Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

OS 2021 30 juli – höjdpunkter och program i dag

Foto: DAISUKE ASAUCHI / BILDBYRÅN

OS 2021 i Tokyo är i gång.

Det är dags att vända dygnet och bunkra i tv-soffan.

Här är allt du behöver veta om tiderna för att kunna följa OS i Tokyo den 30 juli.

Garanterat svenskt deltagande markeras så här.

Så ser du OS i tv

OS i Tokyo sänds av Discovery-gruppen som i Sverige sänder tävlingarna på Kanal 5, Kanal 9, Kanal 11, Eurosport och Eurosport 2.

De största tävlingarna och sporten med svenska medaljhopp kommer att gå i de linjära kanalerna 5 och 9.

För de som vill se allt eller se tävlingar i efterhand är det strömningstjänsten Discovery plus som gäller.

Fredag 30 juli

00.30–08.30 GOLF herrar andra rundan

01.00–10.00 SURFING ev. tävlingsdag

01.30–04.00 RIDSPORT fälttävlan dressyr, lag och individuellt dag 1

01.45–03.55 RODD singelsculler final C, B och A, åttor final A

02.00–05.30 FRIIDROTT herrar 3000 m hinder försök, höjdhoppskval, diskuskval, damer 800 m försök, herrar 400 m häck försök, damer 100 m försök

02.00–05.30 BADMINTON famsingel kvartsfinaler, mixeddubbel bronsmatch

02.00–04.50 BEACHVOLLEY grundspel

02.00–05.30 HANDBOLL herrar, gruppspel

02.00–05.00 RUGBY damer grundomgång

02.00–08.00 SKYTTESPORT damer 25 m pistol, kval och final

02.00–05.50 VOLLEYBOLL herrar Kanada–Venezuela, Brasilien–USA

02.30–04.15 BÅGSKYTTE damer individuellt, åttondelseliminering

02.30–06.15 LANDHOCKEY damer Sydafrika–Tyskland, Irland–Indien

03.00–05.00 BASKETBOLL damer grundspel

03.00–05.20 CYKLING BMX semi och finaler

03.00–08.20 FÄKTNING herrar värja

03.00–06.45 LANDHOCKEY herrar Australien–Spanien, Kanada–Sydafrika

03.30–05.10 SIMNING semifinal herrar 100 m fjäril, final damer 200 m bröstsim, herrar 200 m ryggsim, damer 100 m fritt, herrar 200 m individuell medley, semi damer 200 m ryggsim

04.00–07.10 BOXNING damer –60 kg, –69 kg, herrar –69 kg, –81 kg, –91 kg

04.00–07.30 JUDO damer +78 kg, herrar +100 kg

05.00–08.00 BASEBOLL första omgången

05.00–11.00 SEGLING laser, laser radial, 470 49er, 49er FX

05.00–13.00 TENNIS herrar singel semifinaler, dubbel finaler, mixeddubbel semifinaler

06.00–08.25 GYMNASTIK trampolin damer kval och final

06.40–08.40 BASKETBOLL damer grundspel

07.00–10.00 KANOTSLALOM herrar K1 semi och final

07.00–09.50 VATTENPOLO damer, gruppspel

07.15–10.45 HANDBOLL herrar, gruppspel. Sverige–Egypten

07.20–11.10 VOLLEYBOLL herrar Japan–Polen, Argentina–Tunisien

07.45–10.20 BÅGSKYTTE damer individuellt, finalpass

08.00–10.50 BEACHVOLLEY grundspel

08.00–10.30 SIMHOPP damer 3 m svikthopp försök

08.30–14.30 BADMINTON mixdubbel final, damsingel kvartsfinal, herrdubbel semifinal

09.15–11.15 HANDBOLL, herrar, gruppsel Sverige–Egypten

09.30–12.30 RUGBY damer placeringsmatcher, kvartsfinaler

10.00–13.10 BOXNING damer –60 kg, –69 kg, herrar –69 kg, –81 kg, –91 kg

10.00–13.00 FOTBOLL damer kvartsfinal

10.00–12.40 JUDO damer +78 kg, herrar +100 kg återkval, semi och finaler

10.20–12.20 BASKETBOLL damer grundspel

10.30–13.10 RIDSPORT fälttävlan dressyr, lag och individuellt dag 1

11.00–14.00 FOTBOLL damer kvartsfinal

11.20–14.10 VATTENPOLO damer, gruppspel

11.30–13.40 FÄKTNING herrar värja, bronsmatch och final

11.30–15.15 LANDHOCKEY herrar Japan–Indien, Tyskland–Nederländerna

12.00–14.00 FRIIDROTT damer 5000 m försök, damer trestegskval, kula kval, mixedstafett 400 m försök, herrar 10000 m final

12.00–15.00 BASEBOLL första omgången

12.00 FOTBOLL kvartsfinal Sverige-Japan

12.00–15.45 LANDHOCKEY herrar Argentina–Nya Zeeland, Belgien–Storbritannien

12.00–14.30 SIMNING försök herrar 50 m fritt, damer 50 m fritt, herrar 1500 m fritt, damer och herrar 4x100 m medley

12.30–16.00 HANDBOLL herrar, gruppspel

12.40–16.30 VOLLEYBOLL herrar Italien–Iran, Ryssland–Frankrike

13.00–15.50 BEACHVOLLEY grundspel

13.00–16.00 FOTBOLL damer kvartsfinal

13.00–15.10 BORDTENNIS herrar singel bronsmatch och final

14.00–16.00 BASKETBOLL damer grundspel


GUIDE: OS dag för dag – här är hela programmet 

GUIDE: Allt om fotbollen i OS • Tider och program

GUIDE: Allt du behöver veta om simningen i OS 2021 • Tider och program 

GUIDE: Allt du behöver veta om friidrotten i OS 2021 • Tider och program