Den 9 februari invigs OS i Pyeongchang och världens ögon riktas mot den sydkoreanska vintersportorten.
Samtidigt kämpar djurrättsorganisationer i landet för att uppmärksamma det pågående djurplågeriet av hundar i Sydkorea.
Hundkött är en stor industri i Sydkorea. Det finns över 17 000 gårdar som varje år föder upp över 2,5 miljoner hundar. Köttet används till mat, framför allt under sommaren, men också till alternativ hälsokost.
Men flera djurrättsorganisationer har larmat om att många av hundarna lever i fruktansvärda förhållanden under uppfödningen, hopträngda i smutsiga gallerburar utan tillräckligt med mat och vätska eller värme på vintern. Man har också upptäckt valpar med sår för att de ramlar genom hål i gallerburen.
Save Korean Dogs är en av organisationer hoppas att OS i Pyeongchang ska sätta strålkastarljuset på hundköttsindustrin i Sydkorea.
De kampanjar dessutom för att OS-stjärnor som Charlotte Kalla ska bojkotta spelen.
– Vi har uppmanat till bojkott, men man kan agera på många sätt. De svenska OS-stjärnorna, kanske ledaren för truppen, skulle till exempel kunna skriva ett brev till IOK och be dem utreda hundköttmarknaden och vad som händer bakom alla vackra kulisser. Det skulle vara betydelsefullt, säger djurrättsaktivisten Nami Kim i reportaget som SportExpressen publicerade på söndagen.

Kalla: "Jag visste inget"
När SportExpressen visar ett filmklipp från reportaget om behandlingen av hundar i Sydkorea för Charlotte Kalla blir hon skärrad.
– Det här visste jag ingenting om...
Charlotte Kalla tystnar en stund och ser märkbart tagen ut.
– Jag har inte alls hört talas om den här behandlingen av hundar i Sydkorea, det är hemskt. Det var inget jag visste om sedan tidigare.
Vad känner du när du ser den här filmen?
– Det är väldigt främmande och hemskt... Det här var inte alls kul att se.
Erbjuder guidad tur
Aktivisten Nami Kim, som räddat många hundar från köttfarmerna, säger att hon erbjuder de svenska OS-stjärnorna en guidad tur till ett hundslakthus.
– Massor av människor vänder bort blicken för det är en mardröm, de vill inte se vad de hört talas om. De vill inte behöva konfrontera det, men om någon från Sveriges vill se det med egna ögon, så är jag beredd att ta dem till en av köttfarmerna. Men jag tycker själv att det är jobbigt att se, säger Nami Kim.
Den 10 februari gör Charlotte Kalla sin första tävling i OS i Pyeongchang när damernas skiathlon avgörs.
