Det är smått kaosartat i lobbyn på Scandic Lillehammer.
Aleksej Petuchov kommer gåendes med en handduk under armen och vägrar uttala sig för media. Maksim Vylegzjanin sitter i en soffa och förklarar att han inte kan prata engelska.
Samtidigt står Sarah Lewis, generalsekreterare i internationella skidförbundet (Fis), och förklarar varför de ryska åkarna inte får komma till start i helgen.
– Fis dopingjury kunde ta det här beslutet eftersom den disciplinära kommittén inom internationella olympiska kommittén (IOK) har fört fram väldigt omfattande bevismaterial, säger Lewis.
– Vi fick det här materialet i måndags kväll och efter några dagars utvärdering kom vi fram till det här.

Beskedet: Fis stänger av sex ryska åkare
Alexander Legkov, Jevgenij Belov, Maxim Vylegzhanin, Alexej Petuchov, Julia Ivanova och Jevgenia Sjapovalova är avstängda under utredning. Sarah Lewis förklarar att alla kommer att förhöras och först efter det kan en slutgiltig dom fastställas.
Redan sen tidigare är de avstängda på livstid av IOK.
– Och det finns ingen chans att de kan tävla här i Lillehammer, säger Sarah Lewis.
– Avstängningen gäller tills vidare.
LÄS MER: Ryske tränaren: "Vi är i chock"
Vidar Löfshus: "Det har förekommit doping"
Beslutet får blandade reaktioner bland de ledare och åkare i Lillehammer, som SportExpressen har talat med.
Sveriges förbundskapten Rikard Grip tycker det är bra att IOK och Fis går på samma linje. Norges landslagschef Vidar Löfshus tycker samma sak.
– Det är bra att de tar ett beslut. Det har varit en märklig situation, att de varit avstängda av IOK men inte Fis. Samtidigt får vi komma ihåg att det här bara är en avstängning under utredning, inte någon färdig dom, säger Löfshus.
Han fortsätter:
– Det har kommit fram en del information under den sista tiden, som visar helt klart att det har förekommit doping. Frågan är vilken grad utövarna själva har vetat om det här, om de bara varit en bricka i ett stort spel eller om de varit mer involverade än så.
Halfvarsson: "Ligger ju något och gror"
Calle Halfvarsson tror att beslutet kan skapa ett större lugn bland åkarna i världscupen.
– Jag är inte överraskad. Eftersom de redan blivit avstängda från OS så ligger det ju något och gror nånstans, säger Halfvarsson när vi möter honom i lobbyn på Scandic Lillehammer.
– Man stänger ju inte enbart av någon över OS. Det är ju vad alla reagerat över tidigare Så nej, jag är inte jätteöverraskad att det blir avstängda från allt annat också.
Flera av de avstängda ryssarna är här nu på samma hotell som ni bor. En märklig situation?
– Ja, det är jättekonstigt att de ens är här. Att de inte fått beskedet tidigare.