubbel kvartsfinaler

05.00–11.00 SEGLING RS.X, Laser och laser radial, finnjolle, 470 och Nacra 17

06.40–08.40 BASKETBOLL herrar grundspel

07.00–09.45 KANOTSLALOM damer C1 semi– och final

07.15–10.45 HANDBOLL damer, gruppspel

07.20–11.10 VOLLEYBOLL damer Serbien–Kenya, Kina–Ryssland

08.00–10.50 BEACHVOLLEY grundspel

08.00–10.00 BORDTENNIS herrar singel semifinaler

09.00–11.40 BÅGSKYTTE 1/32– och 1/16–dels eliminering

09.30–12.30 RUGBY damer grundomgång

10.00–15.00 BADMINTON herrsingel åttondelsfinal, damdubbel kvartsfinal

10.00–13.10 BOXNING damer –51 kg, herrar –57 kg, –75 kg

10.00–12.40 JUDO damer –78 kg, herrar –100 kg återkval, semi– och finaler

10.20–12.20 BASKETBOLL damer grundspel

11.30–14.30 FÄKTNING damer florett, bronsmatch och final

11.30–15.15 LANDHOCKEY damer Spanien–Kina, Japan–Argentina

12.00–15.00 BASEBOLL första omgången

12.00–15.45 LANDHOCKEY damer Storbritannien–Nederländerna, Nya Zeeland–Österrike

12.00–14.30 SIMNING försök damer 800 m fritt, herrar 200 m fjäril, damer 200 m ryggsim, mixed 4x100 m medley

12.30–16.00 HANDBOLL damer, gruppspel. Sverige–Frankrike

12.40–16.30 VOLLEYBOLL damer Japan–Brasilien, USA–Turkiet

12.50–15.00 GYMNASTIK damernas mångkampsfinal

13.00–15.50 BEACHVOLLEY grundspel

13.00–15.10 BORDTENNIS damer singel bronsmatch och final

14.00–16.00 BASKET herrar grundspel

14.30–16.30 HANDBOLL damer, gruppspel Sverige–Frankrike

Fredag 30 juli

00.30–08.30 GOLF herrar andra rundan

01.00–10.00 SURFING ev. tävlingsdag

01.30–04.00 RIDSPORT fälttävlan dressyr, lag och individuellt dag 1

01.45–03.55 RODD singelsculler final C, B och A, åttor final A

02.00–05.30 FRIIDROTT herrar 3000 m hinder försök, höjdhoppskval, diskuskval, damer 800 m försök, herrar 400 m häck försök, damer 100 m försök

02.00–05.30 BADMINTON famsingel kvartsfinaler, mixeddubbel bronsmatch

02.00–04.50 BEACHVOLLEY grundspel

02.00–05.30 HANDBOLL herrar, gruppspel

02.00–05.00 RUGBY damer grundomgång

02.00–08.00 SKYTTESPORT damer 25 m pistol, kval och final

02.00–05.50 VOLLEYBOLL herrar Kanada–Venezuela, Brasilien–USA

02.30–04.15 BÅGSKYTTE damer individuellt, åttondelseliminering

02.30–06.15 LANDHOCKEY damer Sydafrika–Tyskland, Irland–Indien

03.00–05.00 BASKETBOLL damer grundspel

03.00–05.20 CYKLING BMX semi och finaler

03.00–08.20 FÄKTNING herrar värja

03.00–06.45 LANDHOCKEY herrar Australien–Spanien, Kanada–Sydafrika

03.30–05.10 SIMNING semifinal herrar 100 m fjäril, final damer 200 m bröstsim, herrar 200 m ryggsim, damer 100 m fritt, herrar 200 m individuell medley, semi damer 200 m ryggsim

04.00–07.10 BOXNING damer –60 kg, –69 kg, herrar –69 kg, –81 kg, –91 kg

04.00–07.30 JUDO damer +78 kg, herrar +100 kg

05.00–08.00 BASEBOLL första omgången

05.00–11.00 SEGLING laser, laser radial, 470 49er, 49er FX

05.00–13.00 TENNIS herrar singel semifinaler, dubbel finaler, mixeddubbel semifinaler

06.00–08.25 GYMNASTIK trampolin damer kval och final

06.40–08.40 BASKETBOLL damer grundspel

07.00–10.00 KANOTSLALOM herrar K1 semi och final

07.00–09.50 VATTENPOLO damer, gruppspel

07.15–10.45 HANDBOLL herrar, gruppspel. Sverige–Egypten

07.20–11.10 VOLLEYBOLL herrar Japan–Polen, Argentina–Tunisien

07.45–10.20 BÅGSKYTTE damer individuellt, finalpass

08.00–10.50 BEACHVOLLEY grundspel

08.00–10.30 SIMHOPP damer 3 m svikthopp försök

08.30–14.30 BADMINTON mixdubbel final, damsingel kvartsfinal, herrdubbel semifinal

09.15–11.15 HANDBOLL, herrar, gruppsel Sverige–Egypten

09.30–12.30 RUGBY damer placeringsmatcher, kvartsfinaler

10.00–13.10 BOXNING damer –60 kg, –69 kg, herrar –69 kg, –81 kg, –91 kg

10.00–13.00 FOTBOLL damer kvartsfinal

10.00–12.40 JUDO damer +78 kg, herrar +100 kg återkval, semi och finaler

10.20–12.20 BASKETBOLL damer grundspel

10.30–13.10 RIDSPORT fälttävlan dressyr, lag och individuellt dag 1

11.00–14.00 FOTBOLL damer kvartsfinal

11.20–14.10 VATTENPOLO damer, gruppspel

11.30–13.40 FÄKTNING herrar värja, bronsmatch och final

11.30–15.15 LANDHOCKEY herrar Japan–Indien, Tyskland–Nederländerna

12.00–14.00 FRIIDROTT damer 5000 m försök, damer trestegskval, kula kval, mixedstafett 400 m försök, herrar 10000 m final

12.00–15.00 BASEBOLL första omgången

12.00–15.00 FOTBOLL damer kvartsfinal

12.00–15.45 LANDHOCKEY herrar Argentina–Nya Zeeland, Belgien–Storbritannien

12.00–14.30 SIMNING försök herrar 50 m fritt, damer 50 m fritt, herrar 1500 m fritt, damer och herrar 4x100 m medley

12.30–16.00 HANDBOLL herrar, gruppspel

12.40–16.30 VOLLEYBOLL herrar Italien–Iran, Ryssland–Frankrike

13.00–15.50 BEACHVOLLEY grundspel

13.00–16.00 FOTBOLL damer kvartsfinal

13.00–15.10 BORDTENNIS herrar singel bronsmatch och final

14.00–16.00 BASKETBOLL damer grundspel

Lördag 31 juli 

00.30–08.30 GOLF herrar tredje rundan

00.30–02.25 TRIATHLON mixedstafett

01.00–09.00 SURFING ev. tävlingsdag

01.30–04.00 RIDSPORT dressyr, individuellt och lag, dag 2

02.00–05.00 FRIIDROTT damer 400 häck försök, diskus kval, herrar stavhopp kval, 800 m, damer 100 m häck kval, herrar 100 m försök

02.00–09.00 BADMINTON herrsingel kvartsfinaler, damdubbel semifinaler

02.00–04.50 BEACHVOLLEY grundspel

02.00–05.30 HANDBOLL damer, gruppspel

02.00–05.00 RUGBY damer placeringsmatcher och semfinaler

02.00–07.50 SKYTTESPORT mixlag trap kval och final

02.00–05.50 VOLLEYBOLL damer Dominikanska Republiken–Kenya, USA–Ryssland

02.30–04.15 BÅGSKYTTE herrar åttondelsfinal

02.30–06.15 LANDHOCKEY damer Kina–Nya Zeeland, Argentina–Australien

03.00–08.20 FÄKTNING damer sabel lag

03.00–06.45 LANDHOCKEY damer Japan–Spanien, Indien–Sydafrika

03.00–05.50 VATTENPOLO herrar, gruppspel

03.10–05.20 CYKLING BMX Park seedning

03.30–05.20 SIMNING final herrar 100 m fjäril, damer 200 m ryggsim, 800 m fritt, semfinal herrar och damer 50 m fritt, final 4x100 m mixedstafett

04.00–06.55 BOXNING damer –57 kg semifinaler, –75 kg kvartsfinaler, herrar –52 kg och –63 kg sextondelsfinaler

04.00–07.30 JUDO mixlag

04.50–07.00 TYNGDLYFTNING herrar grupp B, 81 kg och 96 kg

05.00–08.00 BASEBOLL första omgången

05.00–11.00 SEGLING finnjolle, 49er, 49er FX, Nacra 17, RS.X medaljrace

05.00–10.10 SKYTTESPORT damer 50 m gevär, halvmatch

05.00–13.00 TENNIS singel bronsmatcher och damer final, damdubbel och mixeddubbel bronsmatcher

06.00–08.25 GYMNASTIK trampolin herrar kval och final

06.40–08.40 BASEBOLL första omgången

07.00–09.50 VATTENPOLO herrar, gruppspel

07.15–10.45 HANDBOLL damer, gruppspel. Brasilien–Sverige

07.20–11.10 VOLLEYBOLL damer Argentina–Turkiet, Serbien–Brasilien

07.45–10.20 BÅGSKYTTE herrar kvarts– semi– och final

08.00–10.50 BEACHVOLLEY grundspel och Lucky looser

08.00–09.30 SIMHOPP damer 3 m svikthopp semifinaler

08.50–11.00 TYNGDLYFTNING herrar grupp A, 81 kg

09.15–11.15 HANDBOLL, damer, gruppspel Brasilien–Sverige

09.30–12.00 RUGBY damer placeringsmatcher, bronsmatch och finaler

10.00–12.55 BOXNING damer –57 kg semifinaler, –75 kg kvartsfinaler, herrar –52 kg och –63 kg sextondelsfinaler

10.00–13.00 FOTBOLL herrar kvartsfinal

10.00–12.40 JUDO mixed lag, bronsmatch och final

10.20–12.20 BASEBOLL första omgången

11.00–16.00 BADMINTON damsingel semifinaler, herrdubbel bronsmatch och final

11.00–14.00 FOTBOLL herrar kvartsfinal

11.20–14.10 VATTENPOLO herrar, gruppspel

11.30–13.40 FÄKTNING damer sabel lag, bronsmatch och final

11.30–15.15 LANDHOCKEY damer Tyskland–Nederländerna, Irland–Storbritannien

12.00–14.55 FRIIDROTT herrar längdhopp kval, damer 100 m semifinaler, herrar 100 m försök, diskus final, damer 800 m semifinaler, mixedstafett 4x400 m damer 100 m final

12.00–15.00 FOTBOLL herrar kvartsfinal

12.30–16.00 HANDBOLL damer, gruppspel

12.40–16.30 VOLLEYBOLL damer Japan–Sydkorea, Kina–Italien

12.50–15.00 TYNGDLYFTNING herrar grupp A, 96 kg

13.00–15.50 BEACHVOLLEY grundspel och Lucky looser

13.00–16.00 FOTBOLL herrar kvartsfinal

14.00–16.00 BASEBOLL första omgången

Söndag 1 augusti

00.30–09.00 GOLF herrar, finalrundan

00.45–04.10 RIDSPORT fälttävlan terrängritt, lag och individuellt.

01.00–09.00 SURFING ev. tävlingsdag

01.30–06.15 SKYTTESPORT 25 m snabbpistol kval

02.00–03.50 BEACHVOLLEY 16–delsfinaler

02.00–09.00 FÄKTNING herrar lag florett

02.00–05.30 HANDBOLL herrar, gruppspel

02.00–05.50 VOLLEYBOLL herrar Polen–Kanada, Brasilien–Frankrike

02.10–05.00 FRIIDROTT damer slägga kval, 3000 m hinder, längdhopp kval, kula final, herrar 400 m heat

02.30–06.45 LANDHOCKEY herrar, kvartsfinaler

03.00–05.00 BASKETBOLL damer grundspel

03.00–06.00 BORDTENNIS herrar och damer lag, sextondelsfinaler

03.10–05.45 CYKLING BMX. Park finaler

03.30–05.25 SIMNING finaler herrar 50 m fritt, damer 50 m fritt, herrar 1500 m fritt, damer 4x100 m medley, herrar 4x100 m medley

04.00–06.40 BOXNING kvarts– och semifinaler. Damer –51 kg, herrar –57 kg, –69 kg, –75 kg, –81 kg, +91 kg

04.00–06.00 BROTTNING herrar grekisk romersk –60kg och –130 kg, damer –76 kg, åttondels– och kvartsfinaler

05.00–08.00 BASEBOLL utslagssteg 1

05.00–11.00 SEGLING finnjolle, 470 Nacra 17, Laser och Laser Radial medaljrace

05.00–13.00 TENNIS herrsingel, damdubbel och mixeddubbel finaler

06.00–09.00 BADMINTON herrar singel semifinaler

06.00–07.50 BEACHVOLLEY 16–delsfinaler

06.40–08.40 BASKETBOLL herrar grundspel

06.50–09.00 TYNGDLYFTNING damer 76 kg, grupp B

07.00–09.50 VATTENPOLO damer, gruppspel

07.15–10.45 HANDBOLL herrar, gruppspel

07.20–11.10 VOLLEYBOLL herrar Ryssland–Tunisien, Italien–Venezuela

07.30–10.30 BORDTENNIS herrar och damer lag, sextondelsfinaler

08.00–09.00 SIMHOPP damer 3 m svikt final

10.00–13.00 GYMNASTIK artistisk grenfinaler. Herrar fristående, damer hopp, herrar bygelhäst, damer barr.

10.00–11.50 BEACHVOLLEY 16–delsfinaler

10.00–12.40 BOXNING kvarts– och semifinaler. Damer –51 kg, herrar –57 kg, –69 kg, –75 kg, –81 kg, +91 kg

10.20–12.20 BASKETBOLL herrar grundspel

11.15–12.15 BROTTNING herrar grekisk romersk –60kg och –130 kg, damer –76 kg, semifinaler

11.20–14.10 VATTENPOLO damer, gruppspel

11.30–14.20 FÄKTNING herrar lag florett, bronsmatch och final

11.30–15.45 LANDHOCKEY herrar, kvartsfinaler

12.00–14.55 FRIIDROTT herrar höjdhopp final, 100 m semifinaler, damer 100 m häck semifinaler, tresteg final, herrar 800 m semifinaler, 400 m häck semifinaler, 100 m finaler

12.00–15.00 BASEBOLL utslagssteg 2

12.30–16.00 HANDBOLL herrar, gruppspel. Danmark–Sverige

12.30–15.30 BORDTENNIS herrar och damer lag, sextondelsfinaler

12.40–16.30 VOLLEYBOLL herrar Japan–Iran, USA–Argentina

12.50–15.00 TYNGDLYFTNING damer 76 kg, grupp A

13.30–16.00 BADMINTON damer singel, bronsmatch och final

14.00–15.50 BEACHVOLLEY 16–delsfinaler

14.20–16.00 BASKETBOLL damer grundspel

14.30–16.30 HANDBOLL, herrar, gruppspel Danmark–Sverige

Måndag 2 augusti

01.30–11.00 SKYTTESPORT herrar snabbpistol 25 m och 50 m helmatch

02.00–04.55 FRIIDROTT herrar spjutkval, damer 1500 m heat, herrar längdhoppsfinal, damer 200 m heat, 100 m häck final

02.00–03.50 BEACHVOLLEY 16–delsfinaler

02.00–05.30 HANDBOLL damer grundspel

02.00–05.50 VOLLEYBOLL damer Serbien–Sydkorea, USA–Italien

02.30–06.00 KANOTSPRINT försök damer K–1 200 m, herrar C–2 1000 m, herrar K–1 1000 m, damer K–2 500 m, kvartsfinaler damer K–1 200 m, herrar C–2 1000 m, herrar K–1 1000 m, damer K–2 500

02.30–06.45 LANDHOCKEY damer kvartsfinaler

03.00–05.00 BASKETBOLL damer grundspel

03.00–06.00 BORDTENNIS lag 8–delsfinaler

03.00–05.50 VATTENPOLO herrar, gruppspel

04.00–06.30 BROTTNING herrar grekisk–romersk stil 60 kg, 77 kg, 97 kg, 130 kg, damer fristil 68 kg, 76 kg, återkval, åttondelsfinal och kvartsfinaler.

04.50–07.00 TYNGDLYFTNING damer 87 kg och +87 kg, grupp B

05.00–08.00 BASEBOLL utslagssteg 3

05.00–11.00 SEGLING 470 medaljrace 49er FX och 49er

06.00–08.30 BADMINTON damdubbel brons– och finalmatcher

06.00–07.50 BEACHVOLLEY 16–delsfinaler

06.40–08.40 BASKETBOLL damer grundspel

07.00–09.50 VATTENPOLO herrar, gruppspel

07.15–10.45 HANDBOLL damer grundspel. Ungern–Sverige

07.20–11.10 VOLLEYBOLL damer Ryssland–Turkiet, Kina–Argentina

07.30–10.30 BORDTENNIS lag kvartsfinaler

08.00–10.30 SIMHOPP herrar 3 m svikt försök

08.30–11.30 CYKLING velodrom. Damer lagsprint kval och final, damer och herrar lagförföljelse kval

08.50–11.00 TYNGDLYFTNING damer 87 kg, grupp A

09.15–11.15 Handboll, damer, gruppspel. Ungern–Sverige

10.00–12.15 GYMNASTIK artistisk grenfinaler. Herrar ringar, damer fristående, herrar hopp.

10.00–11.50 BEACHVOLLEY 16–delsfinaler

10.00–15.25 RIDSPORT fälttävlan, lagfinal hoppning final, individuellt kval och final

10.00–13.00 FOTBOLL damer semifinal

10.20–12.20 BASKETBOLL damer grundspel

11.15–15.00 BROTTNING semifinaler herrar grekisk–romersk stil 77 kg, 97 kg, damer 68 kg, bronsmatcher och finaler herrar grekisk–romersk stil 60 kg, 130 kg, damer fristil 76 kg

11.20–14.10 VATTENPOLO herrar, gruppspel

11.30–15.45 LANDHOCKEY damer kvartsfinaler

12.00–15.00 FRIIDROTT damer stavhoppskval, 200 m semifinaler, diskusfinal, herrar 400 m semifinaler, damer 400 m häck semifinaler, herrar 3000 m hinder final, damer 5000 m final

12.00–15.00 BASEBOLL utslagssteg 4

12.30–14.30 KONSTSIM duett, fritt program

12.30–16.00 HANDBOLL damer grundspel

12.30–15.30 BORDTENNIS lag kvartsfinaler

12.40–16.30 VOLLEYBOLL damer Japan–Dominikanska Republiken, Brasilien–Kenya

12.50–15.00 TYNGDLYFTNING damer +87 kg, grupp A

13.00–16.00 BADMINTON herrsingel brons– och finalmatcher

13.00–16.00 FOTBOLL damer semifinal

14.00–16.00 BASKETBOLL damer grundspel

14.00–15.50 BEACHVOLLEY 16–delsfinaler

Tisdag 3 augusti 

02.00–05.35 FRIIDROTT herrar trestegskval, försöksheat 1500 m, damer spjutkval, försöksheat 400 m, längdfinal, herrar försöksheat 200 m, 400 m häckfinal

02.00–03.50 BEACHVOLLEY damer kvartsfinaler

02.00–04.00 VOLLEYBOLL herrar kvartsfinal

02.30–06.15 KANOTSPRINT Semi– och finaler damer K–1 200 m, herrar C–2 1000 m, K–1 1000 m, damer K–2 500 m.

02.30–04.30 HANDBOLL herrar kvartsfinal

03.00–05.00 BASKETBOLL herrar kvartsfinal

03.00–04.30 SIMHOPP herrar 3 m svikt semifinal

03.00–06.00 BORDTENNIS lag kvartsfinaler

03.30–05.15 LANDHOCKEY herrar semifinal

04.00–06.40 BOXNING kvartsfinaler herrar –52 kg, –63 kg, damer –60 kg, semifinaler herrar –57 kg, –91 kg, final damer –57 kg

04.00–06.30 BROTTNING återkval, herrar grekisk–romersk stil –77 kg, –97 kg, damer fristil –68 kg, åttondels och kvartsfinaler, herrar grekisk–romersk stil–67 kg, –87 kg, damer fristil –62 kg

06.00–08.00 VOLLEYBOLL herrar kvartsfinal

06.15–08.15 HANDBOLL herrar kvartsfinal

06.40–08.40 BASKETBOLL herrar kvartsfinal

06.50–09.00 TYNGDLYFTNING herrar –109 kg, grupp B

07.00–09.50 VATTENPOLO damer kvartsfinaler

07.30–09.55 SEGLING medaljrace finnjolle och Nacra 17 mixed

07.30–10.30 BORDTENNIS lag kvartsfinaler

08.00–09.30 SIMHOPP herrar 3 m svikt final

08.30–11.10 CYKLING velodrom. Damer lagförföljelse kval och final, herrar lagsprint kval och final

10.00–12.15 GYMNASTIK artistisk grenfinaler. Herrar barr, damer bom, herrar räck.

10.00–12.40 BOXNING kvartsfinaler damer –60 kg, herrar –52 kg, –63 kg, semfinaler herrar –57 kg, –91 kg, final herrar –69 kg

10.00–13.00 FOTBOLL herrar semifinal

10.00–12.00 HANDBOLL herrar kvartsfinal

10.00–15.40 Sportklättring, herrar kombinationskval

10.00–12.00 VOLLEYBOLL herrar kvartsfinal

10.20–12.20 BASKETBOLL herrar kvartsfinal

11.15–15.00 BROTTNING semifinaler herrar grekisk–romersk stil –67 kg, –87 kg, damer –62 kg, bronsmatcher och finaler herrar grekisk–romersk stil –77 kg, –97 kg, damer fristil –68 kg

11.20–14.10 VATTENPOLO damer kvartsfinaler

12.00–14.55 FRIIDROTT försöksheat herrar 110 m häck, kulkval, stavhoppsfinal, försöksheat 5000 m, damer släggfinal, herrar 200 m semifinaler, damer 800 m final, 200 m final

12.00–15.00 BASEBOLL utslagssteg 5

12.00–15.45 RIDSPORT Banhoppning, individuellt kval

12.00–13.45 LANDHOCKEY herrar semifinal

12.30–14.00 KONSTSIM duett, tekniskt program

12.30–15.30 BORDTENNIS lag semifinaler

12.50–15.00 TYNGDLYFTNING herrar –109 kg, grupp A

13.00–16.00 FOTBOLL herrar semifinal

13.45–15.45 HANDBOLL herrar kvartsfinal

14.00–16.00 BASKETBOLL herrar kvartsfinal

14.00–15.50 BEACHVOLLEY damer kvartsfinaler

14.30–16.30 VOLLEYBOLL herrar kvartsfinal

23.30–02.10 SIMNING öppet vatten, damer 10 km

Onsdag 4 augusti 

00.30–08.30 GOLF damer, första rundan

02.00–05.25 FRIIDROTT herrar tiokamp 100 m, längdhopp, kula, herrar spjutkval, damer sjukamp 100m häck, höjdhopp, herrar 110 m häck semifinaler, damer 400 m häckfinal.

02.00–03.50 BEACHVOLLEY herrar kvartsfinaler

02.00–06.40 SKATEBOARD damer park

02.00–04.00 VOLLEYBOLL damer kvartsfinal

02.30–05.40 KANOTSPRINT försöksheat herrar K–1 200 m, damer C–1 200 m, K–1 500 m, herrar K–2 1000 m, kvartsfinaler herrar K–1 200 m, damer C–1 200 m, K–1 500 m, herrar K–2 1000 m

02.30–04.30 HANDBOLL damer kvartsfinal

03.00–05.00 BASKETBOLL damer kvartsfinal

03.00–06.00 BORDTENNIS damer lag, semifinaler

03.30–05.15 LANDHOCKEY damer semifinal

04.00–06.30 BROTTNING återkval herrar grekisk–romersk stil –67 kg, –87 kg, damer –62 kg, åttondels– och kvartsfinaler herrar fristil –57 kg, –86 kg och damer fristil –57 kg.

05.00–08.00 BASEBOLL utslagssteg 6

06.00–08.00 VOLLEYBOLL damer kvartsfinal

06.15–08.15 HANDBOLL damer kvartsfinal

06.40–08.40 BASKETBOLL damer kvartsfinal

06.50–09.00 TYNGDLYFTNING herrar +109 kg, grupp B

07.00–09.10 BOXNING semifinaler damer –51 kg, –69 kg, herrar +91 kg, final herrar –81 kg

07.00–09.50 VATTENPOLO herrar kvartsfinaler

07.30–09.55 SEGLING medaljrace 470

07.30–10.30 BORDTENNIS herrar lag, semifinaler

08.00–10.30 SIMHOPP damer 10 m plattform försök

08.30–12.00 CYKLING velodrom. Herrar sprintkval, 1/32–finaler och 1/16–delsfinaler, damer keirin första omgången och återkval, herrar lagförföljelsefinal.

10.00–12.00 HANDBOLL damer kvartsfinal

10.00–15.40 Sportklättring, damer kombinationskval

10.00–12.00 VOLLEYBOLL damer kvartsfinal

10.20–12.20 BASKETBOLL damer kvartsfinal

11.15–15.00 BROTTNING semifinaler herrar fristil –57 kg, –86 kg, damer –57 kg, bronsmatcher och finaler grekisk–romersk stil –67 kg, –87 kg, damer –62 kg

11.20–14.10 VATTENPOLO herrar kvartsfinaler

11.30–15.00 FRIIDROTT herrar tiokamp höjdhopp, 400 m, damer 1500 m semifinaler, damer sjukamp kula, 200 m, damer 400 m semifinaler, 3000 m hinder final, herrar släggfinal, 800 m final, 200 m final.

12.00–15.00 BASEBOLL utslagssteg 7

12.00–14.40 RIDSPORT banhoppning, individuell final

12.00–13.45 LANDHOCKEY damer semifinal

12.30–14.00 KONSTSIM final, duett, fritt program

12.30–15.30 BORDTENNIS herrar lag, semifinaler

12.50–15.00 TYNGDLYFTNING herrar +109 kg, grupp A

13.45–15.45 HANDBOLL damer kvartsfinal

14.00–16.00 BASKETBOLL damer kvartsfinal

14.00–15.50 BEACHVOLLEY herrar kvartsfinaler

14.30–16.30 VOLLEYBOLL damer kvartsfinal

23.30–02.10 SIMNING öppet vatten, herrar 10 km

Torsdag 5 augusti 

00.30–08.30 GOLF damer, andra rundan

02.00–08.15 FRIIDROTT herrar tiokamp 110 m häck, diskus och stavhopp, damer höjdhoppskval, sjukamp längdhopp och stavhopp, damer 4x100 m stafettförsök, herrar trestegsfinal, kulfinal, herrar 4x100 m stafettförsök, 110 m häckfinal.

02.00–03.50 BEACHVOLLEY semifinaler

02.00–06.40 SKATEBOARD herrar park

02.30–06.05 KANOTSPRINT semi– och finaler K–1 200 m, damer C–1 200 m, K–1 500 m, herrar K–2 1000 m

03.00–04.30 SIMHOPP damer 10 m plattform semifinaler

03.00–07.45 KARATE damer kata, eliminering och rankingomgång, herrar kumite –67 kg elimineringsrunda

03.30–05.15 LANDHOCKEY herrar, bronsmatch

04.00–07.00 BORDTENNIS damer lag bronsmatch

04.00–06.30 BROTTNING återkval herrar fristil –57 kg, –86 kg, damer –57 kg, åttondels– och kvartsfinaler herrar fristil –74 kg, –125 kg, damer –53 kg.

06.00–12.30 Modern femkamp, FÄKTNING rankingomgång

06.00–08.00 VOLLEYBOLL herrar, semifinal

06.15–08.15 BASKETBOLL herrar semifinal

07.00–09.10 BOXNING semifinaler damer –60 kg, herrar –52 kg, –75 kg, final herrar –57 kg

07.00–09.50 VATTENPOLO damer placeringsmatcher 5–8 och semifinal

08.00–09.30 SIMHOPP damer 10 m plattform final

08.30–11.50 CYKLING velodrom. Herrar omnimum, herrar sprint åttondels– kvartsfinaler, damer keirin kvarts–, semi– och finaler.

09.30–11.05 FRIIDROTT herrar gång 20 km

10.00–13.00 FOTBOLL damer, bronsmatch

10.00–12.00 HANDBOLL herrar, semifinal

10.00–14.40 KARATE damer Kumite –55 kg elimineringsrunda, kata bronsmatch och final, semi– och finaler kumite herrar –67 kg, damer –55 kg.

10.30–15.20 Sportklättring, herrar kombinationsfinal

11.15–15.00 BROTTNING semifinaler herrar fristil –74 kg, –125 kg, damer –53 kg, bronsmatch och finaler herrar fristil –57 kg, –86 kg, damer –57 kg.

11.20–14.10 VATTENPOLO damer placeringsmatcher 5–8 och semifinal

12.00–14.45 FRIIDROTT herrar tiokamp spjut, damer stavhoppsfinal, 4x400 m stafettsförsök, herrar 1500 m semifinaler, 400 m final, damer sjukamp 800 m, herrar tiokamp 1500 m.

12.00–15.00 BASEBOLL semifinal

12.00–14.10 LANDHOCKEY herrar, final

12.30–15.40 BORDTENNIS damer lag final

13.00–15.00 BASKETBOLL herrar semifinal

14.00–15.50 BEACHVOLLEY semifinaler

14.00–16.00 HANDBOLL herrar, semifinal

14.00–16.00 VOLLEYBOLL herrar, semifinal

22.30–03.00 FRIIDROTT herrar, gång 50 km

Fredag 6 augusti 

00.30–08.30 GOLF damer, tredje rundan

02.30–04.40 KANOTSPRINT försök, damer C–2 500 m, herrar C–1 1000 m, damer och herrar K–4 500 m, kvartsfinaler damer C–2 500 m, herrar C–1 1000 m

03.00–05.50 BEACHVOLLEY damer bronsmatch och final

03.00–07.45 KARATE herrar kata eliminering och rankingomgång, damer kumite –61 kg eliminering

03.20–06.15 GYMNASTIK rytmisk, individuell mångkampskval

03.30–05.15 LANDHOCKEY damer bronsmatch

04.00–07.00 FOTBOLL Damfinal

04.00–07.00 BORDTENNIS herrar lag, bronsmatch

04.00–06.30 BROTTNING återkval herrar fristil –74 kg, –125 kg, damer –53 kg, åttondels– och kvartsfinaler herrar fristil –65 kg, –97 kg, damer –50 kg.

06.00–08.00 VOLLEYBOLL damer semifinal

06.40–08.40 BASKETBOLL damer semifinal

07.00–08.40 BOXNING semifinaler damer –75 kg, herrar –63 kg, final herrar –91 kg

07.00–09.50 VATTENPOLO herrar placeringsmatch (5–8.e plats) och semifinal

07.30–13.15 Modern femkamp, damer

07.50–10.45 GYMNASTIK rytmisk, individuell mångkampskval

08.00–10.30 SIMHOPP herrar 10 km plattform försök

08.30–12.15 CYKLING velodrom. Damer sprintkval, 1/32–dels och 1/16–delsfinaler, herrar sprintsemi– och final, damer madisonfinal.

09.30–11.15 FRIIDROTT damer, gång 20 km

10.00–12.00 HANDBOLL damer semifinal

10.00–14.40 KARATE herrar kumite –75 kg eliminiering, herrar kata bronsmatch och final, semi– och finaler kumite damer –61 kg och herrar –75 kg

10.30–15.20 Sportklättring, damer kombinationsfinal

11.15–15.00 BROTTNING semifinaler herrar fristil –65 kg, –97 kg, damer –50 kg, bronsmatch och final herrar fristil –74 kg, –125 kg, damer –53 kg.

11.20–14.10 VATTENPOLO herrar placeringsmatch (5–8.e plats) och semifinal

12.00–15.05 RIDSPORT banhoppning lagkval

12.00–14.10 LANDHOCKEY Damfinal

12.30–14.00 KONSTSIM lag, tekniskt program

12.30–15.40 BORDTENNIS herrar, lagfinal

12.50–14.55 FRIIDROTT herrar 4x400 m stafettförsök, damer spjutfinal, herrar 5000 m final, damer 400 m final, 1500 m final, herrar och damer 4x100 m stafettfinal

13.00–15.00 BASKETBOLL damer semifinal

13.00–16.00 FOTBOLL herrar, bronsmatch

14.00–16.00 HANDBOLL damer semifinal

14.00–16.00 VOLLEYBOLL damer semifinal

Lördag 7 augusti 

00.00–03.15 FRIIDROTT damer maraton

00.30–09.00 GOLF damer, sista rundan

02.30–05.50 KANOTSPRINT semi– och finaler damer K–2 500 m, herrar K–1 1000 m, damer K–4 500 m, herrar K–4 500 m.

02.30–05.20 VATTENPOLO damer placeringsmatch (7–8.e, 5–6.e plats)

03.00–05.50 BEACHVOLLEY herrar bronsmatch och final

03.00–04.30 SIMHOPP herrar 10 m plattform semifinal

03.00–05.40 GYMNASTIK rytmisk, lag mångkampskval

04.30–06.30 BASKETBOLL herrfinal

05.00–08.00 BASEBOLL bronsmatch

06.30–08.30 VOLLEYBOLL herrar bronsmatch

06.40–08.00 VATTENPOLO damer bronsmatch

07.00–08.55 BOXNING finaler herrar –52 kg, –75 kg, damer –51 kg, –69 kg

07.00–13.35 KARATE återkval, semi– och final kumite damer +61 kg och herrar +75 kg

07.30–13.15 Modern femkamp, herrar

08.00–09.30 SIMHOPP herrar 10 m plattform final

08.20–11.00 GYMNASTIK rytmisk, lag mångkampsfinal

08.30–11.25 CYKLING velodrom. Damer sprint åttondels– och kvartsfinaler, herrar keirin första omgång och återkval, herrar madison final.

09.00–11.00 BASKETBOLL damer, bronsmatch

09.30–11.20 VATTENPOLO damfinal

10.00–12.00 HANDBOLL herrar bronsmatch

11.45–15.00 BROTTNING återkval, bronsmatch och final herrar fristil –65 kg, –97 kg, damer –50 kg.

12.00–15.20 FRIIDROTT damer höjdhoppsfinal, 10 000 m final, herrar spjutfinal, 1 500 m final, damer och herrar 4x400 m stafettfinal

12.00–15.30 BASEBOLL final

12.00–14.30 RIDSPORT banhoppning, lagfinal

12.30–14.10 KONSTSIM lag, fritt program

13.00–15.30 BASKETBOLL herrar, bronsmatch

13.30–16.30 FOTBOLL herrfinal

14.00–16.30 HANDBOLL herrfinal

14.15–16.45 VOLLEYBOLL herrfinal

Söndag 8 augusti 

00.00–02.45 FRIIDROTT herrar maraton

02.00–04.00 VOLLEYBOLL damer bronsmatch

02.30–05.20 VATTENPOLO herrar placeringsmatch (7–8.e och 5–6.e plats)

03.00–06.15 CYKLING velodrom. damer omnimum, damer sprint semi– och final, herrar keirin kvarts–, semi– och final.

04.00–06.00 HANDBOLL damer bronsmatch

04.00–05.55 GYMNASTIK rytmisk. lag, mångkampsfinal

04.30–07.00 BASKETBOLL damfinal

06.30–09.00 VOLLEYBOLL damfinal

06.40–08.00 VATTENPOLO herrar bronsmatch

07.00–08.55 BOXNING finaler damer –60 kg, –75 kg, herrar –63 kg, +91 kg

08.00–10.30 HANDBOLL damfinal

09.30–11.20 VATTENPOLO herrfinal

13.00–16.00 Avslutningsceremoni