Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

Skid-VM 2019 i Seefeld – allt du behöver veta

Calle Halfvarsson i Seefeld under världscupen förra säsongen. Foto: GEPA PICTURES/ MATHIAS MANDL / GEPA BILDBYRÅN
Foto: GEPA PICTURES/ MATHIAS MANDL / GEPA BILDBYRÅN

Senast skid-VM arrangerades 2017 i finska Lahtis blev det fyra medaljer till Sverige.

Tre av dem med Charlotte Kalla inblandad.

Nu är det dags för VM igen. Denna gång i österrikiska Seefeld. Vilka datum? Vilken tv-kanal som sänder? Hur tävlingsprogrammet ser ut? Vila som startar som regerande världsmästare?

Bara lugn. Här får ni alla svar. 

Vilka sänder tv från skid-VM 2019?

Sveriges Television har precis som vanligt rättigheterna till skid-VM och sänder alla lopp.

Vilka datum avgörs skid-VM 2019?

Tävlingarna pågår mellan den 20 februari och 3 mars.

Tävlingsprogrammet för skid-VM 2019

Onsdag 20 februari

12.30 Kvalificeringslopp, 5 kilometer klassiskt, damer. 

14.00 Kvalificeringslopp, 10 kilometer, klassiskt, herrar.

Torsdag 21 februari

12.00 Sprint, prolog, fristil, herrar och damer.

14.30 Sprint, kvartsfinaler, semifinaler och final.

Fredag 22 februari

Vilodag.

Lördag 23 februari

11.00 Skiathlon, 15 kilometer, damer

12.30 Skiathlon, 30 kilometer, herrar

Söndag 24 februari

09.30 Sprintstafett, prolog, damer och herrar

11.30 Sprintstafett, finaler.

Måndag 25 februari

Vilodag

Tisdag 26 februari

15.00 10 kilometer klassiskt, damer

Onsdag 27 februari

14.00 15 kilometer klassiskt, herrar

Torsdag 28 februari

13.00 Stafett, 4x5 kilometer, damer.

Fredag 1 mars

13.15 Stafett, 4x10 kilometer, herrar.

Lördag 2 mars

12.15 30 kilometer, fristil, damer.

Söndag 3 mars

13.00 50 kilometer, fristil, herrar.

Skid-VM 2019 – resultat och medaljer

FREDAG 1 MARS

Herrar, stafett, 4x10 km

1) Norge (Emil Iversen, Martin Johnsrud Sundby, Sjur Røthe, Johannes Høsflot Klæbo) 1.42.32,1, 2) Ryssland (Andrej Larkov, Alexander Bessmertnych, Alexander Bolsjunov, Sergej Ustiugov) +38,8, 3) Frankrike (Adrien Backscheider, Maurice Manificat, Clement Parisse, Richard Jouve) +1.01,0, 4) Finland (Ristomatti Hakola, Iivo Niskanen, Matti Heikkinen, Perttu Hyvärinen) +1.02,8, 5) Sverige (Oskar Svensson, Calle Halfvarsson, Jens Burman, Viktor Thorn) +1.39,5, 6) Tyskland +1.48,3, 7) Kazakstan +1.48,9, 8) Schweiz +1.49,9, 9) USA +4.06,4, 10) Italien +4.42,7.

 

TORSDAG 28 FEBRUARI

Damer, stafett, 4x5 km

1) Sverige (Ebba Andersson, Frida Karlsson, Charlotte Kalla, Stina Nilsson) 55.21,0, 2) Norge (Heidi Weng, Ingvild Flugstad Østberg, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Therese Johaug) +3,1, 3) Ryssland (Julia Belorukova, Anastasia Sedova, Anna Netjajevskaja, Natalia Neprjajeva) +2.03,8, 4) Tyskland (Victoria Carl, Katharina Hennig, Sandra Ringwald, Laura Gimmler) +2.46,3, 5) USA (Julia Kern, Sadie Bjornsen, Rosie Brennan, Jessica Diggins) +3.06,0, 6) Finland +3.47,7, 7) Italien +3.54,0, 8) Frankrike +4.00,9, 9) Slovenien +4.21,2, 10) Schweiz +4.30,9.

 

ONSDAG 27 FEBRUARI

Herrar, 15 km (k)

1) Martin Johnsrud Sundby, Norge, 38.22,6, 2) Alexander Bessmertnych, Ryssland, +2,9, 3) Iivo Niskanen, Finland, +20,4, 4) Andrej Larkov, Ryssland, +22,8, 5) Didrik Tønseth, Norge, +24,3, 6) Dario Cologna, Schweiz, +32,4, 7) Sjur Røthe, Norge, +33,9, 8) Alexander Bolsjunov, Ryssland, och Andrew Musgrave, Storbritannien, båda +58,5, 10) Emil Iversen, Norge, +1.00,5.

Svenska placeringar

11) Jens Burman +1.23,2, 12) Viktor Thorn +1.29,0, 16) Calle Halfvarsson +1.49,8, 21) Daniel Rickardsson +1.59,2.

 

TISDAG 26 FEBRUARI:

Damer, 10 km klassiskt

1) Therese Johaug, Norge, 27.02,1, 2) Frida Karlsson, Sverige, +12,2, 3) Ingvild Flugstad Østberg, Norge, +35,6, 4) Krista Pärmäkoski, Finland, +37,0, 5) Nadine Fändrich, Schweiz, +1.03,9, 6) Anastasija Sedova, Ryssland, +1.04,9, 7) Natalja Neprjajeva, do, +1.07,5, 8) Teresa Stadlober, Österrike, +1.07,9, 9) Charlotte Kalla, Sverige, +1.09,2, 10) Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norge, +1.09,4.

 

SÖNDAG 24 FEBRUARI:

Sprintstafett, herrar

1) Emil Iversen/Johannes Høsflot Klæbo, Norge, 18.49,86, 2) Gleb Retivych/Alexander Bolsjunov, Ryssland, +1,88, 3) Francesco di Fabiani/Federico Pellegrino, Italien, +4,03, 4) Oskar Svensson/Calle Halfvarsson, Sverige, +4,73, 5) Richard Jouve/Lucas Chanavat, Frankrike, +9,13, 6) Max Hauke/Dominik Baldauf, Österrike, +23,84, 7) Iivo Niskanen/Ristomatti Hakola, Finland, +27,52, 8) Simeon Hamilton/Erik Bjornsen, USA, +28,56, 9) Miha Simenc/Janez Lampic, Slovenien, 1.21,77, 10) Evan Palmer-Charrette/Len Valjas, Kanada, +1.40,99.

Sprintstafett, damer

1) Stina Nilsson/Maja Dahlqvist, Sverige, 15.14,93, 2) Katja Visnar/Anamarija Lampic, Slovenien, +0,37, 3) Maiken Caspersen Falla/Ingvild Flugstad Østberg, Norge, +0,60, 4) Natalja Neprjajeva/Julia Belorukova, Ryssland, +0,83, 5) Sadie Bjornsen/Jessica Diggins, USA, 2,79, 6) Victoria Carl/Sandra Ringwald, Tyskland, +6,71, 7) Anne Kyllönen/Krista Pärmäkoski, Finland, +8,86, 8) Laurien van der Graaff/Nadine Fähndrich, Schweiz, +21,35, 9) Anastasija Kirillova/Polina Seronosova, Vitryssland, +24,77, 10) Justyna Kowalczyk/Monika Skinder, Polen, +46,06.

 

LÖRDAG 23 FEBRUARI:

Herrar, skiathlon, 15 km (k)+15 km (f)

1) Sjur Røthe, Norge, 1.10.21,8, 2) Alexander Bolsjunov, Ryssland, +0,1, 3) Martin Johnsrud Sundby, Norge, +0,7, 4) Iivo Niskanen, Finland, +12,3, 5) Clement Parisse, Frankrike, +20,7, 6) Alex Harvey, Kanada, +58,9, 7) Andrew Musgrave, Storbritannien, +1.00,3, 8) Adrien Backscheider, Frankrike, +1.03,6, 9) Sergej Ustiguov, Ryssland, +1.09,4, 10) Jens Burman, Sverige, +1.12,8.

Svenska placeringar:

15) Daniel Rickardsson +2.16,4, 29) Oskar Svensson +4.33,1, 47) Björn Sandström +6.16,1.

Damer, skiathlon, 7,5 km (k)+7,5 km (f)

1) Therese Johaug, Norge, 36.54,5, 2) Ingvild Flugstad Østberg, do, +57,6, 3) Natalia Neprjaeva, Ryssland, +58,7, 4) Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norge, +1.02,0, 5) Frida Karlsson, Sverige, +1.07,4, 6) Charlotte Kalla, do, +1.13,3, 7) Heidi Weng, Norge, +1.20,2, 8) Krista Pärmäkoski, Finland, +1.33,7, 9) Anastasia Sedova, Ryssland, +1.50,4, 10) Rosie Brennan, USA, +2.01,8.

Övriga svenska placeringar:

11) Ida Ingemarsdotter +2.04,2, 13) Evelina Settlin, +2.29,2.

 

TORSDAG 21 FEBRUARI:

Herrar, sprint, final

1) Johannes Høsflot Klæbo, Norge, 3.21,17, 2) Federico Pellegrino, Italien, +0,23, 3) Gleb Retivych, Ryssland, +1,37, 4) Richard Jouve, Frankrike, +1,99, 5) Emil Iversen, Norge, +2,25, 6) Lucas Chanavat, Frankrike, +21,50.

Semifinal 1

1) Pellegrino 3.08,22 Q, 2) Klæbo +0,32 Q, 3) Sindre Bjørnestad Skar, Norge, +0,75, 4) Francesco De Fabiani, Italien, +1,90, 5) Sergej Ustiugov, Ryssland, +1,92, 6) Simeon Hamilton, USA, +1,99.

Semifinal 2

1) Iversen 3.03,33 Q, 2) Jouve +0,10 Q, 3) Chanavat +0,18 q, 4) Retivych +0,33 q, 5) Oskar Svensson, Sverige, +0,40, 6) Alexander Bolsjunov, Ryssland, +1,69.

Övr sv plac

21) Viktor Thorn, 22) Calle Halfvarsson, 47) Teodor Peterson.

Damer, sprint, final

1) Maiken Caspersen Falla, Norge, 2.32,35, 2) Stina Nilsson, Sverige, +1,66, 3) Mari Eide, Norge, +2,84, 4) Jonna Sundling, Sverige, +3,17, 5) Victoria Carl, Tyskland, +5,71, 6) Maja Dahlqvist, Sverige, +31,49.

Semifinal 1

1) Falla 2.33,40 Q, 2) Nilsson +0,17 Q, 3) Sundling +1,16 q, 4) Eide +2,26 q, 5) Elisa Brocard, Italien, +2,77, 6) Kristine Stavaas Skistad, Norge, +25,13.

Semifinal 2

1) Dahlqvist 2.37,16 Q, 2) Carl +0,16 Q, 3) Nadine Fähndrich, Schweiz, +0,24, 4) Jessica Diggins, USA, +0,37, 5) Natalja Neprjajeva, Ryssland, +0,58, 6) Sandra Ringwald, Tyskland, +0,75.

Övr sv plac

13) Hanna Falk.

 

LÄS MER: Världscupen i skidor 2018/19 – allt du behöver veta. 

Sveriges trupp till skid-VM i Seefeld 2019

DAMER

Jonna Sundling

Maja Dahlqvist

Ida Ingemarsdotter

Hanna Falk

Ebba Andersson

Charlotte Kalla

Evelina Settlin

Frida Karlsson

Stina Nilsson

HERRAR

Jens Burman

Calle Halfvarsson

Daniel Rickardsson

Björn Sandström

Viktor Thorn

Oskar Svensson

Teodor Peterson

Reserver:

Johan Häggström

Fredrik Andersson

Jonas Eriksson

Erik Rosjö

Medaljörer i skid-VM i Lahtis 2017

Damer

Sprint: 1) Maiken Caspersen Falla, Norge, 2) Jessica Diggins, USA 3) Kikkan Randall, USA

Skiathlon: 1) Marit Björgen, Norge, 2) Krista Pärmäkoski, Finland, 3) Charlotte Kalla, Sverige

Sprintstafett: 1) Norge (Heidi Weng, Maiken Caspersen Falla), 2) Ryssland, 3) USA

10 kilometer: 1) Mart Björgen, Norge, 2) Charlotte Kalla, Sverige, 3) Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norge

Stafett: 1) Norge (Falla, Weng, Jacobsen, Björgen), 2) Sverige (Anna Haag, Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Stina Nilsson), 3) Finland

30 kilometer: 1) Marit Björgen, Norge, 2) Heidi Weg, Norge, 3) Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norge

Herrar

Sprint: 1) Federico Pellegrino, Italien, 2) Sergej Ustjugov, Ryssland, 3) Johannes Hösflot Kläbo, Norge.

Skiathlon: 1) Sergej Ustjugov, Ryssland, 2) Martin Johnsrud Sundby, Norge, 3) Finn Hågen Krogh, Norge.

Sprintstafett: 1) Ryssland (Nikita Kriukov, Sergej Ustjugov), 2) Italien, 3) Finland.

15 kilometer: 1) Iivo Niskanen, Finland, Martin Johnsrud Sundby, Norge, 3) Niklas Dyrhaug, Norge.

Stafett: 1) Norge (Didrik Tönseth, Dyrhaug, Sundby, Krogh), 2) Ryssland, 3) Sverige (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson)

50 kilometer: 1) Alex Harvey, Kanada, 2) Sergej Ustjugov, Ryssland, 3) Matti Heikkinen, Finland