Han har tagit så väl VM- som OS-guld inom loppet av en dryg månad. Först på OS i Peking i februari och sedan på allround-VM i norska Hamar förra helgen.
Lägg därtill flertalet världsrekord det senaste året och Nils van der Poel har haft ett osannolikt år.
Men nu är elitkarriären slut.
– Det är melankoliskt med känslorna att inse det. Det är väldigt privligerat att få lämna på topp, säger van der Poel.
För nu har han klarat av loppet över 5000 meter som är hans sista.
Detta sedan tiden 6.08:815 varit 6.31 sekunder snabbare än tvåan Bart Swings och elva sekunder snabbare än trean Davide Ghiotto. Därmed blev han också segrar i karriärens sista lopp.
– Vilken säsong han har haft, säger Tomas Gustafson i Viaplay.
Det ska han göra nu
van der Poel själv var efter sitt sista lopp nöjd med hur det slutade.
– Det var ett väldigt roligt lopp. Men det var väl den sämsta öppningen jag någonsin gjort. Jag accelererar alldeles för hårt och blir lite stressad. När jag väl ser min öppningstid slår jag av lite väl mycket. Det gör att det blir lite konstiga varvtider, säger han och fortsätter:
– Från 600 meter gör jag ett väldigt roligt lopp. Det finns olika sätt att åka på och få privilegiet att åka så... det är inte ofta man får chansen som i dag.
Nu väntar bland annat rehabilitering av hans ena höft.
– Jag ska försöka ge mig själv lite semester, jag är inte så bra på det. Men sen ska jag försöka ta tag i de här föreläsningförfrågningarna och göra det ett tag.
Öppnar för comeback
Han fortsätter:
– Sen ska jag läka min höft och när den är läkt får vi se. Jag är sugen på lite ultralopp och så på en hobbynivå.
Med andra ord öppnar han för att återvända till tävlingsisarna, även på världscupnivå någon gång i framtiden
– Men inte som elitsatsande. Jag hoppas att jag kommer tävla i skridskotävlingar länge, men på en nationell nivå. Blir det så att jag hinner träna det kommande året och känner att jag har en bra nivå på 10 000 meter kommer jag kanske ställa upp på världscupen och träffa lite kompisar. Det kan vara mer avslappnat och inte som elitsatsande, säger van der Poel.
När han nu också summera karriären är det i slutändan med glädje.
– Jag har överträffat alla förväntningar jag någonsin haft. Det har varit overkligt bra. Men sorg är det alltid när man lämnar något. Det är inte skönt att det är över, jag har haft stor glädje i det.
Hårda kritiken mot IOK: ”Oansvarigt”
.