Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

Skid-VM i Lahtis 2017 – allt du behöver veta

Skid-VM 2017 drar igång 22 februari. Foto: Gepa Pictures/ Matic Klansek / GEPA BILDBYRÅN

Guide till skid-VM 2017 i finska Lahtis.

Här är hela tävlingsschemat dag för dag – med tv-tiderna för hela mästerskapet i längdskidor.

Tv-tider och program i dag – söndag 5 mars

TV-GUIDEN (med reservation för eventuella ändringar)

SVT
07.30 Vinterstudion SVTX
13.30 Längdskidor, 50 km, fristil (H) SVTX
16.35 Avslutningsceremoni SVT Play
Alla sändningar i SVT1 och SVT2 sänds även i SVT Play

Eurosport
13.30 Längdskidor, 50 km, fristil (H)
Alla sändningar i Eurosport 1 och 2 visas även i Eurosport Player

Radio
07.18–19.30 Sportextra (inklusive Vasaloppet)
Sänds även på sverigesradio.se/radiosporten och i appen Sveriges Radio Play

13.30 Längd, herrar, 50 km, masstart (fristil)
Sveriges bästa distans i VM-sammanhang – det finns det siffror på i form av 31 medaljer, 14 av dem i ädlaste valör, genom åren. Petter Northug är ett frågetecken men har chansen att ta mästartiteln för fjärde gången på fem mästerskap. Eller kan Johan Olsson störa och till och med förstöra den norske profilens planer...?
Åkarna har rätt till två skidbyten under loppet, något som de flesta utnyttjar.

Skid-VM 2017 – program dag för dag

ONSDAG 22 FEBRUARI

13.00 Längdskidor, damer, 5 km, kval (klassisk stil)

14.30 Längdskidor, herrar, 10 km, kval (klassisk stil)

18.00 Invigning

TORSDAG 23 FEBRUARI

14.00 Längdskidor, sprint, damer och herrar, kval (fristil)

16.30 Längdskidor, sprint, damer och herrar, finaler (fristil)

FREDAG 24 FEBRUARI

Vilodag.

LÖRDAG 25 FEBRUARI

11.00 Längdskidor, damer, skiathlon, 7,5 + 7,5 km (klassisk och fristil)

13.30 Längdskidor, herrar, skiathlon, 15 + 15 km (klassisk och fristil)

SÖNDAG 26 FEBRUARI

10.30 Längdskidor, damer och herrar, lagsprint, kval (klassisk stil)

12.30 Längdskidor, damer och herrar, lagsprint, finaler (klassisk stil)

MÅNDAG 27 FEBRUARI

Vilodag.

TISDAG 28 FEBRUARI

12.45 Längdskidor, damer, 10 km (klassisk stil)

ONSDAG 1 MARS

12.45 Längdskidor, herrar, 15 km (klassisk stil)

TORSDAG 2 MARS

14.00 Längdskidor, damer, stafett, 4 x 5 km

FREDAG 3 MARS

12.30 Längdskidor, herrar, stafett, 4 x 10 km

LÖRDAG 4 MARS

13.30 Längdskidor, damer, 30 km, masstart (fristil)

SÖNDAG 5 MARS

13.30 Längdskidor, herrar, 50 km, masstart (fristil)

16.35 Avslutningsceremoni

Tv-tider för skid-VM i Lahtis 2017

Skid-VM 2017 sänds i SVT och i Eurosport. Samtliga tävlingar kommer även att sändas live på SVT Play och i Eurosport Player.

 

Följ skid-VM på SportExpressen – highligts, direktrapport, live-tv och intervjuer.

Skid-VM 2017 – resultat

Herrar, sprint (f), final

1) Federico Pellegrino, Italien, 2) Sergej Ustiugov, Ryssland, 3) Johannes Høsflot Klæbo, Norge, 4) Finn Hågen Krogh, do, 5) Petter Northug, do, 6) Ristomatti Hakola, Finland.

Semifinal

7) Martti Jylhä, Finland, 8) Maciej Starega, Polen, 9) Calle Halfvarsson, Sverige, 10) Emil Iversen, Norge, 11) Jovian Hediger, Schweiz, 12) Alex Harvey, Kanada.
 

Övr sv plac
19) Oskar Svensson, 24) Teodor Peterson, 32) Karl–Johan Westberg.

Damer, sprint (f), final

1) Maiken Caspersen Falla, Norge, 2) Jessica Diggins, USA, 3) Kikkan Randall, do, 4) Hanna Falk, Sverige, 5) Ida Ingemarsdotter, do, 6) Sophie Caldwell, USA.

Semifinal

7) Heidi Weng, Norge, 8) Mari Laukkanen, Finland, 9) Natalja Matvejeva, Ryssland, 10) Julia Belorukova, do, 11) Hanna Kolb, Tyskland... Stina Nilsson, Sverige, diskv.

Övr sv plac

27) Anna Dyvik. 

Herrar, skiathlon, 15 km (f)+15 km (k)
1) Sergej Ustiugov, Ryssland, 1.09.16,7, 2) Martin Johnsrud Sundby, Norge, +6,7, 3) Finn Hågen Krogh, Norge, +31,8, 4) Sjur Røthe, do, +33,1, 5) Alex Harvey, Kanada, +33,3, 6) Didrik Tønseth, Norge, +33,5, 7) Marcus Hellner, Sverige, +33,7, 8) Andrej Larkov, Ryssland, +36,1, 9) Lari Lehtonen, Finland, +37,2, 10) Giandomenico Salvadori, Italien, +37,3.

Övr sv plac
20) Calle Halfvarsson +2.27,7, 22) Jens Burman +2.35,9, 23) Daniel Rickardsson +2.40,2.

Damer, skiathlon, 7,5 km (f)+7,5 km (k)
1) Marit Bjørgen, Norge, 37.57,5, 2) Krista Pärmäkoski, Finland, +4,8, 3) Charlotte Kalla, Sverige, +32,0, 4) Nathalie von Siebenthal, Schweiz, +1.05,0, 5) Heidi Weng, Norge, +1.05,1, 6) Teresa Stadlober, Österrike, +1.05,4, 7) Julia Tjekaleva, Ryssland, +1.05,7, 8) Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norge, +1.11,1, 9) Anastasia Sedova, Ryssland, +1.15,3, 10) Masako Ishida, Japan, +1.21,8.

Övr sv plac
18) Anna Haag +2.11,0, 22) Ebba Andersson +2.42,4, 26) Stina Nilsson +3.00,2. 

Herrar, sprintstafett (k), 6x1,3 km

1) Nikita Kriukov/Sergej Ustiugov, Ryssland, 17.40,69, 2) Dietmar Nöckler/Federico Pellegrino, Italien, +2,14, 3) Sami Jauhojärvi/Iivo Niskanen, Finland, +8,64, 4) Johannes Høsflot Klaebo/Emil Iversen, Norge, +18,42, 5) Simeon Hamilton/Erik Bjornsen, USA, +23,58, 6) Alex Harvey/Len Valjas, Kanada, +27,02, 7) Thomas Bing/Sebastian Eisenlauer, Tyskland, +30,96, 8) Emil Jönsson/Teodor Peterson, Sverige, +31,73, 9) Roman Furger/Jovian Hediger, Schweiz, +1.04,77, 10) Dominik Bury/Maciej Starega, Polen, +1.15,06. 

Damer, sprintstafett (k), 6x1,3 km

1) Heidi Weng/Maiken Caspersen Falla, Norge, 20.20,56, 2) Julia Belorukova/Natalia Matvejeva, Ryssland, +5,56, 3) Sadie Bjornsen/Jessica Diggins, USA, +18,38, 4) Ida Ingemarsdotter/Stina Nilsson, Sverige, +18,57, 5) Aino–Kaisa Saarinen/Kerttu Niskanen, Finland, +23,02, 6) Stefanie Böhler/Nicole Fessel, Tyskland, +29,53, 7) Nadine Fähndrich/Laurien van der Graaff, Schweiz, +41,84, 8) Katja Visnar/Anamarija Lampic, Slovenien, +48,48, 9) Ewelina Marcisz/Justyna Kowalczyk, Polen, +48,99, 10) Ilaria Debertolis/Lucia Scardoni, Italien, +1.05,20. 

Damer, 10 km (k)

1) Marit Bjørgen, Norge, 25.24,9, 2) Charlotte Kalla, Sverige, +41,0, 3) Astrid Jacobsen, Norge, +55,5, 4) Heidi Weng, do, +1.13,8, 5) Anna Haag, Sverige, +1.22,7, 6) Karttu Niskanen, Finland, +1.23,7, 7) Krista Parmakoski, do, +1.31,4, 8) Justyna Kowalczyk, Polen, +1.34,5, 9) Ingvild Flugstad Østberg, Norge, +1.34,5, 10) Stefanie Böhler, Tyskland, +1.35,8.
Övr sv plac

13) Stina Nilsson +1.43,2, 15) Hanna Falk +1.51,4, 17) Ida Ingemarsdotter +2.02,8.

Herrar, 15 km (k)

1) Iivo Niskanen, Finland, 36.44,0, 2) Martin Sundby, Norge, +17,9, 3) Niklas Dyrhaug, do, +31,3, 4) Alexander Bessmertnych, Ryssland, +41,8, 5) Didrik Tønseth, Norge, och Andrej Larkov, Ryssland, båda +53,2, 7) Alexej Poltoranin, Kazakstan, +1.06,3, 8) Sami Jauhojärvi, Finland, +1.09,7, 9) Johan Olsson, Sverige, +1.10,6, 10) Calle Halfvarsson, do, +1.15,0.
Övr sv plac
13) Daniel Rickardsson +1.29,9, 14) Jens Burman +1.36,1, 16) Emil Jönsson +1.43,5.

Damer, stafett, 4x5 km (k/k/f/f)

1) Norge (Maiken Caspersen Falla, Heidi Weng, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Marit Bjørgen) 52.21,5, 2) Sverige (Anna Haag, Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Stina Nilsson) +1.01,6, 3) Finland (Aino–Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanen, Laura Mononen, Krista Pärmäkoski) +1.02,1, 4) USA (Kikkan Randall, Sadie Bjornsen, Elizabeth Stephen, Jessica Diggins) +1.33,8, 5) Ryssland (Polina Kalsina, Julia Belorukova, Julia Tjekaleva, Anastasia Sedova) +2.28,6, 6) Tyskland (Katharina Hennig, Stefanie Böhler, Nicole Fessel, Sandra Ringwald) +2.38,3, 7) Schweiz (Laurien van der Graaff, Nadine Fähndrich, Nathalie von Siebenthal, Seraina Boner) +2.51,1, 8) Polen (Justyna Kowalczyk, Ewelina Marcisz, Kornelia Kubinska, Martyna Galewicz) +3.22,0, 9) Italien (Lucia Scardoni, Caterina Ganz, Elisa Brocard, Ilaria Debertolis) +3.42,0, 10) Kanada (Katherine Stewart–Jones, Emily Nishikawa, Cendrine Browne, Dahria Beatty) +4.16,2, 11) Tjeckien +5.15,0, 12) Kazakstan +6.06,7, 13) Slovenien +7.03,0, 14) Estland +7.09,6, 15) Australien +8.44,3. 

Herrar, stafett, 4x10 km (k/k/f/f)
1) Norge (Didrik Tønseth, Niklas Dyrhaug, Martin Johnsrud Sundby, Finn Hågen Krogh) 1.32.20,1, 2) Ryssland (Andrej Larkov, Alexander Bessmertnych, Alexej Tjervotkin, Sergej Ustiugov) +4,6, 3) Sverige (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson) +2.31,8, 4) Schweiz (Jason Rüesch, Jonas Baumann, Dario Cologna, Curdin Perl) +2.32,0, 5) Finland (Sami Jauhojärvi, Iivo Niskanen, Lari Lehtonen, Matti Heikkinen) +2.42,4, 6) Tyskland (Thomas Bing, Jonas Dobler, Florian Notz, Lucas Bögl) +2.42,8, 7) Frankrike (Jean–Marc Gaillard, Maurice Manificat, Robin Duvillard, Clément Parisse) +3.52,0, 8) Italien (Francesco De Fabiani, Dietmar Nöckler, Giandomenico Salvadori, Federico Pellegrino) +5.29,8, 9) Kazakstan (Alexej Poltoranin, Denis Volotka, Olzjas Klimin, Jevgenij Velitjko) +5.30,6, 10) USA (Kyle Bratrud, Erik Bjornsen, Tad Elliott, Simeon Hamilton) +5.31,3, 11) Tjeckien +5.31,8. 

Herrar, stafett, 4x10 km (k/k/f/f)

1) Norge (Didrik Tønseth, Niklas Dyrhaug, Martin Johnsrud Sundby, Finn Hågen Krogh) 1.32.20,1, 2) Ryssland (Andrej Larkov, Alexander Bessmertnych, Alexej Tjervotkin, Sergej Ustiugov) +4,6, 3) Sverige (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson) +2.31,8, 4) Schweiz (Jason Rüesch, Jonas Baumann, Dario Cologna, Curdin Perl) +2.32,0, 5) Finland (Sami Jauhojärvi, Iivo Niskanen, Lari Lehtonen, Matti Heikkinen) +2.42,4, 6) Tyskland (Thomas Bing, Jonas Dobler, Florian Notz, Lucas Bögl) +2.42,8, 7) Frankrike (Jean–Marc Gaillard, Maurice Manificat, Robin Duvillard, Clément Parisse) +3.52,0, 8) Italien (Francesco De Fabiani, Dietmar Nöckler, Giandomenico Salvadori, Federico Pellegrino) +5.29,8, 9) Kazakstan (Alexej Poltoranin, Denis Volotka, Olzjas Klimin, Jevgenij Velitjko) +5.30,6, 10) USA (Kyle Bratrud, Erik Bjornsen, Tad Elliott, Simeon Hamilton) +5.31,3, 11) Tjeckien +5.31,8.

Damer, 30 km (f)

1) Marit Bjørgen, Norge, 1.08.36,8, 2) Heidi Weng, do, +1,9, 3) Astrid Uhrenholdt Jacobsen. do, +1,9, 4) Ragnhild Haga, Norge, +7,4, 5) Jessica Diggins, USA, +10,4, 6) Krista Pärmäkoski, Finland, +11,3, 7) Charlotte Kalla, Sverige, +13,9, 8) Teresa Stadlober, Österrike, +15,5, 9) Anna Haag, Sverige, +20,3, 10) Julia Tstjekalewa, Ryssland, +1.20,9.

Övr sv plac

17) Ebba Andersson +1.59,1, 32) Emma Wikén +4.27,5.

Herrar, 50 km (f)

1) Alex Harvey, Kanada, 1.46.28,9, 2) Sergej Ustiugov, Ryssland, +0,6, 3) Matti Heikkinen, Finland, +1,4, 4) Andrew Musgrave, Storbritannien, +2,9, 5) Martin Johnsrud Sundby, Norge, +3,0, 6) Sjur Røthe, do, +3,4, 7) Dario Cologna, Schweiz, +8,9, 8) Petter Northug, Norge, +12,3, 9) Maurice Manificat, Frankrike, +13,4, 10) Hans Christer Holund, Norge, +14,3.

Sv plac

12) Marcus Hellner +16,9, 15) Jens Burman +28,3, 19) Martin Johansson +1.04,1, 26) Johan Olsson +3.15,1.


Följ åkarnas tider direkt på internationella skidförbundets hemsida.

Sveriges trupp till skid-VM 2017

Damer

Charlotte Kalla

Stina Nilsson

Ida Ingemarsdotter

Hanna Falk

Jonna Sundling

Anna Haag

Ebba Andersson

Anna Dyvik

Reserver: Maja Dahlqvist, Sofia Henriksson, Maria Rydqvist

Herrar

Marcus Hellner

Calle Halfvarsson

Johan Olsson

Daniel Richardsson

Jens Burman

Teodor Peterson

Oskar Svensson

Karl-Johan Westberg

Emil Jönsson

Martin Johansson

Reserver: Simon Andersson, Axel Ekström, Viktor Thorn

 

Är skid-VM varje år?

Nej. Skid-VM är varannat år.  2015 avgjordes skidmästerskapet i Falun och 2019 avgörs det i Seefeld, Österrike 

 


Logga in för att följa

Det är gratis och går snabbt!