Inför avslutningen av masstarten stod det mellan sex åkare: fyra norrmän, en finländare och William Poromaa.
Finländaren Iivo Niskanen piskade på farten rejält med två kilometer kvar. Då bildades en liten lucka ned till Poromaa på fjärdeplats.
Men svensken gled ikapp – och låg trea inför upploppet.
Svensken slutade också trea efter en spurtfajt med Niskanen.
– Det var tajt med Iivo, det blev mycket stakning med nacken på slutet. Jag trodde att jag hade honom faktiskt, jag bet i men blev trött också, säger Poromaa – som hyllades efter loppet.
– Det är nog det mest imponerande lopp jag någonsin har sett av William. Hatten av, säger experten Johan Olsson i Viaplays sändning.
Men Johannes Hösflot Kläbo, som vann loppet, tyckte att Poromaa saknade något i spurten mot Niskanen.
LÄS MER: När Kalla gick upp förstod jag ingenting
Förklarar bilderna: ”De är för små”
Direkt efter målgång klämde han på svenskens biceps.
– Han tycker kanske att de är små eller nått, säger Poromaa med ett skratt. Han retas litegrann, jag burkar jävlas med honom på spel också.
Vad är status på din biceps?
– Fyfan, man är ju svag. Det är pinsamt, man är ju skidåkare, men man gör det man kan.
Vem vinner armbrytning mellan dig och Johannes?
– Vet inte faktiskt, bra fråga. Men man ska inte bryta arm.
Johannes Hösflot Kläbo tror på en Poromaa-seger i armbrytning.
– Jag kan gott säga att han slår mig där, men jag har lite större skidmuskler, säger Kläbo.
Vad sa du till Poromaa efter målgången?
– Jag sa ”träna lite mer så kan du slå Niskanen i spurten”. William är lite för liten helt enkelt.
Andra pallplatsen i helgen
Pallplatsen var Poromaas andra för helgen i Les Rousses. Svensken blev även trea i fredagens individuella lopp.
Formen inför VM i Planica bådar gott.
– Det känns bra nu. Jag håller planen och det är bara att fortsätta, och försöka ha kul på vägen, säger Poromaa.