Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

Friidrott i OS 2021 – tider och program

Foto: VEGARD WIVESTAD GRØTT / BILDBYRÅN

Svensk friidrott är glödhet. 

Armand Duplantis och Daniel Ståhl är de två stora guldfavoriterna för svensk del – men det finns ytterligare medaljchanser.

Nedan följer hela schemat för friidrotten på OS. 


Svenskt deltagande är markerat med denna gula ram. 

OS i Tokyo – så sänds det i tv

• OS i Tokyo sänds av Discovery-gruppen som i Sverige sänder tävlingarna på Kanal 5, Kanal 9, Kanal 11, Eurosport och Eurosport 2.

• De största tävlingarna och sporten med svenska medaljhopp kommer att gå i de linjära kanalerna 5 och 9.

• För de som vill se allt eller se tävlingar i efterhand är det strömningstjänsten Discovery plus som gäller.

OS 2021: Programmet för friidrotten

Fredag 30 juli:

02.00: 

Herrarnas 3000 meter hinder (kval), Vidar Johansson, Simon Sundström, Emil Blomberg

Herrarnas höjdhopp (kval)

Herrarnas diskus (kval), Daniel Ståhl, Simon Pettersson

Damernas 800 meter (kval)

Herrarnas 400 meter häck (kval)

Damernas 100 meter (kval)

12.00: 

Damernas 5000 meter (kval)

Damernas tresteg (kval)

Damernas kula (kval), Fanny Roos

4x400 meter mixade lag (kval)

Herrarnas 10 000 meter (final) 

Lördag 31 juli:

02.00: 

Damernas 400 meter häck (kval)

Damernas diskus (kval)

Herrarnas stavhopp (kval), Armand Duplantis

Herrarnas 800 meter (kval), Andreas Kramer

Damernas 100 meter häck (kval)

Herrarnas 100 meter (kval)

12.00: 

Herrarnas längdhopp (kval), Thobias Montler

Damernas 100 meter (semifinal)

Herrarnas 100 meter (kvartsfinal)

Herrarnas diskus (final), ev Daniel Ståhl, Simon Pettersson 

Damernas 800 meter (semifinal)

4x400 meter mixade lag (final)

Damernas 100 meter (final)

Söndag 1 augusti:

02.00: 

Damernas maraton, Carolina Wikström

Damernas slägga (kval)

Damernas 3000 meter hinder (kval)

Damernas längdhopp (kval), Khaddi Sagnia

Damernas kula (final), ev Fanny Roos

Herrarnas 400 meter (kval)

12.00: 

Herrarnas höjdhopp (final)

Herrarnas 100 meter (semifinal)

Damernas 100 meter häck (semifinal)

Damernas tresteg (final)

Herrarnas 800 meter (semfinal), ev Andreas Kramer

Herrarnas 400 meter häck (semifinal)

Herrarnas 100 meter (final)

Måndag 2 augusti:

02.00: 

Herrarnas slägga (kval)

Damernas 1500 meter (kval)

Herrarnas längdhopp (final), ev Thobias Montler

Damernas 200 meter (kval)

Damernas 100 meter häck (final)

12.00: 

Damernas stavhopp (kval), Angelica Bengtsson, Michaela Meijer

Damernas 200 meter (semifinal)

Damernas diskus (final)

Herrarnas 400 meter (semifinal)

Damernas 400 meter häck (semifinal) 

Herrarnas 3000 meter hinder (final), ev Vidar Johansson, Simon Sundström, Emil Blomberg

Damernas 5 000 meter (final)

Tisdag 3 augusti:

02.00: 

Herrarnas tresteg (kval)

Herrarnas 1 500 meter (kval), Kalle Berglund

Damernas spjut (kval) 

Damernas 400 meter (kval), 

Damernas längdhopp (final), ev Khaddi Sagnia

Herrarnas 200 meter (kval)

Herrarnas 400 meter häck (final)

12.00: 

Herrarnas 110 meter häck (kval)

Herrarnas kula (kval), Wictor Peterson

Herrarnas stavhopp (final), ev Armand Duplantis

Herrarnas 5 000 meter (kval)

Damernas slägga (final)

Herrarnas 200 meter (semifinal)

Damernas 800 meter (final) 

Damernas 200 meter (final)

Onsdag 4 augusti:

02.00: 

Herrarnas tiokamp (100 meter)

Herrarnas spjut (kval), Kim Amb

Damernas sjukamp (100 meter häck)

Herrarnas tiokamp (längdhopp)

Damernas sjukamp (höjdhopp)

Herrarnas 110 meter häck (semifinal)

Herrarnas tiokamp (kula)

Damernas 400 meter häck (final)

12.00: 

Herrarnas tiokamp (höjdhopp), 

Damernas 1 500 meter (semifinal)

Damernas sjukamp (kula)

Damernas 400 meter (semifinal)

Damernas 3 000 meter hinder (final)

Herrarnas slägga (final)

Damernas sjukamp (200 meter)

Herrarnas 800 meter (final), ev Andreas Kramer

Herrarnas tiokamp (400 meter)

Herrarnas 200 meter final

Torsdag 5 augusti:

02.00: 

Herrarnas tiokamp (110 meter häck)

Damernas höjdhopp (kval), Erika Kinsey, Maja Nilsson

Damernas sjukamp (längdhopp)

Herrarnas tiokamp (diskus)

Damernas 4x100 meter (kval)

Herrarnas tresteg (final)

Herrarnas kula (final), ev Wictor Peterson

Herrarnas 4x100 meter (kval)

Herrarnas 110 meter häck (final)

Herrarnas tiokamp (stavhopp)

Damernas sjukamp (spjut)

Herrarnas 20 km gång, Perseus Karlström

12.00: 

Herrarnas tiokamp (spjut)

Damernas stavhopp (final), ev Angelica Bengtsson, Michaela Meijer

Damernas 4x400 meter (kval)

Herrarnas 1 500 meter (semifinal), ev Kalle Berglund

Herrarnas 400 meter final

Damernas sjukamp (800 meter)

Herrarnas tiokamp (1 500 meter)

23.00: 

Herrarnas 50 km gång

Fredag 6 augusti:

09.30:

Damernas 20 km gång

13.00: 

Herrarnas 4x400 meter (kval)

Damernas spjut (final)

Herrarnas 5 000 meter (final)

Damernas 400 meter (final)

Damernas 1 500 meter (final)

Damernas 4x100 meter (final)

Herrarna 4x100 meter (final)

Lördag 7 augusti:

12.00: 

Damernas höjdhopp (final), ev Erika Kinsey, Maja Nilsson

Damernas 10 000 meter (final), Meraf Bahta, Sarah Lahti

Herrarnas spjut (final), ev Kim Amb

Herrarnas 1 500 meter (final), ev Kalle Berglund

Damernas 4x400 meter (final)

Herrarnas 4x400 meter (final)

Söndag 8 augusti:

00.00: 

Herrarnas maraton


LÄS MER: ”Antisex-sängarna” ska stoppa samlagen på OS 

GUIDE: OS dag för dag – här är hela programmet

GUIDE: Allt om fotbollen i OS • Tider och program