Vinterstudion 2020 – så sänds programmet i vinter

Yvette Hermundstad och André Pops är programledare för ”Vinterstudion”
Foto: SVT

Ingen riktig vinter utan ”Vinterstudion”, tycker många.

SVT:s vintersportmagasin är tillbaka – och här är ett schema för hela säsongen 2019/2020.

Alla tider är i SVT1 om det inte står något annat. SVT är noga med att detta är ett preliminärt schema, och tider kan ändras.

Vinterstudion november 2019

Lördag 23/11

10.00: Vinterstudion

10.15: Alpint, slalom, damer, åk 1

13.15: Alpint, slalom, damer, åk 2

Starttid kommer : Längdskidor, 10/15 km, Gällivare

Söndag 24/11

10.00: Vinterstudion

10.15: Alpint, slalom, herrar, åk 1

13.15: Alpint, slalom, herrar, åk 2

Starttid kommer: Längdskidor, sprint, Gällivare

Fredag 29/11

12.30: Längdskidor, sprint, Ruka

Lördag 30/11

09.30: Vinterstudion

09.45: Längdskidor, 10 km, damer, Ruka

11.30: Längdskidor, 15 km, herrar, Ruka

13.10: Skidskytte, Singelmixedstafett, Östersund

15.00: Skidskytte, Mixedstafett, Östersund

Vinterstudion december 2019

Söndag 1/12

09.45: Vinterstudion

10.10: Längdskidor, 10 km jaktstart, damer, Ruka

11.25: Längdskidor, 15 km jaktstart, herrar, Ruka

12.30: Skidskytte, sprint, herrar, Östersund

15.30: Skidskytte, sprint, damer, Östersund

Onsdag 4/12

16.20: Skidskytte, distans, herrar, Östersund

Torsdag 5/12

16.20: Skidskytte, distans, damer, Östersund

Fredag 6/12

12.00: Skicross, Val Thorens

Lördag 7/12

10.45: Vinterstudion

11.00: Längdskidor, skiatlon, damer, Lillehammer

11:00: Skicross, Val Thorens (SVT Play)

12.30: Längdskidor, skatlon, herrar, Lillehammer

14:00: Skicross, Val Thorens, eftersändning

17.30: Skidskytte, stafett, herrar, Östersund

Söndag 8/12

10.00: Vinterstudion

10.15: Längdskidor, stafett, damer, Lillehammer

11.45: Längdskidor, stafett, herrar, Lillehammer

15.30: Skidskytte, stafett, damer, Östersund

Fredag 13/12

11.30: Skidskytte, sprint, damer, Hochfilzen

14.20: Skidskytte, sprint, herrar, Hochfilzen

Lördag 14/12

09.00: Vinterstudion

09.30: Alpint, storslalom, herrar, Val d'Isere, åk 1

10.30: Alpint, super-G, damer, St Moritz

11.00: Skicross, Montafon (SVT Play)

11.30: Skidskytte, stafett, damer, Hochfilzen

13.00: Alpint, storslalom, herrar, Val d'Isere, åk2

14.00: Längdskidor, sprint, Davos

14.55: Skidskytte, jaktstart, herrar, Hochfilzen (SVT2)

16.00: Skidskytte, jaktstart, herrar, Hockfilzen (eftersändning)

17.00: Skicross, Montafon (eftersändning)

Söndag 15/12

09.15: Vinterstudion

09.30: Alpint, slalom, herrar, Val d'Isere, åk1

10.45: Längdsidor, 10 km, Davos

12.00: Skidskytte, jaktstart, damer, Hochfilzen

12.30: Alpint, slalom, herrar, Val d'Isere

13.30: Alpint, parallell, damer, St Moritz (SVT Play)

14:00: Skidskytte, stafett, herrar, Hochfilzen

14.55: Längdskidor, 15 km, Davos (SVT2)

16.30 Alpint, parallell, damer (eftersändning)

Tisdag 17/12

10.30: Alpint, slalom, damer, Coutchevel, åk 1

13.30: Alpint, slalom, damer, Courchevel, åk 2

20.15: Skicross, Arosa

Torsdag 19/12

14.15: Skidskytte, sprint, herrar, Annecy

Fredag 20/12

12.00: Alpint, super-G, herrar, Val gardena

14.15: Skidskytte, sprint, damer, Annecy

Lördag 21/12

10.15: Vinterstudion

10.30: Alpint, störtlopp, damer, Val d'Isere

11.45: Alpint, störtlopp, herrar, Val Gardena

13.00: Skidskytte, jaktstart, herrar, Annecy

13.30: Skicross, Innichen (SVT Play)

13.30: Längdskidor, sprint, Planica

15.00: Skidskytte, jaktstart, damer, Annecy (SVT Play)

Söndag 22/12

09.45: Vinterstudion

10.00: Alpint, storslalom, herrar, Alta Badia, åk 1

11.00: Alpint, kombination, super-G, damer, Val d'Isere (SVT Play)

11.10: Längdskidor, sprintstafett, Planica

12.10: Skidskytte, masstart, herrar, Annecy

13.00: Alpint, storslalom, herrar, Alta Badia, åk 2

13.30: Skicross, Innichen (SVT Play)

14.00: Alpint, kombination, slalom, damer, Val d'Isere (SVT Play)

14.15: Skidskytte, masstart, damer, Annecy

15.15: Skicross, Innichen (Eftersändning)

16.30: Alpint, kombination, slalom, damer, Val d'Isere (Eftersändning)

18.15: Alpint, parallellstorslalom, herrar, Alta Badia

Frida Karlsson om sin succémedalj på VM 2019

Frida Karlsson: ”Förstod inte att det var sant”

Lördag 28/12

10.00: Vinterstudion

10.15: Alpint, storslalom, damer, Lienz, åk 1

11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Bormio

12.45: Längdskidor,TdS, 10 km, Lenzerheide

13.30: Alpint, storslalom, damer, Lienz, åk 2

14.15: Längdskidor, TdS, 15 km, Lenzerheide

Söndag 29/12

10.00 Vinterstudion

10.15: Alpint, slalom, damer, Lienz, åk 1

11.15: Alpint, kombination, herrar, Bormio, åk 1

11.35: Längdskidor, TdS, sprint, Lenzerheide

13.15: Alpint, kombination, herrar, Bormio, åk 2

Tisdag 31/12

12.30: Längdskidor, TdS, 15 km, Toblach

15.00: Längdskidor, TdS, 10 km, Toblach

Vinterstudion januari 2020


Onsdag 1/1

11.30: Vinterstudion

11.50: Längdskidor, TdS, 10 km jaktstart, Toblach

13.00: Längdskidor, TdS, 15 km jaktstart, Toblach

14.00: Backhoppning, Garmisch-Partenkirchen

Fredag 3/1

13.15: Längdskidor, TdS, 10 km, Val di Fiemme

15.15: Längdskidor, TdS, 15 km, Val di Fiemme

Lördag 4/1

11.00: Vinterstudion

11.25: Längdskidor, TdS, sprint, Val di Fiemme

13.00: Alpint, slalom, damer, Zagreb, åk 1

16.15: Alpint, slalom, damer, Zagreb, åk 2

Söndag 5/1

12.45 Vinterstudion

13.15: Längdskidor, TdS, Final climb, damer, Val di Fiemme

14.15: Alpint, slalom, herrar, Zagreb, åk 1

15.15: Längdskidor, TdS, Final climb, herrar, Val di Fiemme

17.40: Alpint, slalom, herrar, Zagreb, åk 2

Onsdag 8/1

17.45: Alpint, slalom, herrar, Madonna, åk 1

20.45: Alpint, slalom, herrar, Madonna, åk 2

Torsdag 9/1

14.30: Skidskytte, sprint, damer, Oberhof

Fredag 10/1

14.30: Skidskytte, sprint, herrar, Oberhof

Lördag 11/1

10.15: Vinterstudion

10.30: Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 1

11.45: Alpint, störtlopp, damer, Zauchensee (SVT Play)

12.00: Skidskytte, stafett, damer, Oberhof

13.30: Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 2

14.15: Skidskytte, stafett, damer, Oberhof (SVT Play)

14.50: Längdskidor, sprint, Dresden (SVT2)

Söndag 12/1

09.00: Vinterstudion

09.20: Alpint, kombination, störtlopp, damer, Zauchensee

10.30: Alpint, slalom, herrar, Adelboden, åk 1

11.45: Alpint, kombination, slalom, damer, Zauchensee

12.45: Skidskytte, masstart, damer, Oberhof

13.30: Alpint, slalom, herrar, Adelboden, åk 2

14.30: Skidskytte, masstart, herrar, Oberhof

15.15: Längdskidor, sprintstafett, Dresden

Tisdag 14/1

18.00: Alpint, slalom, damer, Flachau

20.45: Alpint, slalom, damer, Flachau

Onsdag 15/1

14.30: Skidskytte, sprint, damer, Ruhpolding

Torsdag 16/1

14.30: Skidskytte, sprint, herrar, Ruhpolding

Fredag 17/1

10.30: Alpint, kombination, störtlopp, herrar, Wengen

14.00: Alpint, kobination, slalom, herrar, Wengen

14.30: Skidskytte, stafett, damer, Ruhpolding

Lördag 18/1

09.30 Vinterstudion

09.45: Längdskidor, 10 km, Nove Mesto

11.00: Alpint, storslalom, damer, Sestreiere, åk 1 (SVT Play)

11.15: Längdskidor, 15 km, Nove Mesto

12.30: Alpint, störtlopp, herrar, Wengen

14.15: Alpint, storslalom, damer, Sestriere, åk 2 (SVT Play)

14.15: Skidskytte, stafett, herrar, Ruhpolding

16.00: Alpint, storslalom, damer, Sestriere, åk 2 (eftersändning)

20.00: Skicross, Nakiska

Söndag 19/1

10:00: Vinterstudion

10.15: Alpint, slalom, herrar, Wengen, åk 1

11.10: Längdskidor, 10 km jaktstart, Nove Mesto

11.45: Alpint, parallell, damer, Sestriere (SVT Play)

12.15: Skidskytte, jaktstart, damer, Ruhpolding

13.00: Längdskidor, 15 km jaktstart, Nove Mesto

13.15: Alpint, slalom, herrar, Wengen, åk 2 (SVT Play)

13.55: Alpint, slalom, herrar, Wengen, åk 2

14.30: Skidskytte, jaktstart, herrar, Ruhpolding

15.30: Alpint, parallell, damer, Sestriere (eftersändning)

Torsdag 23/1

14.15: Skidskytte, distans, herrar, Pokljuka

Fredag 24/1

11.30: Alpint, super-G, herrar, Kitzbühel

14.15: Skidskytte, distans, damer, Pokuljuka

Lördag 25/1

09.30: Vinterstudion

09.45: Alpint, störtlopp, damer, Bansko (SVT Play)

10.00: Längdskidor, skiatlon, herrar, Oberstdorf

11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Kitzbühel

12.30: Skicross, Idre (SVT2)

12.30: Längdskidor, skiatlon, damer, Oberstdorf

13.15: Skidskytte, singelmixedstafett, Pokljuka

14.15: Alpint, störtlopp, damer, Bansko (eftersändning)

15.00: Skidskytte, mixedstafett, Pokljuka

16.30: Skicross, Idre (eftersändning)

Söndag 26/1

09.00: Vinterstudion

09.15: Alpint, super-g, damer, Bansko

10.30: Alpint, slalom, herrar, Kitzbühel

12.00: Längdskidor, sprint, Oberstdorf (SVT2)

12.00: Skicross, Idre (SVT Play)

12.15: Skidskytte, jaktstart, damer, Pokljuka

13.00: Längdskidor, sprint, Oberstdorf

13.30: Alpint, herrar, Kitzbühel, åk 2 (SVT Play)

15.00: Skidskytte, jaktstart, herrar, Pokljuka

16.00: Skicross, Idre (eftersändning)

Tisdag 28/1

17.45: Alpint, slalom, herrar, Schladming, åk 1

20.45: Alpint, slalom, herrar, Schladming, åk 2

Vinterstudion februari 2020

Lördag 1/2

09.15: Vinterstudion

09.30: Alpint, störtlopp, damer, Rosa Khutor

11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Garmisch-Partenkirchen

12.00: Skicross, Megeve

Söndag 2/2

08.45: Vinterstudion

09.00: Alpint, super-G, damer, Rosa Khutor

10.30: Alpint, storslalom, herrar, Garmisch-Partenkirchen, åk 1

13.30: Alpint, storslalom, herrar, Garmisch-Partenkirchen, åk 2

Lördag 8/2

09.45: Vinterstudion

10.00: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 1

11.30: Alpint, störtlopp, damer, Garmisch-Partenkirchen

13.00: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 2

14.15: Längdskidor, sprint, Falun

14.15: Skicross, Feldberg (SVT Play)

16.15: Skicross, Feldberg (eftersändning)

Söndag 9/2

09.15: Vinterstudion

09.30: Längdskidor, 30 km, herrar, Falun

11.15: Alpint, super-G, damer, Garmisch-Partenkirchen

13.15: Alpint, parallellslalom, herrar, Chamonix

14.15: Skicross, Feldberg (SVT Play)

14.30: Längdskidor, 15 km, damer, Falun

16.15: Skicross, Feldberg (eftersändning)

Torsdag 13/2

14.45: Skidskytte, mixstafett, VM i Antholz

Fredag 14/2

14.15: Skidskytte, sprint, damer, VM i Antholz

Lördag 15/2

04.00: Alpint, störtlopp, herrar, Yangqing

09.30: Vinterstudion

10.00: Alpint, storslalom, damer, Maribor, åk1

11.15: Alpint, störtlopp, herrar, Yangqing (eftersändning)

13.00: Alpint, storslalom, damer, Maribor, åk2 (SVT2)

13.30: Längdskidor, 10 km, damer, Östersund

14.45: Skidskytte, sprint, herrar, VM i Antholz

16.10: Längdskidor, 15, herrar, Östersund

Skidsnack-galan: ”Bästa vintern någonsin”

Skidsnack-galan: ”Bästa vintern någonsin”

Söndag 16/2

04.00: Alpint, super-G, herrar, Yangqing

10.00: Vinterstudion

10.15: Alpint, slalom, damer, Maribor, åk 1

11.15: Alpint, super-G, herrar, Yangqing (eftersändning)

13.00: Skidskytte, jaktstart, damer, VM i Antholz

13.45: Alpint, slalom, damer, Maribor, åk 2 (SVT2)

14.00: Längdskidor, 10 km, damer, Östersund

15.15: Skidskytte, jaktstart, herrar, VM i Antholz

16.00: Längdskidor, 15 km, herrar, Östersund

Tisdag 18/2

12.30: Längdskidor, sprint, Åre

14.15: Skidskytte, distans, damer, VM i Antholz

Onsdag 19/2

14.15: Skidskytte, distans, herrar, VM i Antholz

Torsdag 20/2

11.00: Längdskidor, 38 km Meråker-Storlien, damer

13.30: Längdskidor, 38 km Meråker-Storlien, herrar

15.15: Skidskytte, singelmixstafett, VM i Antholz

Lördag 22/2

02.00: Alpint, storslalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 1

05.00: Alpint, storslalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 2

08.00: Vinterstudion

08.10: Alpint, storslalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 2 (eftersändning)

08.45: Tjejvasan

10.30: Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana (SVT Play)

11.45: Skidskytte, stafett, damer, VM i Antholz

13.00: Längdskidor, sprint, Trondheim

14.45: Skidskytte, stafett, herrar, VM i Antholz

16.30: Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana

Söndag 23/2

02.00: Alpint, slalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 1

05:00: Alpint, slalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 2

08:00: Vinterstudion

08.15: Alpint, slalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 2 (sammandrag)

09.00: Skicross, Sunny Valley

10.30: Alpint, störtlopp kombination, damer, Crans Montana

11.15: Längdskidor, 30 km jaktstart, herrar, Trondheim

12.45: Skidskytte, jaktstart, damer, VM i Antholz

13.30: Alpint, slalom kombination, damer, Crans Montana

14.25: Längdskidor, 15 km jaktstart, damer, Trondheim

15.20: Skidskytte, jaktstart, herrar, VM i Antholz

Lördag 29/2

06.00: Skicross, Secret Garden

09.00: Vinterstudion

09.15: Skicross, Secret Garden

10.30: Alpint, super-G, damer, La Thuile

11.00: Längdskidor, 10 km, damer, Lahti

12.30: Alpint, super-G, herrar, Hinterstoder (SVT Play)

12.45: Längdskidor, 15 km, herrar, Lahti

14.15: Alpint, super-G, herrar, Hinterstoder (eftersändning)

Vinterstudion mars 2020

Söndag 1/3

07.30: Vinterstudion

08.00: Vasaloppet

10.00: Alpint, slalom kombination, herrar, Hinterstoder

11.00: Längdskidor, stafett, damer, Lahti (SVT2)

11.00: Alpint, super-G kombination, damer, La Thuile (SVT Play)

12.30: Längdskidor, stafett, herrar, Lahti (SVT2)

12.30: Alpint, super-G kombination, herrar, Hinterstoder (SVT Play)

14.00: Alpint, slalom kombination, damer, La Thuile

15.00: Längdskidor, stafett, damer, Lahti (eftersändning)

16.00: Vasaloppet

17.00: Alpint, super-G kombination, herrar, Hinterstoder (eftersändning)

Onsdag 4/3

15.30: Längdskidor, sprint, Drammen

Torsdag 5/3

17.35: Skidskytte, sprint, damer, Nove Mesto

Fredag 6/3

17.30: Skidskytte, sprint, herrar, Nove Mesto

Lördag 7/3

09.15: Vinterstudion

09.30: Alpint, storslalom, damer, Ofterschwang, åk1

11.00: Alpint, störtlopp, herrar, Kvitfjell

12.00: Längdskidor, 30 km, damer, Oslo

12.30: Alpint, storslalom, damer, Ofterschwang, åk2 (SVT Play)

14.00: Skidskytte, stafett, damer, Nove Mesto

15.30: Alpint, storslalom, damer, Ofterschwang, åk2 (eftersändning)

17.00: Skidskytte, stafett, herrar, Nove Mesto

Söndag 8/3

09.15: Vinterstudion

09.30: Alpint, slalom, damer, Ofterschwang, åk 1

10.30: Alpint, super-G, herrar, Kvitfjell

11.30: Längdskidor, 50 km masstart, herrar, Oslo (SVT2)

11.45: Skidskytte, masstart, damer, Nove Mesto

12.30: Alpint, slalom, damer, Ofterschwang, åk 2 (SVT2)

13.45: Skidskytte, masstart, herrar, Nove Mesto

15.00: Alpint, slalom, damer, Ofterschwang, åk 2 (eftersändning)

Torsdag 12/3

16.30: Skidskytte, sprint, herrar, Kontiolahti

17.30: Alpint, parallellslalom, damer, Åre

Fredag 13/3

14.00: Alpint, storslalom, damer, Åre, åk 1

16.30: Skidskytte, sprint, damer, Kontiolahti

17.00: Alpint, storslalom, damer, åk 2

Lördag 14/3

09.00: Vinterstudion

09.30: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1

10.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 1

12.30: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2 (SVT Play)

12.45: Skidskytte, jaktstart, herrar, Kontiolahti

13.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 2

14.30: Skicross, Veysonnaz (SVT Play)

14.30: Puckelpist, Idre (SVT Play)

14.45: Skidskytte, jaktstart, damer, Kontiolahti

15.45: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2 (eftersändning)

17.30: Puckelpist, Idre (eftersändning)

18.20: Längdskidor, sprint, Quebec

Söndag 15/3

09.15:  Vinterstudion

09.30: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1

12.15: Skidskytte, singelmixstafett, Kontiolahti

12.30: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2 (SVT2)

13.15: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2 (eftersändning)

14.15: Skidskytte, mixstafett, Kontiolahti

14.30: Puckelpist, Idre (SVT Play)

15.45: Puckelpist, Idre (eftersändning)

18.15: Längdskidor, sprint, Quebec

Tisdag 17/3

22.30: Längdskidor, sprint, Minneapolis

Onsdag 18/3

09.30: Alpint, störtlopp, herrar, Cortina

11.00: Alpint, störtlopp, damer, Cortina

Torsdag 19/3

10.00: Alpint, super-G, damer, Cortina

11.00: Alpint, super-G, herrar, Cortina

Fredag 20/3

12.00: Alpint, lagtävling, Cortina

13.15: Skidskytte, sprint, damer, Holmenkollen

16.45: Skidskytte, sprint, herrar, Holmenkollen

18.10: Längdskidor, 10 km masstart, damer, Canmore

19.15: Längdskidor, 15 km masstart, herrar, Canmore

Lördag 21/3

08.30: Vinterstudion

09.00: Alpint, storslalom, herrar, Cortina, åk 1

10.00: Alpint, slalom, damer, Cortina, åk 1

12.15: Alpint, storslalom, herrar, Cortina, åk 2

12.45: Skidskytte, jaktstart, damer, Holmenkollen

13.15: Alpint, slalom, damer, Cortina, åk 2 (SVT Play)

14.30: Skidskytte, jaktstart, herrar, Holmenkollen

17.30: Längdskidor, 10 km jaktstart, damer, Canmore

18.45: Längdskidor, 15 km jaktstart, herrar, Canmore

Söndag 22/3

08.30: Vinterstudion

09.00: Alpint, storslalom, damer, Cortina, åk 1

10.00: Alpint, slalom, herrar, Cortina, åk 1

12.15: Alpint, storslalom, damer, Cortina, åk 2

13.15: Alpint, slalom, herrar, Cortina, åk 1

14.00: Skidskytte, masstart, damer, Holmenkollen

15.45: Skidskytte, masstart, herrar, Holmenkollen

16.45: Längdskidor, mixstafett, Canmore

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.