Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

OS 2021 28 juli – höjdpunkter och program i dag

De svenska handbollsherrarna spelar under onsdagen
Foto: VEGARD WIVESTAD GRØTT / BILDBYRÅN

OS 2021 i Tokyo är i gång.

Det är dags att vända dygnet och bunkra i tv-soffan.

Här är allt du behöver veta om tiderna för att kunna följa OS i Tokyo den 28 juli.

Guiden innehåller alla hålltiderna för tävlingarna och anges i svensk tid.

Garanterat svenskt deltagande markeras så här (gulmarkering på fet text).

Eventuellt svenskt deltagande, beroende på hur det går i tävlingarna, markeras så här (gulmarkering på vanlig text).


OS i Tokyo sänds av Discovery-gruppen som i Sverige sänder tävlingarna på Kanal 5, Kanal 9, Kanal 11, Eurosport och Eurosport 2. Alla tävlingar streamas även på Discovery Plus.

Onsdag 28 juli

01.00–04.35 SURFING bronsmatcher och finaler

01.30–04.40 RODD dubbelsculler och fyror, A– och B–finaler, åttor återkval, singelsculler semifinaler

02.00–07.30 BADMINTON damsingel gruppspel, mixeddubbel kvartsfinal

02.00–04.50 BEACHVOLLEY grundspel

02.00–05.30 HANDBOLL herrar, gruppspel. Sverige–Portugal

02.00–05.00 RUGBY herrar, placeringsmatcher och semifinaler

02.00–09.00 SKYTTESPORT trap, kval dag 1

02.00–05.50 VOLLEYBOLL herrar Kanada–Iran, USA–Tunisien

02.30–06.25 BÅGSKYTTE 1/32– och 1/16–dels eliminering

02.30–06.15 LANDHOCKEY damer Nederländerna–Sydafrika, Nya Zeeland–Spanien

03.00–05.00 BASKETBOLL herrar grundspel

03.00–08.20 FÄKTNING herrar sabel

03.00–06.45 LANDHOCKEY damer Storbritannien–Indien, Tyskland–Irland

03.00–06.00 BORDTENNIS singel kvartsfinaler

03.30–06.05 SIMNING semifinaler herrar 100 m fritt, finaler 200 m fritt, herrar 200 m fjäril, semifinaler 200 m fjäril, herrar 200 m bröstsim, final damer 200 m individuell medley, 1500 m fritt, herrar 4x200 m fritt

04.00–07.45 BOXNING damer –57 kg, –60 kg, –75 kg, herrar –52 kg

04.00–07.30 JUDO damer –70 kg, herrar –90 kg

04.00–13.00 TENNIS singel, tredje omgången och kvartsfinaler, herrar dubbel semifinaler, damer dubbel kvartsfinaler, mixed dubbel första omgången

04.00–06.00 HANDBOLL, gruppspel Sverige–Portugal

04.30–10.40 CYKLING tempolopp

05.00–08.00 BASEBOLL första omgången

05.00–11.00 SEGLING RS.X, finnjolle, 470 49er, 49er FX, Nacra 17

06.00–09.45 KANOTSLALOM försöksheat damer C1 , herrar K1

06.50–09.00 TYNGDLYFTNING herrar –73 kg grupp B

07.00–10.45 HANDBOLL herrar, gruppspel

07.00–09.50 VATTENPOLO damer, gruppspel

07.20–11.10 VOLLEYBOLL herrar Argentina–Frankrike, Polen–Venezuela

08.00–10.50 BEACHVOLLEY grundspel

08.00–09.00 SIMHOPP herrar synkro 3 m svikthopp

08.00–11.00 BORDTENNIS singel kvartsfinaler

09.00–11.40 BÅGSKYTTE 1/32– och 1/16–dels eliminering

09.30–12.00 RUGBY herrar, placeringsmatcher, bronsmatch och final

10.00–12.10 BASKET 3x3 semifinaler

10.00–13.45 BOXNING damer –57 kg, –60 kg, –75 kg, herrar –52 kg

10.00–15.00 FOTBOLL herrar, gruppspel Tyskland–Elfenbenskusten, Australien–Egypten, Saudiarabien–Brasilien, Spanien–Argentina

10.00–12.40 JUDO damer –70 kg, herrar –90 kg återkval, semi och finaler

10.30–14.25 RIDSPORT dressyr, individuell grand prix

10.30–15.30 FOTBOLL herrar, gruppspel Rumänien–Nya Zeeland, Sydafrika–Mexico, Sydkorea–Honduras, Frankrike–Japan

11.00–14.30 BADMINTON damsingel gruppspel

11.20–14.10 VATTENPOLO damer, gruppspel

11.30–13.40 FÄKTNING herrar sabel, final

11.30–15.15 LANDHOCKEY damer Japan–Österrike, herrar Japan–Spanien

12.00–15.45 LANDHOCKEY damer Argentina–Kina, herrar Österrike–Nya Zeeland

12.00–14.30 SIMNING försök, damer 100 m fritt, herrar 200 m ryggsim, damer 200 m bröstsim, herrar 200 m individuell medley, damer 4x200 m fritt

12.15–15.00 GYMNASTIK herrarnas mångkampsfinal

12.30–16.00 HANDBOLL herrar, gruppspel

12.40–16.30 VOLLEYBOLL herrar Japan–Italien, Brasilien–Ryssland

12.50–15.00 TYNGDLYFTNING herrar –73 kg grupp A

13.00–15.50 BEACHVOLLEY grundspel

13.00–15.00 BORDTENNIS herrar singel kvartsfinal

13.45–17.00 BASKET 3x3 bronsmatcher och finaler


GUIDE: OS dag för dag – här är hela programmet

GUIDE: Allt om fotbollen i OS • Tider och program

GUIDE: Allt du behöver veta om simningen i OS 2021 • Tider och program 

GUIDE: Allt du behöver veta om friidrotten i OS 2021 • Tider och program