Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Världsmästare igen: ”Helt otroligt – jag är mållös”

Mattias Ekström om framstegen inom motorsport
Foto: PAULO MARIA/LIVEMEDIA/SHUTTERSTOCK / PAULO MARIA/LIVEMEDIA/SHUTTERSTOCK SHUTTERSTOCK
Foto: PAULO MARIA/LIVEMEDIA/SHUTTERSTOCK / PAULO MARIA/LIVEMEDIA/SHUTTERSTOCK SHUTTERSTOCK

Johan Kristoffersson är världsmästare i rallycross – för fjärde gången.

Svensken säkrade titeln efter ett sanslöst drama på Nürburgring.

– Helt otroligt, jag är mållös. Vilken final, säger Johan Kristoffersson till redbull-tv, enligt SVT.

Timmy Hansen hade ett rejält grepp om VM-titeln inför helgens två deltävlingar, men blev diskad i lördagens final. Det gjorde att kampen om totalsegern var vidöppen inför söndagens avgörande.

När det var dags för final skilde bara en poäng mellan Hansen och Kristoffersson. Efter racet stod de båda förarna på 271 poäng.

Dött lopp om VM-titeln?

Nej.

Antal segrar i VM-serien fick avgöra och där var det fördel Kristoffersson.

– Det här kommer ta lång tid innan det har sjunkit in. Jag kommer till Tyskland och är 17 poäng bakom, och så vinner jag. Jag vet inte vad jag ska säga. Jag är mållös, och det är inte ofta jag är det, säger Johan Kristoffersson till redbull-tv, enligt SVT.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.