Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

OS 2021 29 juli – höjdpunkter och program i dag

Sverige ställs mot Frankrike i OS-handbollen
Foto: DANIEL STILLER / BILDBYRÅN

OS 2021 i Tokyo är i gång.

Det är dags att vända dygnet och bunkra i tv-soffan.

Här är allt du behöver veta om tiderna för att kunna följa OS i Tokyo den 29 juli.

Guiden innehåller alla hålltiderna för tävlingarna och anges i svensk tid.

Garanterat svenskt deltagande markeras så här (gulmarkering på fet text).

Så följer du OS i tv

OS i Tokyo sänds av Discovery-gruppen som i Sverige sänder tävlingarna på Kanal 5, Kanal 9, Kanal 11, Eurosport och Eurosport 2.

De största tävlingarna och sporten med svenska medaljhopp kommer att gå i de linjära kanalerna 5 och 9.

För de som vill se allt eller se tävlingar i efterhand är det strömningstjänsten Discovery plus som gäller.

Torsdag 29 juli 

00.30–08.30 GOLF herrar första rundan (00.52 Henrik Norlander, 02.47 Alex Norén)

01.00–09.00 SURFING ev. tävlingsdag

01.30–04.50 RODD singelsculler final E, F och D, dubbel enkelåra final A och B, lättvikt dubbelsculler final A och B

02.00–08.30 BADMINTON mixeddubbel semifinaler, herrdubbel kvartsfinal, damsingel åttondelsfinal

02.00–04.50 BEACHVOLLEY grundspel

02.00–09.25 FÄKTNING damer florett

02.00–05.30 HANDBOLL damer, gruppspel

02.00–05.00 RUGBY damer grundomgång

02.00–05.45 SKYTTESPORT damer 25 m pistol, provserie

02.00–09.55 SKYTTESPORT trap, kval dag 2 och final

02.00–05.50 VOLLEYBOLL damer Italien–Argentina, Sydkorea–Dominikanska republiken

07.03 BÅGSKYTTE 1/32– och 1/16–dels eliminering (Christine Bjerendal)

02.30–06.15 LANDHOCKEY herrar Indien–Argentina, Sydafrika–Tyskland

03.00–05.00 BASKETBOLL damer grundspel

03.00–05.00 CYKLING BMX kvartsfinaler

03.00–06.45 LANDHOCKEY herrar Belgien–Kanada, Nederländerna–Storbritannien

03.00–05.50 VATTENPOLO herrar grundspel

03.30–06.10 SIMNING 

03.44: herrar 200 m bröstsim final (Erik Persson) 

03.58: damer 100 m fritt semifinaler (Sarah Sjöström, Michelle Coleman) 

04.54: damer 200 m bröstsim semifinaler (Sophie Hansson)

Finaler herrar 800 m fritt, herrar 200 m ryggsim, final damer 200 m fjäril, herrar 100 m fritt, herrar 200 m individuellt medley, final damer 4x200 m fritt

04.00–07.10 BOXNING damer –51 kg, herrar –57 kg, –75 kg

04.00–07.30 JUDO damer –78 kg, herrar –100 kg

04.00–06.00 BORDTENNIS damer singel semifinaler

04.00–13.00 TENNIS singel herrar kvartsfinaler, damer semifinaler, damer dubbel semfinaler, mixed dubbel kvartsfinaler

05.00–11.00 SEGLING RS.X, Laser och laser radial, finnjolle, 470 och Nacra 17

06.40–08.40 BASKETBOLL herrar grundspel

07.00–09.45 KANOTSLALOM damer C1 semi– och final

07.15–10.45 HANDBOLL damer, gruppspel

07.20–11.10 VOLLEYBOLL damer Serbien–Kenya, Kina–Ryssland

08.00–10.50 BEACHVOLLEY grundspel

08.00–10.00 BORDTENNIS herrar singel semifinaler

09.00–11.40 BÅGSKYTTE 1/32– och 1/16–dels eliminering

09.30–12.30 RUGBY damer grundomgång

10.00–15.00 BADMINTON herrsingel åttondelsfinal, damdubbel kvartsfinal

10.00–13.10 BOXNING damer –51 kg, herrar –57 kg, –75 kg

10.00–12.40 JUDO damer –78 kg, herrar –100 kg återkval, semi– och finaler

10.20–12.20 BASKETBOLL damer grundspel

11.30–14.30 FÄKTNING damer florett, bronsmatch och final

11.30–15.15 LANDHOCKEY damer Spanien–Kina, Japan–Argentina

12.00–15.00 BASEBOLL första omgången

12.00–15.45 LANDHOCKEY damer Storbritannien–Nederländerna, Nya Zeeland–Österrike

12.00–14.30 SIMNING försök damer 800 m fritt, herrar 200 m fjäril, damer 200 m ryggsim, mixed 4x100 m medley

12.30–16.00 HANDBOLL damer, gruppspel. Sverige–Frankrike

12.40–16.30 VOLLEYBOLL damer Japan–Brasilien, USA–Turkiet

12.50–15.00 GYMNASTIK damernas mångkampsfinal

13.00–15.50 BEACHVOLLEY grundspel

13.00–15.10 BORDTENNIS damer singel bronsmatch och final

14.00–16.00 BASKET herrar grundspel

14.30–16.30 HANDBOLL damer, gruppspel Sverige–Frankrike


GUIDE: OS dag för dag – här är hela programmet

GUIDE: Allt om fotbollen i OS • Tider och program

GUIDE: Allt du behöver veta om simningen i OS 2021 • Tider och program 

GUIDE: Allt du behöver veta om friidrotten i OS 2021 • Tider och program