Damkronorna hade inget vidare roligt OS. Leif Boork och hans spelare siktade på medalj i Pyeongchang. I stället blev det uttåg i kvartsfinalen efter en 2-7-förlust mot Finland.
Minatsu Murase fick bara spela en match i hela turneringen. Nu har 22-åringen gått till verbalt frontalangrepp på Boork, som lämnade posten efter OS, vilket var bestämt sedan tidigare.
"Riktigt trött på honom"
– Jag tycker att vi hade fel tränare. Han fick inte ut det bästa av alla spelare. Jag personligen tycker inte att han ledde laget bra eller coachade laget på rätt sätt. Han satte in fel spelare vid fel tillfällen och så vidare. På så vis förstörde han vårt OS. Det är gjort nu och det gick inte så bra för oss, säger Murase till sajten HockeySverige.se.
– Han var inte nöjd med att jag hade missat någon turnering. Han är väldigt speciell och jag fick smöra mig tillbaka, om man säger så. Jag är riktigt trött på honom.
LÄS MER: "Alla har misslyckats - det finns bara ett ord: Fiasko"
När SportExpressen når Boork har han hört om intervjun – men är inte sugen på att komma med en replik till Murase.
Boork svarar
– Jag har ingenting att säga om det. Jag låter det stå för sig själv. Generellt har jag sagt att jag inte gör några intervjuer om landslaget. Det är nya förbundskaptenen Ylva Lindberg som får uttala sig om det, säger han.
Även om det gäller din tid i landslaget?
– Ja, jag gör inga intervjuer nu. Jag har lämnat mina rapporter till SOK, Svenska ishockeyförbundet och till klubbtränarna. Jag har avslutat min förbundskaptenstid och har inga kommentarer till enskilda intervjuer.
Kommer du längre fram att berätta om din syn på den här tiden?
– Kanske. Men det får bli en tidpunkt och på ett sätt som jag själv bestämmer. Vi får se, jag vet inte än.