OS 2021 31 juli – höjdpunkter och program i dag

Foto: DANIEL STILLER / BILDBYRÅN

OS 2021 i Tokyo är i gång.

Det är dags att vända dygnet och bunkra i tv-soffan.

Här är allt du behöver veta om tiderna för att kunna följa OS i Tokyo den 31 juli. 

Lördag 31 juli 

00.30–08.30 GOLF herrar tredje rundan

00.30–02.25 TRIATHLON mixedstafett

01.00–09.00 SURFING ev. tävlingsdag

01.30–04.00 RIDSPORT dressyr, individuellt och lag, dag 2

02.00–05.00 FRIIDROTT damer 400 häck försök, diskus kval, herrar stavhopp kval, 800 m, damer 100 m häck kval, herrar 100 m försök

02.00–09.00 BADMINTON herrsingel kvartsfinaler, damdubbel semifinaler

02.00–04.50 BEACHVOLLEY grundspel

02.00–05.30 HANDBOLL damer, gruppspel

02.00–05.00 RUGBY damer placeringsmatcher och semfinaler

02.00–07.50 SKYTTESPORT mixlag trap kval och final

02.00–05.50 VOLLEYBOLL damer Dominikanska Republiken–Kenya, USA–Ryssland

02.30–04.15 BÅGSKYTTE herrar åttondelsfinal

02.30–06.15 LANDHOCKEY damer Kina–Nya Zeeland, Argentina–Australien

03.00–08.20 FÄKTNING damer sabel lag

03.00–06.45 LANDHOCKEY damer Japan–Spanien, Indien–Sydafrika

03.00–05.50 VATTENPOLO herrar, gruppspel

03.10–05.20 CYKLING BMX Park seedning

03.30–05.20 SIMNING final herrar 100 m fjäril, damer 200 m ryggsim, 800 m fritt, semfinal herrar och damer 50 m fritt, final 4x100 m mixedstafett

04.00–06.55 BOXNING damer –57 kg semifinaler, –75 kg kvartsfinaler, herrar –52 kg och –63 kg sextondelsfinaler

04.00–07.30 JUDO mixlag

04.50–07.00 TYNGDLYFTNING herrar grupp B, 81 kg och 96 kg

05.00–08.00 BASEBOLL första omgången

05.00–11.00 SEGLING finnjolle, 49er, 49er FX, Nacra 17, RS.X medaljrace

05.00–10.10 SKYTTESPORT damer 50 m gevär, halvmatch

05.00–13.00 TENNIS singel bronsmatcher och damer final, damdubbel och mixeddubbel bronsmatcher

06.00–08.25 GYMNASTIK trampolin herrar kval och final

06.40–08.40 BASEBOLL första omgången

07.00–09.50 VATTENPOLO herrar, gruppspel

07.15–10.45 HANDBOLL damer, gruppspel. Brasilien–Sverige

07.20–11.10 VOLLEYBOLL damer Argentina–Turkiet, Serbien–Brasilien

07.45–10.20 BÅGSKYTTE herrar kvarts– semi– och final

08.00–10.50 BEACHVOLLEY grundspel och Lucky looser

08.00–09.30 SIMHOPP damer 3 m svikthopp semifinaler

08.50–11.00 TYNGDLYFTNING herrar grupp A, 81 kg

09.15–11.15 HANDBOLL, damer, gruppspel Brasilien–Sverige

09.30–12.00 RUGBY damer placeringsmatcher, bronsmatch och finaler

10.00–12.55 BOXNING damer –57 kg semifinaler, –75 kg kvartsfinaler, herrar –52 kg och –63 kg sextondelsfinaler

10.00–13.00 FOTBOLL herrar kvartsfinal

10.00–12.40 JUDO mixed lag, bronsmatch och final

10.20–12.20 BASEBOLL första omgången

11.00–16.00 BADMINTON damsingel semifinaler, herrdubbel bronsmatch och final

11.00–14.00 FOTBOLL herrar kvartsfinal

11.20–14.10 VATTENPOLO herrar, gruppspel

11.30–13.40 FÄKTNING damer sabel lag, bronsmatch och final

11.30–15.15 LANDHOCKEY damer Tyskland–Nederländerna, Irland–Storbritannien

12.00–14.55 FRIIDROTT herrar längdhopp kval, damer 100 m semifinaler, herrar 100 m försök, diskus final, damer 800 m semifinaler, mixedstafett 4x400 m damer 100 m final

12.00–15.00 FOTBOLL herrar kvartsfinal

12.30–16.00 HANDBOLL damer, gruppspel

12.40–16.30 VOLLEYBOLL damer Japan–Sydkorea, Kina–Italien

12.50–15.00 TYNGDLYFTNING herrar grupp A, 96 kg

13.00–15.50 BEACHVOLLEY grundspel och Lucky looser

13.00–16.00 FOTBOLL herrar kvartsfinal

14.00–16.00 BASEBOLL första omgången