Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

Vinterstudion i SVT 2018-2019 – allt om vinterns 19 sändningar

Foto: ANNA-KARIN NILSSON
Foto: CARL SANDIN / BILDBYRÅN

Världscupen i skidor är här!

Det innebär också att Vinterstudion i SVT är tillbaka – för tolfte säsongen och i en moderniserad studio.

Här är din guide till Vinterstudion 2018-2019: tävlingarna, programledarna, experterna och tv-tiderna.

Över 230 timmar högklassig vintersport bjuds tv-tittarna på, med bland annat världsmästerskapen i alpint, längdskidor och skidskytte.

Här en guide med vilka vintersporter som ingår, vilka som leder programmen, vilka experter som analyserar i studion och vilka som kommenterar de olika tävlingarna i direktsändning.

(OBS. Under schemat finns mer information om Vinterstudion!)

 

 

Vinterstudion 24-25 november 2018

Programledare är Yvette Hermundstad, med Maria Pietilä Holmner som expert i studion. Sändningarna börjar 12.00 på lördagen och 10.30 på söndagen.

Längdskidåkning: Världscupen i Ruka, Finland.

Lördag: Sprint, damer och herrar, klassisk stil.

Söndag: 10 km damer och 15 km herrar, klassiskt.

Kommentatorer: Jacob Hård och Anders Blomquist.

Vinterstudion 30 november-2 december 2018

Programledare André Pops. Experter Johanna Ojala och Björn Ferry. Sändningarna börjar 11.30 på fredagen, 10.30 på lördagen och 10.30 på söndagen.

Längdskidåkning: Världscupen i Lillehammer, Norge.

Fredag: Sprint, fristil

Lördag: 10 km damer och 15 km herrar, fristil.

Söndag: 10 km damer och 15 km herrar, jaktstart i klassisk stil.

Kommentatorer: Jacob Hård och Anders Blomquist.

Skidskytte: Världscupen Pokljuka, Slovenien.

Söndag: Mixstafett.

Kommentatorer: Ola Bränholm och Björn Ferry.

Vinterstudion 8-9 december 2018

André Pops är programledare, och Helena Ekholm står för expertkommentarer.

Längdskidåkning: Världscupen i Beitostölen, Norge.

Lördag: 15 km damer och 30 km herrar, fristil.

Söndag: Stafett damer och herrar.

Kommentatorer: Niklas Nord och Mathias Fredriksson.

Alpint: Världscupen i St Moritz och Val d'Isère.

Lördag: Super G, damer, St Moritz.

Söndag: Slalom, herrar Val d'Isère.

Kommentatorer: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg.

Skidskytte: Världscupen i Pokljuka, Slovenien.

Lördag: Sprint, damer.

Söndag: Jaktstart, herrar.

Kommentatorer: Ola Bränholm och Björn Ferry.

Vinterstudion 15-16 december 2018

Programledare är Yvette Hermundstad, experter är Pernilla Wiberg och Helena Ekholm.

Längdskidor: Världscupen i Davos, Schweiz.

Lördag: Sprint i fristil, damer och herrar.

Söndag: 10 km, damer, fristil.

Kommentatorer: Jacob Hård och Anders Blomquist.

Alpint: Världscupen i Val d'Isère, Val Gardena och Alta Badia.

Lördag: Störtlopp damer i Val d'Isère, störtlopp herrar i Val Gardena.

Söndag: Super-G damer i Val d'Isère, storslalom herrar Alta Badia.

Kommentatorer: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg.

Skidskytte: Världscupen i Hochfilzen, Österrike.

Lördag: Jaktstart damer.

Söndag: Stafett damer och herrar.

Kommentatorer: Ola Bränholm och Helena Ekholm.

Vinterstudion 22 december 2018

Programmet leds av Yvette Hermundstad med Björn Ferry och Tobias Hellman som experter i studion.

Alpint: Världscupen i Courchevel och Madonna di Campiglio.

Slalom, damer i Courchevel och slalom herrar i Madonna di Campiglio.

Kommentatorer: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg.

Skidskytte: Världscupen i Nove Mesto, Tjeckien.

Jaktstart damer och herrar.

Kommentatorer: Lotta Fahlberg, Björn Ferry.

Skicross: Världscupen i Innichen, Italien.

Damer och herrar.

Kommentatorer: Björn Becksmo och Lars Lewén.

Vinterstudion 29-30 december 2018

André Pops leder programmet, Johanna Ojala står för expertkommentarerna.

Längdskidor: Tour de ski (Världscupen) i Toblach, Italien.

Lördag: Sprint, damer och herrar.

Söndag: 10 km damer samt 15 km herrar, fristil.

Kommentatorer: Jacob Hård och Anders Blomquist.

Alpint: Världscupen i Semmering och Bormio.

Lördag: Slalom damer, semmering samt super-G herrar, Bormio.

Kommentatorer: Björn Fagerlind och Tobias Hellman.

Vinterstudion 1 januari 2019

Programledare är André Pops.

Längdskidor: Tour de ski (världscupen) i Val Mustair, Schweiz.

Sprint i fristil, damer och herrar.

Kommentator: Jacob Hård.

Backhoppning: Världscupen Garmisch-Partenkirchen, Tyskland.

Kommentatorer: Johan Ejeborg och Tobias Hellman.

Alpint: Parallellslalom i Oslo, Norge.

Kommentator: Peter Jonsson.

Vinterstudion 5-6 januari 2019

André Pops leder programmet.

Längdskidor: Tour de ski (Världscupen) i Val di Fiemme, Italien.

Lördag: 10 km klassiskt, masstart, damer samt 15 km klassiskt, masstart, herrar.

Söndag: 9 km fristil (finalbacken), damer och herrar.

Kommentator: Jacob Hård.

Alpint: Världscupen i Zagreb, Kroatien.

Lördag: Slalom damer.

Söndag: Slalom herrar.

Kommentatorer: Johan Ejeborg och Tobias Hellman.

Vinterstudion 12-13 januari 2019

Sändningen leds av Yvette Hermundstad. Experter i studion är Pernilla Wiberg, Mathias Fredriksson och Björn Ferry.

Alpint: Världscupen i Adelboden och St Anton.

Lördag: Storslalom herrar Adelboden samt störtlopp damer i St Anton.

Söndag: Slalom herrar i Adelboden samt super-G damer i St Anton.

Kommentatorer: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg.

Skidskytte: Världscupen i Oberhof, Tyskland.

Lördag: Jaktstart damer och herrar.

Söndag: stafett herrar.

Kommentatorer: Lotta Fahlberg och Björn Ferry.

Längdskidor: Världscupen Dresden, Tyskland.

Lördag: Sprint fristil, damer och herrar.

Söndag: Sprintstafett, fristil, damer och herrar.

Kommentator: Niklas Nord och Mathias Fredriksson.

Vinterstudion 19-20 januari 2019

Som programledare ser vi André Pops, och experter i studion är Tobias Hellman och Pernilla Wiberg.

Längdskidor: Världscupen i Otepää, Estland.

Lördag: Sprint i klassisk stil, damer och herrar.

Söndag: 10 km klassiskt damer, 15 km klassiskt herrar.

Kommentatorer: Niklas Nord och Mathias Fredriksson.

Skidskytte: Världscupen i Ruhpolding, Tyskland.

Lördag: Stafett damer.

Söndag: Masstart damer och herrar.

Kommentatorer: Ola Bränholm och Helena Ekholm.

Alpint: Världscupen i Cortina d'Ampezzo, Italien.

Lördag: Störtlopp damer.

Kommentatorer: Björn Fagerlind och Tobias Hellman, Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg.

Skicross: Världscupen i Idre.

Lördag: Damer och herrar.

Söndag: Damer och herrar.

Kommentatorer: Björn Becksmo och Lars Lewén.

Vinterstudion 26-27 januari 2019

Programledare är Yvette Hermundstad, experterna i studion heter Pernilla Wiberg och Mathias Fredriksson.

Alpint: Världscupen i Garmisch-Partenkirchen och Kitzbühel.

Lördag: störtlopp damer i Garmisch-Partenkirchen.

Söndag: Slalom herrar i Kitzbühel.

Kommentatorer: Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg, Johan Ejeborg och Tobias Hellman.

Längdskidor: Världscupen i Ulricehamn.

Lördag: 10 km fristil damer samt 15 km fristil herrar.

Söndag: Stafett damer och herrar.

Kommentatorer: Jacob Hård och Anders Blomquist.

Skidskytte: Världscupen i Antholz, Italien.

Lördag: jaktstart damer och herrar.

Söndag: masstart damer och herrar.

Kommentatorer: Ola Bränholm och Björn Ferry

Vinterstudion 2-3 februari 2019

Programledare är Yvette Hermundstad.

Alpint: Världscupen i Garmisch-Partenkirchen och Maribor.

Lördag: Slalom damer i Maribor samt störtlopp herrar i Garmisch-Partenkirchen..

Söndag: Alpint, storslalom herrar i Garmisch-Partenkirchen.

Kommentatorer alpint: David Fjäll och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg.

Längdskidor: SM-veckan i Sundsvall.

Lördag: Sprint, finaler damer och herrar.

Lördag: Sprint, finaler damer och herrar

Söndag: Masstart damer 15 km samt masstart herrar 30 km.

Bandy: VM i Vänersborg.

Lördag: Final.

Vinterstudion 9-10 februari 2019

Programledare är André Pops.

Alpint: VM i Åre.

Lördag: Störtlopp herrar.

Söndag: Störtlopp damer.

Kommentatorer: Johan Ejeborg och Tobias Hellman.

Längdskidor: Världscupen i Lahtis, Finland.

Lördag: Sprint, fristil, damer och herrar.

Söndag: Sprintstafett, klassisk stil, damer och herrar.

Kommentator: Jacob Hård och Anders Blomquist.

Vinterstudion 16-17 februari 2019

Programledare: ännu inte klart.

Alpint: VM i Åre.

Lördag: Slalom damer.

Söndag: Slalom herrar.

Kommentatorer: Johan Ejeborg och Tobias Hellman.

Längdskidor: Världscupen i Cogne, Italien.

Lördag: Sprint, fristil, damer och herrar.

Söndag: 10 km klassiskt damer, 15 km klassiskt herrar.

Kommentator: Jacob Hård och Anders Blomquist.

Vinterstudion 23-24 februari 2019

André Pops leder sändningen från studion, Johanna Ojala ger expertkommentarer.

Längdskidor: Tjejvasan samt VM i Seefeld, Österrike.

Lördag: Tjejvasan samt VM, 15 km skiathlon damer, 30 km skiathlon herrar..

Söndag: VM, sprintstafett damer och herrar.

Kommentator: Jacob Hård och Anders Blomquist, Niklas Nord och Mathias Fredriksson.

Alpint: Världscupen i Bansko och Crans-Montana.

Söndag: Storslalom herrar i Bansko samt kombination i Crans-Montana.

Kommentatorer: Johan Ejeborg och Tobias Hellman.

Backhoppning: VM i Seefeld, Österrike.

Lördag: Stor backe (130).

Söndag: Lagtävling i stor backe (130).

Kommentator: Peter Jonsson.

Vinterstudion 2-3 mars 2019

Programledare är André Pop, experter i studion är Johanna Ojala, Mathias Fredriksson.

Längdskidor: VM i Seefeld samt Vasaloppet.

Lördag: 30 km fristil damer, masstart.

Söndag: 50 km fristil herrar, masstart samt Vasaloppet.

Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist.

Alpint: Världscupen i Sotji samt Kvitfjell.

Lördag: Störtlopp, damer i Sotji samt herrar i Kvitfjell.

Nordisk kombination: VM i Seefeld, Österrike.

Lördag: Lagtävling med 109-metersbacke och stafett 4x5 km.

Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman.

Vinterstudion 9-10 mars 2019

Programledare denna helg är Yvette Hermundstad. Experter i studion är Björn Ferry och Helena Ekholm.

Skidskytte: VM i Östersund.

Lördag: Sprint herrar.

Söndag: Jaktstart damer och herrar.

Kommentator: Ola Bränholm.

Längdskidor: Världscupen i Oslo, Norge.

Lördag: 50 km klassiskt, masstart herrar.

Söndag: 30 km klassiskt, masstart damer.

Kommentator: Jacob Hård och Anders Blomquist.

Alpint: Världscupen i Kranjska Gora och Spindleruv Myln.

Lördag: storslalom herrar i Kranjska Gora samt slalom damer i Spindleruv Myln.

Söndag: Slalom herrar i Kranjska Gora.

Kommentatorer: Björn Fagerlind och Tobias Hellman, Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg.

Vinterstudion 16-17 mars 2019

Yvette Hermundstad leder programmet, Björn Ferry och Helena Ekholm står för expertkommentarerna.

Alpint: Världscupen i Soldeau, Andorra.

Lördag: Storslalom herrar, slalom damer.

Söndag: Storslalom damer, slalom herrar.

Kommentatorer: Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg.

Längdskidor: Världscupen i Falun.

Lördag: Sprint damer och herrar, fristil.

Söndag: 10 km fristil, damer, samt 15 km fristil herrar.

Kommentator: Jacob Hård och Anders Blomquist.

Skidskytte: VM i Östersund.

Lördag: Stafett damer och herrar.

Söndag: Masstart damer och herrar.

Kommentator: Ola Bränholm.

Vinterstudion 23-24 mars 2019

Programledare inte klar.

Skidskytte: Världscupen i Holmenkollen, Norge.

Lördag: Jaktstart damer och herrar.

Söndag: Masstart damer och herrar.

Kommentatorer: Lotta Fahlberg och Björn Ferry.

Längdskidor: Världscupen i Quebec, Kanada.

Lördag: 10 km masstart, klassisk stil, damer och herrar.

Söndag: 15 km jaktstart, fristil, damer och herrar.

Kommentator: Jacob Hård och Anders Blomquist.

LÄS MER: Världscupen i skidor 2018-2019 - allt du behöver veta 

När sänds vinterstudion 2018-2019?

Vinterstudion i SVT är en klassiker som vintern 2018-2019 sänds 19 helger, den längsta säsongen någonsin. 

Programmet sänds lördagar och söndagar i SVT, som regel från morgon till eftermiddag, varje helg från 17 november till 24 mars. Exakta sändningstider publicerar SVT löpande i en guide vecka för vecka.

Bland höjdpunkterna finns SM-veckan (2-3 februari), alpina VM i Åre (9-10 februari och 16-17 februari), VM i längdskidor i Seefeld, Österrike (23-24 februari och 2-3 mars och skidskytte-VM i Östersund (9-10 mars och 16-17 mars).

Vilka är Vinterstudions programledare 2018-2019?

Som programledare i nya, förändrade Vinterstudion i SVT alternerar André Pops och Yvette Hermundstad.

De har flera experter till sin hjälp i studion, som Johanna Ojala, Maria Pietilä Holmner, Björn Ferry, Helena Ekholm, Pernilla Wiberg, Tobias Hellman och Mathias Fredriksson.

LÄS MER: Här är Vinterstudions nya studio: "Blir en omställning" 

Logga in för att följa

Det är gratis och går snabbt!