Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

OS 2021 5 augusti – höjdpunkter och program i dag

Angelica Bengtsson har stavhoppsfinal under torsdagen.
Foto: CARL SANDIN / BILDBYRÅN

OS 2021 i Tokyo pågår för fullt.

Vi vänder på dygnet och bunkrar upp i tv-soffan.

Här är allt du behöver veta om tiderna för att kunna följa OS i Tokyo den 5 augusti.

00.30–08.30 GOLF damer, andra rundan

02.00–08.15 FRIIDROTT herrar tiokamp 110 m häck, diskus och stavhopp, damer höjdhoppskval, sjukamp längdhopp och stavhopp, damer 4x100 m stafettförsök, herrar trestegsfinal, kulfinal, herrar 4x100 m stafettförsök, 110 m häckfinal.

02.00–03.50 BEACHVOLLEY semifinaler

02.00–06.40 SKATEBOARD herrar park

02.30–06.05 KANOTSPRINT semi– och finaler K–1 200 m, damer C–1 200 m, K–1 500 m, herrar K–2 1000 m

03.00–04.30 SIMHOPP damer 10 m plattform semifinaler

03.00–07.45 KARATE damer kata, eliminering och rankingomgång, herrar kumite –67 kg elimineringsrunda

03.30–05.15 LANDHOCKEY herrar, bronsmatch

04.00–07.00 BORDTENNIS damer lag bronsmatch

04.00–06.30 BROTTNING återkval herrar fristil –57 kg, –86 kg, damer –57 kg, åttondels– och kvartsfinaler herrar fristil –74 kg, –125 kg, damer –53 kg.

06.00–12.30 Modern femkamp, FÄKTNING rankingomgång

06.00–08.00 VOLLEYBOLL herrar, semifinal

06.15–08.15 BASKETBOLL herrar semifinal

07.00–09.10 BOXNING semifinaler damer –60 kg, herrar –52 kg, –75 kg, final herrar –57 kg

07.00–09.50 VATTENPOLO damer placeringsmatcher 5–8 och semifinal

08.00–09.30 SIMHOPP damer 10 m plattform final

08.30–11.50 CYKLING velodrom. Herrar omnimum, herrar sprint åttondels– kvartsfinaler, damer keirin kvarts–, semi– och finaler.

09.30–11.05 FRIIDROTT herrar gång 20 km

10.00–13.00 FOTBOLL damer, bronsmatch

10.00–12.00 HANDBOLL herrar, semifinal

10.00–14.40 KARATE damer Kumite –55 kg elimineringsrunda, kata bronsmatch och final, semi– och finaler kumite herrar –67 kg, damer –55 kg.

10.30–15.20 Sportklättring, herrar kombinationsfinal

11.15–15.00 BROTTNING semifinaler herrar fristil –74 kg, –125 kg, damer –53 kg, bronsmatch och finaler herrar fristil –57 kg, –86 kg, damer –57 kg.

11.20–14.10 VATTENPOLO damer placeringsmatcher 5–8 och semifinal

12.00–14.45 FRIIDROTT herrar tiokamp spjut, damer stavhoppsfinal, 4x400 m stafettsförsök, herrar 1500 m semifinaler, 400 m final, damer sjukamp 800 m, herrar tiokamp 1500 m.

12.00–15.00 BASEBOLL semifinal

12.00–14.10 LANDHOCKEY herrar, final

12.30–15.40 BORDTENNIS damer lag final

13.00–15.00 BASKETBOLL herrar semifinal

14.00–15.50 BEACHVOLLEY semifinaler

14.00–16.00 HANDBOLL herrar, semifinal

14.00–16.00 VOLLEYBOLL herrar, semifinal

22.30–03.00 FRIIDROTT herrar, gång 50 km


GUIDE: OS dag för dag – här är hela programmet 

GUIDE: Allt om fotbollen i OS • Tider och program 

GUIDE: Allt du behöver veta om simningen i OS 2021 • Tider och program