Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

OS 2021 26 juli – höjdpunkter och program i dag

Foto: JOEL MARKLUND / BILDBYRÅN
Foto: VEGARD WIVESTAD GRØTT / BILDBYRÅN

OS 2021 i Tokyo är i gång.

Det är dags att vända dygnet och bunkra i tv-soffan.

Här är allt du behöver veta om tiderna för att kunna följa OS i Tokyo den 26 juli.

Guiden innehåller alla hålltiderna för tävlingarna och anges i svensk tid.

Garanterat svenskt deltagande markeras så med gult. 

Måndag 26 juli

00.00–09.40 SURFING tredje rundan

02.00–05.50 BEACHVOLLEY herrar och damer, gruppspel

02.00–09.20 FÄKTNING damer sabel, herrar florett

02.00–05.30 HANDBOLL herrar, gruppspel

02.00–04.20 RODD kvartsfinaler singelsculler, semifinaler dubbelsculler, återkval fyror

02.00–05.00 RUGBY herrar, grundomgång

02.00–10.15 SKYTTESPORT skeet kval dag 2 och finaler

02.00–06.55 SKATEBOARD damer, street

02.00–05.50 VOLLEYBOLL herrar Iran–Venezuela, USA–Ryssland

02.30–04.05 BÅGSKYTTE herrar lag

02.30–06.15 LANDHOCKEY herrar Tyskland–Belgien, Storbritannien–Kanada

03.00–08.30 BADMINTON singel, dubbel och mixed dubbel gruppspel

03.00–09.30 SOFTBALL Japan–USA, Kanada–Italien

03.00–05.00 BASKETBOLL damer, gruppspel

03.00–06.45 LANDHOCKEY damer Nederländerna–Irland, Australien–Kina

03.00–06.00 BORDTENNIS singel, andra rundan

03.00–10.00 TAEKWONDO , damer –67 kg, herrar –80 kg

03.15–05.25 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

03.30–05.40 SIMNING finaler damer 100 m fjäril, herrar 200 m fritt semi, damer 100 m bröstsim semi, herrar 100 m bröstsim, damer 400 m fritt, herrar 100 m ryggsim, damer 100 m ryggsim semi, herrar 4x100 m fritt

04.00–07.45 BOXNING damer –57 kg, herrar –57 kg, –69 kg

04.00–07.30 JUDO damer –57 kg, herrar –73 kg

04.00–13.00 TENNIS singel och dubbel, andra omgången

05.00–11.00 SEGLING RS.X, laser och laser radial

06.40–08.40 BASKETBOLL herrar, gruppspel

06.45–10.25 BÅGSKYTTE herrar lag, kvart, semi– och finaler

06.50–09.00 TYNGDLYFTNING damer –55 kg grupp B

07.00–08.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

07.00–09.45 KANOTSLALOM C1 semi och final

07.00–09.50 VATTENPOLO damer, grundomgång

07.20–11.10 VOLLEYBOLL herrar Polen–Italien, Frankrike–Tunisien

07.30–10.30 BORDTENNIS singel, tredje rundan

08.00–10.50 BEACHVOLLEY herrar och damer, gruppspel

08.00–10.00 CYKLING herrar MTB cross–country

08.00–09.00 SIMHOPP herrar synkro 10 m plattform

09.30–12.30 RUGBY herrar, grundomgång

10.00–13.45 BOXNING damer –57 kg, herrar –57 kg, –69 kg

10.00–12.40 JUDO damer –57 kg, herrar –73 kg återkval, semi och finaler

10.20–12.20 BASKETBOLL damer, gruppspel

10.30–12.30 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

11.00–14.30 BADMINTON singel, dubbel och mixed dubbel gruppspel

11.00–15.25 FÄKTNING damer sabel, herrar florett semi– och finaler

11.20–14.10 VATTENPOLO damer, grundomgång

11.30–15.15 LANDHOCKEY damer Sydafrika–Storbritannien, Japan–Nya Zeeland

12.00–15.00 GYMNASTIK herrar lagfinal

12.00–15.45 LANDHOCKEY damer Argentina–Spanien, Tyskland–Indien

12.00–15.40 TAEKWONDO , damer –67 kg, herrar –80 kg återkval och finaler

12.30–14.30 SIMNING försök damer 200 m fritt, herrar 200 m fjärilsim, damer 200 m inividuellt medley, 1500 m fritt

12.30–16.00 HANDBOLL herrar, gruppspel. Japan–Sverige

12.40–16.30 VOLLEYBOLL herrar Japan–Kanada, Brasilien–Argentina

12.50–15.00 TYNGDLYFTNING damer –55 kg grupp A

13.00–15.00 SOFTBALL Mexico–Australien

13.00–15.50 BEACHVOLLEY herrar och damer, gruppspel

13.00–14.00 BORDTENNIS mixdubbel bronsmatch och final

14.00–15.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel

14.00–16.00 BASKETBOLL herrar, gruppspel

23.30–02.05 TRIATHLON damer