Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

Sarah Sjöström tvåa – slagen av Ledecky

Sarah Sjöström efter målgången på 200 meter frisim
Foto: Sven Lindwall
Foto: Sven Lindwall
Foto: Sven Lindwall

RIO/STOCKHOLM. Det har börjat regna medaljer över Sarah Sjöström i Rio-OS.

Under natten till onsdagen säkrade svenskan silver på 200 meter frisim efter ett nytt svenskt rekord (1.54,08) och en dramatisk final.

– Det känns nästan som ett guld, säger Sjöström.

Amerikanskan Katie Ledecky vann guldet.

Sarah Sjöström har infriat de tunga OS-förväntningarna som vilat på hennes axlar – med råge.

Efter guldet på 100 meter fjäril för under natten till måndagen, simmade 22-åringen sin andra medalj i Rio-OS under natten till onsdagen när hon tog silver på 200 meter frisim.

– Jag gjorde min bästa tid på distansen. Det känns nästan som ett guld, säger Sjöström efter loppet.

Svenskan kom till finalen med den snabbaste tiden i världen för året och simmade ett jämnt lopp mot förhandsfavoriten Katie Ledecky, 19.

Nytt svenskt rekord

Efter en försiktig start ökade Sjöström tempot med 100 meter kvar och spurtade otroligt starkt. Under de sista 50 meterna hotade hon Ledecky rejält – men orkade inte forcera tillräckligt.

Amerikanskan var starkast och vann på 1.53,73. Sjöströms tid 1.54,08 var ändå ett nytt svenskt rekord.

– Jag har ett guld redan, så varför inte fylla på med ett silver?, säger Sjöström.

– Jag trodde inte att jag skulle vara så nära, men jag hade inte mer att ge sista 50. Jag hade tur att jag hade Katies våg att simma på. För jag stod helt stilla. Men jag slog nytt personligt rekord i en olympisk final, så jag kunde inte vara gladare.

"Var helt slut"

Efter sitt guld fick Katie Ledecky en stor kram av Sarah Sjöström. I gengäld hyllade hon sin rival, Sarah Sjöström.

– Jag var helt slut. Mina motståndare är så fantastiska, säger hon.

Michelle Coleman slutade sjua i finalen på tiden 1.56,27.

Nu fortsätter OS för Sarah Sjöström med lagkapp på 4 x 200 meter frisim under onsdagen som nästa anhalt. Därtill har hon goda medaljchanser på 50 meter frisim och 100 meter frisim.

– Jag kände mig faktiskt ganska trött innan loppet i dag. Det är mitt åttonde lopp och det tar framför allt på de mentala krafterna. Nu är det nästan bara korta distanser kvar, säger hon.

Sverige har därmed ett guld (Sarah Sjöström, 100 m fjäril) och två silver (Emma Johansson, linjelopp och Sarah Sjöström, 200 m fritt) hittills under Rio-OS.

Resultat i OS-simningen

herrar, 100 m fritt, semifinal 1
1) Nathan Adrian, USA, 47,83 q, 2) Cameron McEvoy, Australien, 47,93 q, 3) Caeleb Dressel, USA, 47,97 q, 4) Vladimir Morozov, Ryssland, 48,26, 5) Sebastiaan Verschuren, Nederländerna, 48,28, 6) Ning Zetao, Kina, 48,37, 7) Luca Dotto, Italien, 48,49, 8) Joseph Schooling, Singapore, 48,70.
Semifinal 2
1) Kyle Chalmers, Australien, 47,88 q, 2) Santo Condorelli, Kanada, 47,93 q, 3) Pieter Timmers, Belgien, 48,14 q, 4) Duncan Scott, Storbritannien, 48,20 q, 5) Marcelo Chierighini, Brasilien, 48,23 q, 6) Yuri Kisil, Kanada, 48,28, 7) Clement Mignon, Frankrike, 48,57, 8) Damian Wierling, Tyskland, 48,66.
Försöksheat 1
1) Jhonny Perez Urena, Dominikanska republiken, 51,50, 2) Thibaut Amani Danho, Elfenbenskusten, 52,78, 3) Robei Kiros Habate, Etiopien, 1.04,95.
Försöksheat 2
1) Igpr Mogne, Mocambique, 50,65, 2) Sean Michael Gunn, Zimbabwe, 50,87, 3) Matthew Duncan Abeysinghe, Sri Lanka, 50,96, 4) Andrew Chetcuti, Malta, 51,37, 5) Miguel Mena, Nicaragua, 53,40, 6) Rami Anis, flyktinglaget, 54,25, 7) Sovijja Pou, Kambodja, 54,55, 8) Sirish Gurung, Nepal, 57,76.
Försöksheat 3
1) Oussama Sahnoune, Algeriet, 49,20, 2) Shane Ryan, Irland, 49,82, 3) Aleksandar Nikolov, Bulgarien, 50,08, 4) Benjamin Hockin Brusquetti, Paraguay, 50,26, 5) Ziv Kalontarov, Israel, 50,65, 6) Raphael Stacchiotti, Luxemburg, 50,79, 7) Bradley Vincent, Mauritius, 50,89, 8) Nicholas Magana, Peru, 51,53.
Försöksheat 4
1) Dylan Carter, Trinidad och Tobago, 48,80, 2) Richard Bohus, Ungern, 48,86, 3) Dominik Kozma, do, 48,92, 4) Taehwan Park, Sydkorea, 49,24, 5) Cristian Quintero, Venezuela, 49,25, 6) Jauhen Tsurkin, Vitryssland, 49,37, 7) Ari Pekka Kiukkonen, Finland, och Matthew Stanley, Nya Zeeland, båda 50,14.
Försöksheat 5
1) Duncan Scott, Storbritannien, 48,01 q, 2) Glenn Surgeloose, Belgien, 48,65, 3) Kristian Gkolomeev, Grekland, 48,68, 4) Simonas Bilis, Litauen, 49,16, 5) Anze Tavcar, Slovenien, 49,38, 6) Filippo Magnini, Italien, 49,40, 7) Marius Radu, Rumänien, 49,57, 8) Björn Hornikel, Tyskland, 49,62.
Försöksheat 6
1) Santo Condorelli, Kanada, 48,22 q, 2) Jospeh Schooling, Singapore, 48,27 q, 3) Vladimir Morozov, Ryssland, 48,39 q, 4) Sebastiaan Verschuren, Nederländerna, 48,51 q, 5) Marcelo Chierighini, Brasilien, 48,53 q, 6) Zetao Ning, Kina, 48,57 q, 7) Katsumi Nakamura, Japan, 48,61, 8) Yu Hexin, Kina, 48,87.
Försöksheat 7
1) Kyle Chalmers, Australien, 47,90 q, 2) Caeleb Dressel, USA, 47,91 q, 3) Yuri Kisil, Kanada, 48,49 q, 4) Nathan Adrian, USA, 48,58 q, 5) Jeremy Stravius, Frankrike, 48,62, 6) Andrej Gretjin, Ryssland, 48,75, 7) Shinri Shioura, Japan, 48,94, 8) Ben Proud, Storbritannien, 49,14.
Försöksheat 8
1) Cameron McEvoy, Australien, 48,12 q, 2) Damian Wierling, Tyskland, 48,35 q, 3) Pieter Timmers, Belgien, 48,46 q, 4) Luca Dotto, Italien, 48,47 q, 5) Clement Mignon, Frankrike, 48,57 q, 6) Federico Grabich, Argentina, 48,78, 7) Nicolas Nilo, Brasilien, 49,05, 8) Velimir Stjepanovic, Serbien, 49,24.
200 m bröst, semifinal 1
1) Ippei Watanabe, Japan, 2.07,22 q, 2) Josh Prenot, USA, 2.07,78 q, 3) Yasuhiro Koseki, Japan, 2.07,91 q, 4) Dmitrij Balandin, Kazakstan, 2.08,20 q, 5) Chomenko Ilja, Ryssland, 2.09,73, 6) Erik Persson, Sverige, 2.10,12, 7) Luca Pizzini, Italien, 2.11,53, 8) Carlos Ven Claverie, Venezuela, 2.11,56.
Semifinal 2
1) Andrew Willis, Storbritannien, 2.07,73 q, 2) Kevin Cordes, USA, 2.07,99 q, 3) Anton Tjupkov, Ryssland, 2.08,08 q, 4) Marco Koch, Tyskland, 2.08,12 q, 5) Mao Feilian, Kina, 2.09,64, 6) Li Xiang, do, 2.10,92, 7) Craig Benson, Storbritannien, 2.10,93, 8) Matti Mattsson, Finland, 2.12,99.
Försöksheat 1
1) Glenn Snyders, Nya Zeeland, 2.12,47, 2) David Horvath, Ungern, 2.13,24, 3) Basten Caerts, Belgien, 2.13,44, 4) Martin Allikvee, Estland, 2.13,66, 5) Lee Hsuan–Yen, Taiwan, 2.14,84, 6) Denis Petrasjov, Kirgizistan, 2.16,57, 7) Arya Nasimi Shad, Iran, 2.20,18.
Försöksheat 2
1) Nicholas Quinn, Irland, 2.11,67, 2) Yannick Käser, Schweiz, 2.11,77, 3) Laurent Carnol, Luxemburg, 2.11,94, 4) Jorge Murillo Valdes, Colombia, 2.12,81, 5) Tales Cerdeira, Brasilien, 2.12,83, 6) Choi Kyu Woong, Sydkorea, 2.13,36, 7) Dimitrios Koulouris, Grekland, 2.14,86, 8) Dmytro Oseledets, Ukraina, 2.15,19.
Försöksheat 3
1) Yasuhiro Koseki, Japan, 2.08,61 q, 2) Ilja Chomenko, Ryssland, 2.08,94 q, 3) Mao Feilian, Kina, 2.09,80 q, 4) Erik Persson, Sverige, 2.10,15 q, 5) Li Xiang, Kina, 2.10,17 q, 6) Daniel Gyurta, Ungern, 2.11,28, 7) Cameron van der Burgh, Sydafrika, 2.12,67.
Försöksheat 4
1) Andrew Willis, Storbritannien, 2.08,92 q, 2) Marco Koch, Tyskland, 2.08,98 q, 3) Dmitrij Balandin, Kazakstan, 2.09,00 q, 4) Ippei Watanabe, Japan, 2.09,63 q, 5) Matti Mattsson, Finland, 2.10,09 q, 6) Carlos Claverie, Venezuela, 2.10,35 q, 7) Giedrius Titenis, Litauen, 2.12,13, 8) Jarred Crous, Sydafrika, 2.12,64.
Försöksheat 5
1) Anton Chupkov, Ryssland, 2.07,93 q, 2) Kevin Cordes, USA, 2.09,30 q, 3) Josh Prenot, do, 2.09,91 q, 4) Craig Benson, Storbritannien, 2.11,19 q, 5) Luca Pizzini, Italien, 2.11,26 q, 6) Anton McKee, Island, 2.11,39, 7) Ashton Baumann, Kanada, 2.12,61, 8) Thiago Simon, Brasilien, 2.15,01.
200 m fjäril, final
1) Michael Phelps, USA, 1.53,36, 2) Masato Sakai, Japan, 1.53,40, 3) Tamas Kenderesi, Ungern, 1.53,62, 4) Chad Le Clos, Sydafrika, 1.54,06, 5) Daiya Seto, Japan, 1.54,82, 6) Viktor Bromer, Danmark, 1.55,64, 7) Laszlo Cseh, Ungern, 1.56,24, 8) Louis Croenen, Belgien, 1.57,04.
4x200 m fritt, lagkapp, final
1) USA (Conor Dwyer, Francis Haas, Ryan Lochte, Michael Phelps) 7.00,66, 2) Storbritannien (Stephen Milne, Duncan Scott, Dan Wallace, James Guy) 7.03,13, 3) Japan (Kosuke Hagino, Naito Ehara, Yuki Kobori, Takeshi Matsuda) 7.03,50, 4) Australien (Thomas Fraser–Holmes, David McKeon, Daniel Smith, Mack Horton) 7.04,18, 5) Ryssland (Danila Izotov, Aleksandr Krasnych, Nikita Lobintsjev, Michail Dovgaljuk) 7.05,70, 6) Tyskland (Florian Vogel, Christoph Fildebrandt, Clemens Rapp, Paul Biedermann) 7.07,28, 7) Nederländerna (Dion Dressens, Maarten Brzoskowski, Kyle Stolk, Sebastiaan Verschuren) 7.09,10, 8) Belgien (Louis Croenen, Dieter Dekoninck, Glenn Surgeloose, Pieter Timmers) 7.11,64.
Försöksheat 1
1) USA (Clark Smith, Jack Conger, Gunnar Benz, Ryan Lochte) 7.06,74 q, 2) Nederländerna (Dion Dressens, Kyle Stolk, Ben Schiwietert, Maarten Brzoskowski) 7.09,16 q, 3) Italien (Andrea d'Arrigo, Alex di Giorgio, Marco Belotti, Gabriele Detti) 7.09,20, 4) Polen (Jan Switkowski, Pawel Korzeniowski, Kacper Klich, Kacper Majchrzak) 7.11,11, 5) Sydafrika (Myles Brown, Sebastian Rousseau, Calvyn Justus, Dylan Bosch) 7.12,61, 6) Spanien (Victor Martin, Muguel Dudan Navia, Albert Puig Garrich, Marc Sanschez Torrens) 7.12,62, 7) Frankrike (Jordan Pothian, Gregory Mallet, Lorys Bourelly, Damien Joly) 7.13,71, 8) Brasilien (Luiz Altamir, Joao de Lucca, Andre Pereira, Nicolas Nilo) 7.13,84.
Försöksheat 2
1) Storbritannien (Stephen Milne, Robbie Renwick, Dan Wallace, Duncan Scott) 7.06,31 q, 2) Ryssland (Michail Dovgaljuk, Vjatjeslav Andrusenko, Nikita Lobintsev, Aleksandr Krasnjch) 7.06,81 q, 3) Tyskland (Florian Vogel, Jacob Heidtmann, Clemens Rapp, Paul Biedermann) 7.07,66 q, 4) Japan (Kosuke Hagino, Naito Ehara, Yuki Kobori, Takeshi Matsuda) 7.07,68 q, 5) Australien (Daniel Smith, Mack Horton, Jacob Hansford, Thomas Fraser–Holmes) 7.07,98 q, 6) Belgien (Louis Croenen, Dieter Dekoninck, Emmanuel Vanluchene, Glenn Surgeloose) 7.08,72 q, 7) Danmark (Anders Lie Nielsen, Daniel Skaaning, Søren Dahl, Magnus Westermann) 7.12,66, 8) Ungern (Peter Bernek, Gergo Kis, Benjamin Gratz, Dominik Kozma) 7.18,51.
Damer, 200 m fritt, final
1) Katie Ledecky, USA, 1.53,73, 2) Sarah Sjöström, Sverige, 1.54,08, 3) Emma McKeon, Australien, 1.54,92, 4) Federica Pellegrini, Italien, 1.55,18, 5) Shen Duo, Kina, 1.55,25, 5) Bronte Barratt, Australien, 1.55,25, 7) Michelle Coleman, Sverige, 1.56,27, 8) Charlotte Bonnet, Frankrike, 1.56,29.
200 m fjäril, semifinal 1
1) Zhou Yilin, Kina, 2.06,52 q, 2) Zhang Yufei, do, 2.06,95 q, 3) Brianna Throssell, Australien, 2.07,19 q, 4) Cammile Adams, USA, 2.07,22 q, 5) Suzuka Hasegawa, Japan, 2.07,33, 6) Liliana Szilagyi, Ungern, 2.07,34, 7) Anja Klinar, Slovenien, 2.09,44, 8) Audrey Lacroix, Kanada, 2.09,95.
Semifinal 2
1) Madeline Groves, Australien, 2.05,66 q, 2) Mireia Belmonte Garcia, Spanien, 2.06,06 q, 3) Natsumi Hoshi, Japan, 2.06,74 q, 4) Hali Flickinger, USA, 2.07,02 q, 5) Franziska Hentke, Tyskland, 2.07,67, 6) Martin van Berkel, Schweiz, 2.07,90, 7) An Seh–Yeon, Sydkorea, 2.08,69, 8) Alessia Polieri, Italien, 2.09,35.
Försöksheat 1
1) Nida Ustundag, Turkiet, 2.10,02, 2) Helena Gasson, Nya Zeeland, 2.12,18, 3) Virginia Bardach Martin, Argentina, 2.13,58, 4) Maria Far, Panama, 2.23,89.
Försöksheat 2
1) Suzuka Hasegawa, Japan, 2.07,35 q, 2) Zhang Yufei, Kina, 2.07,55 q, 3) Franziska Hentke, Tyskland, 2.07,59 q, 4) An Se–Hyeon, Sydkorea, 2.08,42 q, 5) Alessia Polieri, Italien, 2.08,95 q, 6) Audrey Lacroix, Kanada, 2.09,21 q, 7) Aimee Willmott, Storbritannien, 2.09,71, 8) Andreina Pinto, Venezuela, 2.10,60.
Försöksheat 3
1) Natalie Adams, USA, 2.06,67 q, 2) Natsumi Hoshi, Japan, 2.07,37 q, 3) Brianna Thorossell, Australien, 2.07,76 q, 4) Anja Klinar, Slovenien, 2.08,43 q, 5) Lara Grangeon, Frankrike, 2.09,69, 6) Judit Ignacio Sorribes, Spanien, 2.09,82, 7) Joanna Maranhao, Brasilien, 2.10,69.
Försöksheat 4
1) Mireia Belmonte Garcia, Spanien, 2.06,64 q, 2) Hali Flickinger, USA, 2.06,67 q, 3) Liliana Szilagyi, Ungern, 2.06,99 q, 4) Madeline Groves, Australien, 2.07,02 q, 5) Martina Van Berkel, Schweiz, 2.08,00 q, 6) Zhou Yilin, Kina, 2.08,21 q, 7) Stefania Pirozzi, Italien, 2.09,40, 8) Park Yin–Young, Sydkorea, 2.09,99.
200 m medley, individuellt, final
1) Katinka Hosszu, Ungern, 2.06,58, 2) Siobhan–Marie O'Connor, Storbritannien, 2.06,88, 3) Madeline Dirado, USA, 2.08,79, 4) Melanie Margalis, do, 2.09,21, 5) Alicia Coutts, Australien, 2.10,88, 6) Sydney Pickrem, Kanada, 2.11,22, 7) Viktorija Andrejeva, Ryssland, 2.12,28, 8) Ye Shiwen, Kina, 2.13,56.