Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

”Vinterstudion” i SVT 2020/2021 – guide till vinterns sändningar

Intervju med Jacob Hård • Stor förändring i ”Vinterstudion”
André Pops och Yvette Hermundstad är programledare för ”Vinterstudion”. Stina Nilsson tävlar numera i skidskytte.
Ända sedan starten har André Pops varit programledare för ”Vinterstudion”, en uppgift han även denna säsong delar med Yvette Hermundstad.Foto: SVT
Längdstjärnan Stina Nilsson har till denna säsong övergått till skidskytte.Foto: FREDRIK KARLSSON / BILDBYRÅN

SVT:s vintersportmagasin ”Vinterstudion” är tillbaka – med förändringar i sikte.

Här är den definitiva guiden för vinterns skidsport i tv med tv-tider för varje dag hela säsongen 2020/2021.

SVT har en lång tradition av att bevaka skidsporten intensivt och det populära programmet ”Vinterstudion” har återkommit varje år sedan 2007.

Men detta är sista vintern då hela världscupen och VM i längd sänds i SVT:s ”Vinterstudion”. Från nästa säsong går tv-rättigheterna över till Nent Group, som bland annat sänder i TV3, TV6 och via streamingtjänsten Viaplay.

SVT fortsätter med ”Vinterstudion” nästa säsong – med skidskytte, SM i längd och Vasaloppet bland annat.

Tider för idag, i morgon och hela säsongen

Ända sedan starten har André Pops varit programledare för ”Vinterstudion”, en uppgift han även denna säsong delar med Yvette Hermundstad.

Coronapandemin gör att SVT i vinter inte skickar ut sina kommentatorer till tävlingar utanför Sveriges gränser.

Här är alla tider, för i dag, i morgon och resten av säsongen. Sändningarna går i SVT1/SVT play om inget annat anges, och tider och kanaler kan komma att ändras efterhand.

Vinterstudion i SVT november 2020

Lördag 14 november

10.00: Skidskytte, sprint, damer och herrar, Idre

Söndag 15 november

09.20: Skidskytte, kort distans, damer och herrar, Idre

Fredag 20 november

11.00: Längd, 15 km klassiskt, herrar, Bruksvallarna

13.20: Längd, 10 km klassiskt, damer, Bruksvallarna

Lördag 21 november

08.15-14.55: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

08.45: Längd, sprint-kval, damer och herrar, Bruksvallarna

10.15: Alpint, slalom, damer, Levi, åk 1

11.20: Längd, sprint, damer och herrar, Bruksvallarna

13.15: Alpint, slalom, damer, Levi, åk 2

Söndag 22 november

08.45-14.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

09.00: Längd, 10 km fristil, damer, Bruksvallarna

10.15: Alpint, slalom, damer, Levi, åk 1

11.15: Längd, 15 km fristil, herrar, Bruksvallarna

13.15: Alpint, slalom, damer, Levi, åk 2

Torsdag 26 november

17.45: Alpint, parallell, damer, Lech/Zürs

Fredag 27 november

12.30: Längd, sprint klassiskt, damer och herrar, Ruka

17.50: Alpint, parallell, herrar, Lech/Zürs

Lördag 28 november

09.15-16.30: Vinterstudion, André Pops

09.40: Längd, 10 km klassiskt, damer, Ruka

11.00: Skidskytte, individuell, herrar, Kontiolahti

12.45: Längd, 15 km klassiskt, herrar, Ruka

14.20: Skidskytte, individuell, damer, Kontiolahti

Söndag 29 november

10.15-15.30: Vinterstudion, André Pops

10.30: Skidskytte, sprint, herrar, Kontiolahti

11.50: Längd, 10 km fristil, jaktstart, damer, Ruka

12.50: Längd, 15 km fristil, jaktstart, herrar, Ruka

13.40: Skidskytte, sprint, damer, Kontiolahti

Vinterstudion i SVT december 2020

Torsdag 3 december

13.30: Skidskytte, sprint, herrar, Kontiolahti

16.30: Skidskytte, sprint, damer, Kontiolahti

Fredag 4 december

12.15: Längd: Sprint, klassiskt, damer och herrar, Holmenkollen

Lördag 5 december

10.00-17.50: Vinterstudion, André Pops

10.20: Längd, skiathlon, damer, Lillehammer

10.30: Alpint, storslalom, herrar, Val d'Isere, åk 1

11.30: Alpint, super-G, damer, St Moritz

11.45: Längd, skiathlon, herrar, Lillehammer

13.00: Skicross, damer och herrar, Montafon

13.20: Skidskytte, jaktstart, herrar, Kontiolahti

13.30: Alpint, storslalom, herrar, Val d'Isere, åk 2

15.00: Puckelpist, damer och herrar, Ruka (enbart SVT Play)

15.15: Skidskytte, stafett, damer, Kontiolahti

Söndag 6 december

10.15-17.15: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

10.00: Alpint, storslalom, herrar, Val d'Isere, åk 1

10.30: Längd, stafett, herrar, Lillehammer

11.30: Alpint, super-G, herrar, St Moritz

12.45: Skidskytte, stafett, herrar, Kontiolahti

13.00: Alpint, storslalom, herrar, Val d'Isere, åk 2

14.05: Längd, stafett, damer, Lillehammer

15.45: Skidskytte, jaktstart, damer, Kontiolahti

Fredag 11 december

11.20: Skidskytte, sprint, damer, Hochfilzen

14.20: Skidskytte, sprint, herrar, Hochfilzen

Lördag 12 december

09.15-17.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

09.30: Alpint, storslalom, damer, Courchevel, åk 1

10.30: Freestyle, damer och herrar, Idre (enbart SVT Play)

10.45: Alpint, störtlopp, herrar, Val d'Isere

10.30: Puckelpist, damer och herrar, Idre

11.45: Skidskytte, stafett, damer, Hochfilzen (SVT2)

12.30: Alpint, storslalom, damer, Courchevel, åk 2

13.45: Längd, sprint fristil, damer och herrar, Davos

14.45: Skidskytte, jaktstart, herrar, Hochfilzen (SVT2)

Söndag 13 december

09.15-17.15: Vinterstudion, André Pops

09.30: Alpint, storslalom, damer, Courchevel, åk 1

10.45: Längd, 10 km fristil, damer, Davos

10.45: Alpint, super-G, herrar, Val d'Isere

11.00: Puckelpist, parallellpuckel, damer och herrar, Idre (enbart SVT Play)

11.45: Skidskytte, jaktstart, damer, Hochfilzen (SVT2)

12.30: Alpint, storslalom, damer, Courchevel, åk 2

14.00: Skidskytte, stafett, herrar, Hochfilzen (SVT2)

14.20: Längd, 15 km fritistil, herrar, Davos

Tisdag 15 december

20.15: Skicross, damer och herrar, Arosa

Torsdag 17 december

14.15: Skidskytte, sprint, herrar, Hochfilzen

Fredag 18 december

10.30: Alpint, störtlopp, damer, Val d'Isere

11.45: Alpint, super-G, herrar, Val Gardena

14.15: Skidskytte, sprint, damer, Hochfilzen

18.00: Freestyle, big air, damer och herrar, Copper Mountain (enbart SVT Play)

Lördag 19 december

10.15-16.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

10.30: Alpint, störtlopp, damer, Val d'Isere

11.45: Alpint, störtlopp, herrar, Val Gardena

13.00: Skidskytte, jaktstart, herrar, Hochfilzen

13.00: Skicross, damer och herrar, Val Thorens

13.25: Längd, sprint, damer och herrar, Dresden

15.00: Skidskytte, jaktstart, damer, Hochfilzen

18.00: Snowboard, big air, damer och herrar, Copper Mountain (enbart SVT Play)

Söndag 20 december

09.45-16.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

10.00: Alpint, storslalom, herrar, Alta Badia, åk 1

11.00: Alpint, super-G, damer, Val d'Isere

12.00: Skidskytte, masstart, herrar, Hochfilzen

12.00: Skicross, damer och herrar, Val Thorens

12.45: Längd, lagsprint, damer och herrar, Dresden

13.30: Alpint, storslalom, herrar, Alta Badia, åk 2

14.25: Skidskytte, masstart, damer, Hochfilzen

Måndag 21 december

10.00: Alpint, slalom, herrar, Alta Badia, åk 1

13.00: Alpint, slalom, herrar, Alta Badia, åk 2

Tisdag 22 december

17.45: Alpint, slalom, herrar, Madonna, åk 1

20.45: Alpint, slalom, herrar, Madonna, åk 2

Måndag 28 december

10.00: Alpint, storslalom, damer, Semmering, åk 1

11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Bormio

13.00: Alpint, storslalom, damer, Semmering, åk 2

Tisdag 29 december

11.30: Alpint, super-G, herrar, Bormio, åk 1

15.15: Alpint, slalom, damer, Semmering, åk1

18.30: Alpint, slalom, damer, Semmering, åk2

Vinterstudion i SVT januari 2021

Fredag 1 januari

11.15-17.00: Vinterstudion, André Pops

11.45: Längd, sprint, damer och herrar, Val Mustair

14.00: Backhoppning, herrar, Garmisch-Partenkirchen

Lördag 2 januari

12.15-16.30: Vinterstudion, André Pops

12.30: Längd, 10 km klassiskt, masstart, damer, Val Mustair

14.45: Längd, 15 km klassiskt, masstart, herrar, Val Mustair

Söndag 3 januari

11.00-17.15: Vinterstudion, André Pops

11.15: Längd, 15 km fristil, jaktstart, herrar, Val Mustair

12.30: Alpint, slalom, damer, Zagreb, åk 1

15.25: Längd, 10 km fristil, jaktstart, damer, Val Mustair

16.00: Alpint, slalom, damer, Zagreb, åk 2

Tisdag 5 januari

13.00: Längd, 10 km fristil, damer, Toblach

14.45: Längd, 15 km fristil, herrar, Toblach

Onsdag 6 januari

12.15: Alpint, slalom, herrar, Zagreb, åk 1

13.30: Längd, 10 km klassiskt, jaktstart, damer, Toblach

15.25: Längd, 15 km klassiskt, jaktstart, herrar, Toblach

15.30: Alpint, slalom, herrar, Zagreb, åk 2

Torsdag 7 januari

14.15: Skidskytte, sprint, damer, Oberhof

Fredag 8 januari

10.30: Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 1

13.15: Längd, 10 km klassiskt, masstart, damer, Val di Fiemme

13.30: Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 2

14.15: Skidskytte, sprint, damer, Oberhof

15.35: Längd, 15 km klassiskt, masstart, herrar, Val di Fiemme

Lördag 9 januari

10.15-17.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

10.30: Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 1

11.45: Alpint, störtlopp, damer, St Anton

13.05: Längd, sprint klassiskt, damer och herrar, Val di Fiemme

13.30: Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 2 (start i SVT2, SVT1 från 13.30)

12.45: Skidskytte, jaktstart, damer, Oberhof

14.45: Skidskytte, jaktstart, herrar, Oberhof

Söndag 10 januari

10.00-17.55: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

10.30: Alpint, slalom, herrar, Adelboden, åk 1

11.30: Alpint, super-G, damer, St Anton, åk 1

11.30: Skidskytte, mixed stafett, damer och herrar, Oberhof

12.45: Längd, 10 km, final climb, damer, Val di Fiemme

13.30: Alpint, slalom, herrar, Adelboden, åk 2

14.40: Skidskytte, singelmixstafett, damer och herrar, Oberhof

15.35: Längd, 10 km, final climb, herrar, Val di Fiemme

Tisdag 12 januari

18.00: Alpint, slalom, damer, Flachau, åk 1

20.45: Alpint, slalom, damer, Flachau, åk 2

Onsdag 13 januari

14.30: Skidskytte, sprint, herrar, Oberhof

Torsdag 14 januari

14.30: Skidskytte, sprint, damer, Oberhof

Fredag 15 januari

12.30: Alpint, störtlopp, herrar, Wengen

14.30: Skidskytte, stafett, herrar, Oberhof

Lördag 16 januari

10.45-17.50: Vinterstudion, André Pops

11.00: Alpint, storslalom, herrar, Maribor, åk 1

12.30: Alpint, störtlopp, herrar, Wengen

13.10: Längd, sprint fristil, damer och herrar, Ulricehamn

14.00: Alpint, storslalom, herrar, Maribor, åk 2

14.45: Skidskytte, stafett, damer, Oberhof

Söndag 17 januari

09.00-17.00: Vinterstudion, André Pops

09.15: Alpint, storslalom, damer, Maribor, åk 1

10.15: Alpint, slalom, herrar, Wengen, åk 1

11.15: Längd, lagsprint fristil, damer och herrar, Ulricehamn

12.15: Alpint, storslalom, damer, Maribor, åk 1

12.30: Skidskytte, masstart, herrar, Oberhof

13.15: Alpint, slalom, herrar, Wengen, åk 2

15.00: Skidskytte, masstart, damer, Oberhof

Onsdag 20 januari

12.00: Freestyle, slopestyle, damer och herrar, Font Romeu (enbart SVT Play)

Skicross, damer och herrar, Idre (tid oklar)

Torsdag 21 januari

14.15: Skidskytte, individuell, damer, Antholz

Fredag 22 januari

11.30: Alpint, super-G, herrar, Kitzbühl

15.00: Skidskytte, individuell, herrar, Antholz

Lördag 23 januari

10.15-17.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

10.00: Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana

10.30: Längd, skiathlon, damer, Lahti

11.00: Freestyle, slopestyle, damer och herrar, Font Romeu (enbart SVT Play)

11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Kitzbühl

13.00: Längd, skiathlon, herrar, Lahti (SVT2)

13.00: Skicross, damer och herrar, Idre

13.10: Skidskytte, masstart, damer, Antholz

15.05: Skidskytte, masstart, herrar, Antholz

20.00: Puckelpist, damer och herrar, Mt. Tremblant (enbart SVT Play)

Söndag 24 januari

09.15-17.55: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

09.35: Längd, stafett, damer, Lahti

10.30: Alpint, slalom, herrar, Kitzbühl, åk 1

10.40: Längd, stafett, herrar, Lahti

11.30: Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana

12.00: Skidskytte, masstart, damer, Antholz

12.00: Skicross, damer och herrar, Idre

14.45: Skidskytte, masstart, herrar, Antholz

13.30: Alpint, slalom, herrar, Kitzbühl, åk 2

Tisdag 26 januari

10.30: Alpint, storslalom, damer, Kronplatz, åk 1

13.30: Alpint, storslalom, damer, Kronplatz, åk 2

17.45: Alpint, slalom, herrar, Schladming, åk 1

20.45: Alpint, slalom, herrar, Schladming, åk 2

Lördag 30 januari

10.30-17.00: Vinterstudion, André Pops

09.30: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 1

10.45: Alpint, störtlopp, damer, Garmisch

12.00: Skicross, damer och herrar, Feldberg

12.30: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 2

13.25: Längd, 15 km klassiskt, herrar, Falun

15.00: Längd, 10 km klassiskt, damer, Falun

22.00: Puckelpist, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)

Söndag 31 januari

10.45-16.30: Vinterstudion, André Pops

09.30: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 1

11.00: Alpint, super-G, damer, Garmisch

12.00: Skicross, damer och herrar, Feldberg

12.30: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 2

13.30: Längd, sprint klassiskt, damer och herrar, Falun

Vinterstudion i SVT februari 2021

Torsdag 4 februari

20.00: Puckelpist, damer och herrar, Deer Valley (enbart SVT Play)

Fredag 5 februari

11.30: Alpint, super-G, herrar, Garmisch

18.30: Freestyle, slopestyle, damer och herrar, Mammoth Mountain (enbart SVT Play)

Lördag 6 februari

Vinterstudion, Yvette Hermundstad

10.00: Skicross, damer och herrar, Bakuriani

11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Garmisch

18.30: Snowboard, slopestyle, damer och herrar, Mammoth Mountain (enbart SVT Play)

21.30: Puckelpist, parallellpuckel, damer och herrar, Deer Valley (enbart SVT Play)

Söndag 7 februari

10.00: Skicross, damer och herrar, Bakuriani

Måndag 8 februari

11.00: VM Alpint, kombination, damer, åk 1

14.30: VM Alpint, kombination, damer, åk 2

Tisdag 9 februari

10.30: VM Alpint, super-G, damer

13.00: VM Alpint, super-G, herrar

Onsdag 10 februari

10.00: VM Alpint, kombination, herrar, åk 1

13.30: VM Alpint, kombination, herrar, åk 2

15.00: VM Skidskytte, mixed stafett, damer och herrar

Fredag 12 februari

14.45: VM Skidskytte, sprint, herrar

Lördag 13 februari

10.30-16.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

11.00: VM Alpint, störtlopp, damer

14.45: VM Skidskytte, sprint, damer

Söndag 14 februari

10.30-16.40: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

11.00: VM Alpint, störtlopp, herrar

13.15: VM Skidskytte, jaktstart, herrar

15.30: VM Skidskytte, jaktstart, damer

Tisdag 16 februari

09.00: VM Alpint, parallell kval, damer och herrar

12.05: VM Skidskytte, individuell start, damer

14.00: VM Alpint, parallell, damer och herrar

Onsdag 17 februari

12.15: VM Alpint, lagtävling, damer och herrar

14.30: VM Skidskytte, individuell start, herrar

Torsdag 18 februari

07.00: Skicross, damer och herrar, Zhangiakou

10.00: VM Alpint, storslalom, damer, åk 1

13.00: VM Alpint, storslalom, damer, åk 2

Fredag 19 februari

10.00: VM Alpint, storslalom, herrar, åk 1

13.30: VM Alpint, storslalom, herrar, åk 2

Lördag 20 februari

09.30-18.30: Vinterstudion, André Pops

10.00: VM Alpint, slalom, damer, åk 1

11.45: VM Skidskytte, stafett, damer

13.30: VM Alpint, slalom, damer, åk 2

15.00: VM Skidskytte, stafett, herrar

16.30: Längd, sprint klassiskt, Nove Mesto

Söndag 21 februari

09.30-16.30: Vinterstudion, André Pops

10.00: VM Alpint, slalom, herrar, åk 1

11.00: Längd, 15 km fristil, herrar, Nove Mesto

12.30: VM Skidskytte, masstart, damer

13.30: VM Alpint, slalom, herrar, åk 2

14.10: Längd, 10 km fristil, damer, Nove Mesto

15.15: VM Skidskytte, masstart, herrar

Torsdag 25 februari

12.15: VM Längd, sprint klassiskt, kval, damer och herrar

15.15: VM Längd, sprint klassiskt, finaler, damer och herrar

Fredag 26 februari

09.15: Skidskytte, stafett, damer, Peking

Lördag 27 februari

08.30-18.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

08.45: Skidskytte, stafett, herrar, Peking

04.00: Alpint, störtlopp, damer, Yangqing

10.00: Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 1

11.45: VM Längd, skiathlon, 15 km, damer

13.00: Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 2

13.30: VM Längd, skiathlon, 30 km, herrar

Söndag 28 februari

08.30-19.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

04.00: Alpint, super-G, damer, Yangqing

06.00: Skidskytte, sprint, damer, Peking

08.45: Skidskytte, sprint, herrar, Peking

10.00: Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 1

11.00: VM Längd, lagsprint kval, damer och herrar

13.00: Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 2

13.00: VM Längd, lagsprint finaler, damer och herrar

Vinterstudion i SVT mars 2021

Måndag 1 mars

09.15: Skidskytte, jaktstart, damer, Peking

11.15: Skidskytte, jaktstart, herrar, Peking

Tisdag 2 mars

13.15: VM Längd, 10 km fristil, damer

Onsdag 3 mars

13.15: VM Längd, 15 km fristil, herrar

Torsdag 4 mars

13.15: VM Längd, stafett 4x5 km, damer

Fredag 5 mars

13.15: VM Längd, stafett 4x10 km, herrar

Lördag 6 mars

08.45-17.50: Vinterstudion, André Pops

06.00: Puckelpist, damer och herrar, Lake Tazawako (enbart SVT Play)

09.30: Alpint, storslalom, damer, Jasna, åk 1

11.00: Alpint, störtlopp, herrar, Kvitfjell

12.30: VM Längd, 30 km klassiskt, damer

12.30: Alpint, storslalom, damer, Jasna, åk 2

Söndag 7 mars

07.30-17.55: Vinterstudion, André Pops

06.00: Puckelpist, parallellpuckel, damer och herrar, Lake Tazawako (enbart SVT Play)

08.00: Vasaloppet, damer och herrar

09.30: Alpint, slalom, damer, Jasna, åk 1

10.30: Alpint, super-G, herrar, Kvitfjell

12.30: Alpint, slalom, damer, Jasna, åk 2

13.00: VM Längd, 50 km klassiskt, herrar (VM-avslutning)

17.30: Snowboard, slopestyle, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)

21.30: Freestyle, big air, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)

Måndag 8 mars

17.30: Freestyle, slopestyle, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)

21.30: Snowboard, big air, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)

Torsdag 11 mars

17.30: Skidskytte, sprint, herrar, Nove Mesto

Fredag 12 mars

14.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 1

14.30: Längd, sprint klassiskt, damer och herrar, Oslo

16.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 2

17.30: Skidskytte, sprint, damer, Nove Mesto

Lördag 13 mars

09.15-18.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

09.00: Skicross, damer och herrar, Sunny Valley

09.30: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1

10.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 1

12.00: Längd, 30 km fristil, damer, Oslo

13.30: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2

13.45: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 2

14.45: Skidskytte, jaktstart, herrar, Nove Mesto

17.15: Skidskytte, jaktstart, damer, Nove Mesto

21.30: Snowboard, slopestyle, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)

Söndag 14 mars

09.15-16.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad

09.00: Puckelpist, parallellpuckel, damer och herrar, Almaty (enbart SVT Play)

09.30: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1

10.25: Skidskytte, mixed stafett, damer och herrar, Nove Mesto

11.30: Längd, 50 km fristil, herrar, Oslo

12.30: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2

13.45: Skidskytte, singelmixstafett, damer, Nove Mesto (SVT2)

17.30: Freestyle, slopestyle, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)

Onsdag 17 mars

09.30: Alpint, störtlopp, herrar, Lenzerheide

11.00: Alpint, störtlopp, damer, Lenzerheide

Torsdag 18 mars

09.30: Alpint, super-G, damer, Lenzerheide

11.00: Alpint, super-G, herrar, Lenzerheide

15.30: Skidskytte, sprint, damer, Holmenkollen

Fredag 19 mars

10.15: Längd, sprint fristil, damer och herrar, Peking

12.00: Alpint, lagtävling, damer och herrar, Lenzerheide

15.30: Skidskytte, sprint, herrar, Holmenkollen

Lördag 20 mars

07.45-17.50: Vinterstudion, André Pops

08.05: Längd, skiathlon, damer, Peking

09.00: Alpint, storslalom, herrar, Lenzerheide, åk 1

09.40: Längd, skiathlon, herrar, Peking

10.30: Alpint, slalom, damer, Lenzerheide, åk 1

12.00: Alpint, storslalom, herrar, Lenzerheide, åk 2

12.15: Skidskytte, jaktstart, damer, Holmenkollen

13.30: Alpint, slalom, damer, Lenzerheide, åk 2

15.15: Skidskytte, sprint, herrar, Holmenkollen

Söndag 21 mars

08.00-17.55: Vinterstudion, André Pops

08.10: Längd, 15 km klassiskt, jaktstart, herrar, Peking

09.00: Alpint, storslalom, damer, Lenzerheidem åk 1

09.50: Längd, 10 km klassiskt, jaktstart, damer, Peking

10.30: Alpint, slalom, herrar, Lenzerheide, åk 1

12.00: Alpint, storslalom, herrar, Lenzerheide, åk 2

13.00: Skidskytte, masstart, damer, Holmenkollen

12.45: Alpint, slalom, damer, Lenzerheide, åk 2

14.15: Skicross, damer och herrar, Veysonnaz

15.30: Skidskytte, masstart, herrar, Holmenkollen

Lördag 27 mars

13.00: Snowboard, slopestyle, damer och herrar, Spindleruv (enbart SVT Play)

”Vill inte veta vad andra människor tycker om mig”

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.