Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

OS 2018 i Sydkorea: Program dag för dag

Svenska stafettlaget jublar efter guldet i Sotji. Foto: NILS PETTER NILSSON

OS i Sydkorea närmar sig.

Här är hela schemat – dag för dag.

Vad? Vinter-OS 2018.

När? 8 februari-25 februari.

Var? Pyeongchang, Sydkorea. 

Tidskillnad Sverige – Sydkorea, Pyeongchang?

Pyeongchang ligger åtta timmar före Sverige. När klockan är 12.00 i Pyeongchang är den 04.00 i Sverige.

Vinter-OS 2018 i tv

Discovery Networks har tv-rättigheterna för OS 2018. Kanal 5 blir en ren OS-kanal som sänder dygnet runt i 16 dagar. På Kanal 5 sänds tävlingarna med störst intresse, och det mesta som innehåller svenska deltagare.

Tävlingarna kommer även att sändas på Kanal 9, Eurosport 1, Eurosport 2 och Eurosport Player. Eurosport 1 blir en renodlad hockeykanal, men de största matcherna kommer även att gå i Kanal 5.

Så sänder de olika kanalerna

Kanal 5: Huvudkanal, dygnet runt. De viktigaste tävlingarna ur svenskt perspektiv, inklusive ishockeyn. Sammandrag på eftermiddagarna. Magasinsprogram på kvällarna.

Kanal 9: Kompletterar, bland annat när tävlingarna krockar.

Eurosport 1: Hockeykanalen.

Eurosport 2: Bredare utbud ur ett internationellt perspektiv.

Eurosport Play: En lång rad sändningar från en massa sporter.

SportExpressen TV: Live-sändningar varje dag under OS mellan 06 och 15, med det senaste om de största snackisarna med profiler som Julia Svan och Valentina Lizana Wallner. Hittas på kanalplats 18 hos ComHem.

Stream vinter-OS 2018?

Tävlingarna går att streama på Eurosport Player. Discover Networks kommer att lansera en ny version av spelaren inför tävlingarna. 

OS 2018: Sveriges alla medaljer i Pyeongchang

LÄS MER: Sveriges alla medaljer under OS 2018 i Pyeongchang

OS 2018: Program för skidor, hockey, curling

LÄS MER: OS-hockeyn – tv-tider, spelschema och grupper.

LÄS MER: Längskidor i OS – program med tider och datum.

LÄS MER: Alpint under OS – program med tider och datum.

LÄS MER: Skidskytte under OS- program med tider och datum.

LÄS MER: Curling under OS – program med tider och datum.

LÄS MER: Följ SportExpressens direktrapportering från OS i Sydkorea här! 


OS-program 2018 – dag för dag

Här är nedan är schemat dag för dag med tiderna som gäller i Sverige (med reservation för eventuella ändringar). Källa: SOK.

 

OS 2018 program: Söndag 25 februari

01.05-04.00 Curling, damer, final (Sverige–Sydkorea)

01.30-04.00 Bob, fyrmanna, heat 3 och 4

01.30-04.00 Konståkning, galashow

05.10-08.00 Ishockey, herrar, final, OAR-Tyskland

07.15-09.15 Längdskidor, damer, 30 km, masstart (Charlotte Kalla, Anna Haag, Stina Nilsson och Ebba Andersson).

12.00-14.00 Avslutning.

 

Sveriges trupp till OS 2018

ALPINT:

Estelle Alphand

Ålder: 22 år.

Gren: Slalom och storslalom.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Frida Hansdotter

Ålder: 32 år.

Gren: Slalom.

Tyngsta OS-merit: 5:a slalom (2014).

Sara Hector

Ålder: 25 år.

Gren: Storslalom.

Tyngsta OS-merit: 13:e kombination (2014).

Lisa Hörnblad

Ålder: 21 år.

Gren: Störtlopp och super G.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Anna Swenn Larsson

Ålder: 26 år.

Gren: Slalom.

Tyngsta OS-merit: 11:a slalom (2014).

Emelie Vikström

Ålder: 25 år.

Gren: Slalom.

Tyngsta OS-merit: 6:a slalom (2014).

Mattias Hargin

Ålder: 32 år.

Gren: Slalom.

Tyngsta OS-merit: 7:a slalom (2014).

André Myhrer

Ålder: 35 år.

Gren: Slalom.

Tyngsta OS-merit: Brons slalom (2010). 

Matts Olsson

Ålder: 29 år.

Gren: Storslalom.

Tyngsta OS-merit: 14:e storslalom (2014). 

Kristoffer Jakobsen

Ålder: 23 år.

Gren: Alpina lagtävlingen.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

 

CURLING:

Anna Hasselborg

Ålder: 28 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Agnes Knochenhauer 

Ålder: 28 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Silver (2014, reserv).

Sofia Mabergs

Ålder: 24 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Sara McManus 

Ålder: 26 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Jennie Wåhlin

Ålder: 20 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Niklas Edin

Ålder: 32 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Brons (2014).

Oskar Eriksson 

Ålder: 26 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Brons (2014, reserv).

Henrik Leek

Ålder: 27 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Christoffer Sundgren

Ålder: 28 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Rasmus Wranå

Ålder: 23 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

 

FREESKI

Jennie-Lee Burmansson

Ålder: 15 år.

Gren: Slopestyle.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Emma Dahlström

Ålder: 25 år.

Gren: Slopestyle.

Tyngsta OS-merit: 5:a (2014).

Henrik Harlaut

Ålder: 26 år.

Gren: Slopestyle.

Tyngsta OS-merit: 6:a (2014).

Oliwer Magnusson

Ålder: 17 år.

Gren: Slopestyle.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Jesper Tjäder 

Ålder: 23 år.

Gren: Slopestyle.

Tyngsta OS-merit: 24:a (2014).

Oscar Wester

Ålder: 22 år.

Gren: Slopestyle.

Tyngsta OS-merit: 18:e (2014).

 

FREESTYLE

Lisa Andersson

Ålder: 20 år.

Gren: Skicross.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

Sandra Näslund

Ålder: 21 år.

Gren: Skicross.

Tyngsta OS-merit: 5:a (2014).

Viktor Andersson

Ålder: 25 år.

Gren: Skicross.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Felix Elofsson

Ålder: 22 år.

Gren: Puckelpist.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Ludvig Fjällström

Ålder: 24 år.

Gren: Puckelpist.

Tyngsta OS-merit: 19:e (2014).

Erik Mobärg

Ålder: 20 år.

Gren: Skicross.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

Walter Wallberg 

Ålder: 17 år.

Gren: Puckelpist.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Victor Öhling Norberg

Ålder: 27 år.

Gren: Skicross.

Tyngsta OS-merit: 9:a (2014).

 

KONSTÅKNING:

Anita Östlund

Ålder: 17 år.

Gren: Singel.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

 

LÄNGDSKIDOR:

Ebba Andersson

Ålder: 20 år.

Gren: Distans.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

Anna Dyvik

Ålder: 23 år.

Gren: Sprint.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

Hanna Falk

Ålder: 29 år.

Gren: Sprint.

Tyngsta OS-meriter: 29:a sprint (2010).

Anna Haag

Ålder: 31 år.

Gren: Sprint.

Tyngsta OS-meriter: Guld stafett (2014).

Ida Ingemarsdotter

Ålder: 32 år.

Gren: Sprint och distans.

Tyngsta OS-meriter: Guld stafett (2014)

Charlotte Kalla

Ålder: 30 år.

Gren: Distans och sprint.

Tyngsta OS-meriter: Guld 10 km (2010), stafett (2014).

Stina Nilsson

Ålder: 24 år.

Gren: Distans och sprint.

Tyngsta OS-merit: Brons sprintstafett (2014).

Jens Burman

Ålder: 23 år.

Gren: Distans och sprint.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Calle Halfvarsson

Ålder: 29 år.

Gren: Distans och sprint.

Tyngsta OS-meriter: 17:e i sprint (2014).

Marcus Hellner

Ålder: 32 år.

Gren: Distans.

Tyngsta OS-meriter: Guld 30 km skiathlon, stafett (2010 och 2014).

Teodor Peterson

Ålder: 29 år.

Gren: Sprint.

Tyngsta OS-meriter: Silver sprint (2014).

Daniel Richardsson

Ålder: 35 år.

Gren: Distans.

Tyngsta OS-meriter: Guld stafett (2010 och 2014).

Oskar Svensson

Ålder: 22 år.

Gren: Sprint.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

Viktor Thorn

Ålder: 21 år.

Gren: Stafett.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

 

SKIDSKYTTE 

Mona Brorsson

Ålder: 27 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Elisabeth Högberg

Ålder: 31 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: 5:a stafett (2010).

Anna Magnusson

Ålder: 22 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Linn Persson

Ålder: 23 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Hanna Öberg

Ålder: 22 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Peppe Femling

Ålder: 25 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Fredrik Lindström

Ålder: 29 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: 4:a stafett (2010).

Jesper Nelin

Ålder: 25 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Martin Ponsilouma

Ålder: 22 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Sebastian Samuelsson

Ålder: 20 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

 

SKRIDSKO: 

Nils van der Poel

Ålder: 21 år.

Gren: Distans.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

 

SNOWBOARD:

Niklas Mattsson

Ålder: 25 år.

Gren: Big air och slopestyle.

Tyngsta OS-merit: 23:a slopestyle (2014).

Måns Hedberg

Ålder: 24 år

Gren: Big air och slopestyle.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

 

ISHOCKEY

TRE KRONOR:

Jonas Enroth, Viktor Fasth, Magnus Hellberg, Staffan Kronwall, Mikael Wikstrand, Patrik Hersley, Johan Fransson, Simon Bertilsson, Rasmus Dahlin, Erik Gustafsson, Jonas Ahnelöv, Joakim Lindström, Fredrik Pettersson, Pär Lindholm, Dennis Everberg, Joel Lundqvist, Alexander Bergström, Viktor Stålberg, Dick Axelsson, Oscar Möller, Carl Klingberg, Anton Lander, Linus Omark, John Norman och Patrik Zackrisson.

DAMKRONORNA:

Sara Grahn, Sarah Berglind, Minatsu Murase, Emilia Ramboldt, Annie Svedin, Johanna Olofsson, Johanna Fällman, Maja Nylén Persson, Elin Lundberg, Emmy Alasalmi, Anna Borgqvist, Erica Udén Johansson, Pernilla Winberg, Emma Nordin, Rebecca Stenberg, Erika Grahm, Olivia Carlsson, Hanna Olsson, Maria Lindh, Lisa Johansson, Sara Hjalmarsson, Sabina Küller och Fanny Rask.

OS 2018 – Experter och kommentatorer i tv

PROGRAMLEDARE

Jonas Karlsson, OS-studion

Jessica Almenäs, kvällsmagasinet

Anja Pärson, kvällsmagasinet

ALPINT

Niklas Jarelind, kommentator

Therese Borssén, expert

Hans Olsson, expert

Anja Pärson, expert

Isabel Boltenstern, reporter

BACKHOPPNING/NORDISK KOMBINATION

Marit Nybelius, kommentator

Christian Inngjerdingen, expert

BOB/RODEL/SKELETON

Per-Anders von Schéele, kommentator

CURLING

Paul Ahlgren, kommentator

Robin Fomin, kommentator

Sara Carlsson, expert

Sebastian Kraupp, expert

FREESKI (slopestyle, halfpipe)

Jesper Norén, kommentator

FREESTYLE (puckelpist och hopp)

Jesper Rönnbäck, kommentator

Martina Schriwer, expert

KONSTÅKNING

Niklas Hogner, kommentator

Cecilia Willberg, kommentator

ISHOCKEY

Karin Frick, programledare

Peter Barrling, kommentator

Christopher Kviborg, kommentator

Tommy Åström, kommentator

Peter Forsberg, expert

Calle Johansson, expert

Håkan Loob, expert

Kim Martin Hasson, expert

Daniel Rudslätt, expert

Jonas Dahlquist, reporter

Christoffer Ellert, reporter

LÄNGDSKIDOR

Roberto Vacchi, kommentator

Per Elofsson, expert

Anders Södergren, expert

Camilla Enström, reporter

SHORT TRACK

Robin Fomin, kommentator

SKICROSS

Håkan Bergholtz, kommentator

Michael Forslund, expert

SKIDSKYTTE

Roberto Vacchi, kommentator

Carl Johan Bergman, expert

Magdalena Forsberg, expert

Johan Anderberg, reporter

SKRIDSKO

Kenth Borgström, kommentator

Johan Röjler, expert

SNOWBOARD (big air, halfpipe, slopestyle)

Petter Levin, kommentator

Jocke Olsson, expert

SNOWBOARD (parallellstorslalom, snowboardcross)

Maria Danielsson, kommentator

REPORTRAR (allmänt)

Patrick Ekwall

Niklas Hyland

Ramin Nouri

Patrik Åman

OS 2018 i Sveriges Radio

Radiosporten sänder tolv timmar direktsänd idrott från OS varje dygn i P4 och i appen Sveriges Radio Play.

Radiosportens OS-trupp

Programledare:

Roger Burman

Alexander Lundholm

Andreas Matz

Linn Nenzén

Petra Svensson

Referenter/reportrar:

Jonas Enarson, alpint, freestyle, snowboard

Mats Fagerström, curling

Isabell Gradin, skidor

Daniel Grefve, ishockey

Martin Hedberg, diverse

Dag Malmqvist, skidor

Cecilia Paulsson, alpint, freestyle, snowboard

Bengt Skött, skidor och skidskytte

Magnus Wahlman, ishockey

Paul Zyra, diverse

Experter:

Charles Berglund, ishockey

Torgny Mogren, skidor och skidskytte

Torgny Svensson, alpint

Datum för OS 2018?

OS pågår 9 februari–25 februari.

Logga in för att följa

Det är gratis och går snabbt!