Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

OS 2021 27 juli – höjdpunkter och program i dag

Foto: MOLLY DARLINGTON / REUTERS BILDBYRÅN

OS 2021 i Tokyo är i gång.

Det är dags att vända dygnet och bunkra i tv-soffan.

Här är allt du behöver veta om tiderna för att kunna följa OS i Tokyo den 27 juli.

Guiden innehåller alla hålltiderna för tävlingarna och anges i svensk tid.

Garanterat svenskt deltagande markeras så här (gulmarkering på fet text).

Eventuellt svenskt deltagande, beroende på hur det går i tävlingarna, markeras så här (gulmarkering på vanlig text).


Tisdag 27 juli

23.30–02.05 TRIATHLON damer

00.00–07.20 SURFING kvarts– och semifinaler

01.30–05.00 RODD semi– och finaler, singelsculler, dubbel enkelåra, lättvikt dubbelsculler och fyror

02.00–05.50 BEACHVOLLEY damer eller herrar, gruppspel

02.00–05.30 HANDBOLL damer gruppspel

02.00–05.00 RUGBY herrar, grundomgång

02.00–09.30 SKYTTESPORT 10 m luftpistol och 10 m luftgevär, mixed team

02.00–05.50 VOLLEYBOLL damer Ryssland–Argentina, Kina–USA

02.30–06.25 BÅGSKYTTE individuellt 1/32– och 1/16–dels eliminering

02.30–06.15 LANDHOCKEY herrar Argentina–Australien, Japan–Nya Zeeland

03.00–08.30 BADMINTON singel och dubbel, gruppspel

03.00–05.00 BASKETBOLL damer, gruppspel

03.00–08.20 FÄKTNING damer värja, lag

03.00–06.45 LANDHOCKEY herrar Indien–Spanien, Tyskland–Storbritannien

03.00–06.00 BORDTENNIS tredje rundan

03.00–10.00 TAEKWONDO , damer +67 kg, herrar +80 kg

03.00–05.50 VATTENPOLO herrar, grundomgång

03.30–05.25 SIMNING finaler, damer 200 m fritt semi, herrar 200 m fritt final, 100 m rygg finaler, damer 100 m bröstsim final, herrar 200 m fjäril semifinal, damer 200 m ind medley semifinal

04.00–07.45 BOXNING damer –69 kg, herrar –63 kg, –81 kg

04.00–07.30 JUDO damer –63 kg, herrar –81 kg

04.00–13.00 TENNIS herrar singel andra rundan, damer tredje rundan, herrar och damer dubbel kvartsfinal

04.50–07.00 TYNGDLYFTNING damer 59 kg och 64 kg, grupp B

05.00–11.00 SEGLING Laser, Laser Radial, finnjolle, 49er, 49er FX

06.00–08.00 SOFTBALL Match om bronsmedalj

06.30–08.30 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

06.40–08.40 BASKETBOLL damer, gruppspel

07.00–10.00 KANOTSLALOM K1 damer, semi– och final

07.15–10.45 HANDBOLL damer gruppspel. Sverige–Ryska laget

07.20–11.10 VOLLEYBOLL damer Japan–Serbien, Italien–Turkiet

07.30–10.30 BORDTENNIS tredje rundan och slutspel

08.00–10.50 BEACHVOLLEY damer eller herrar, gruppspel

08.00–10.00 CYKLING MTB, damer crosscountry

08.00–09.00 SIMHOPP damer synkro 10 m plattform final

08.50–11.00 TYNGDLYFTNING damer 59 kg, grupp A

09.00–12.55 BÅGSKYTTE individuellt 1/32– och 1/16–dels eliminering

09.30–12.30 RUGBY herrar, placeringsmatcher och kvartsfinaler

10.00–11.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

10.00–13.45 BOXNING damer –69 kg, herrar –63 kg, –81 kg

10.00–15.40 RIDSPORT dressyr lag Grand Prix special

10.00–15.00 FOTBOLL damer gruppspel, Nya Zeeland–Sverige, Chile–Japan, USA–Australien, Kanada–Storbritannien

10.00–12.40 JUDO damer –63 kg, herrar –81 kg, återkval och finaler

10.20–12.20 BASKETBOLL damer, gruppspel

11.00–14.30 BADMINTON singel och dubbel, gruppspel

11.30–13.40 FÄKTNING damer värja, lag bronsmatch och final

11.30–15.15 LANDHOCKEY herrar Belgien–Sydafrika, Nederländerna–Kanada

12.00–14.30 SIMNING försök, herrar 100 m fritt, damer 200 m fjäril, herrar 200 m bröstsim, herrar 4x200 m fritt, 800 m fritt

12.00–15.40 TAEKWONDO , damer +67 kg, herrar +80 kg, återkval och finaler

12.30–16.00 HANDBOLL damer gruppspel

12.30–15.30 BORDTENNIS slutspel

12.40–16.30 VOLLEYBOLL damer Brasilien–Dominikanska Republiken, Sydkorea–Kenya

12.45–15.00 GYMNASTIK damernas lagfinal

12.50–15.00 TYNGDLYFTNING damer 64 kg, grupp A

13.00–15.30 SOFTBALL final

13.00–15.50 BEACHVOLLEY damer eller herrar, gruppspel

13.30–15.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

13.30–15.30 FOTBOLL damer gruppspel, Brasilien–Zambia, Nederländerna–Kina

14.00–16.00 BASKETBOLL damer, gruppspel


GUIDE: OS dag för dag – här är hela programmet

GUIDE: Allt om fotbollen i OS • Tider och program

GUIDE: Allt du behöver veta om simningen i OS 2021 • Tider och program 

GUIDE: Allt du behöver veta om friidrotten i OS 2021 • Tider och program