Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Olsson tog hem lopp – efter ett sekunddrama

Vi bevakar de största händelserna och sänder live varje dag.
Foto: Nils Petter Nilsson

BRUKSVALLARNA/STOCKHOLM/BEITOSTÖLEN. Johan Olsson tog hem säsongspremiären på tio kilometer.

Men det krävdes ett sekunddrama för att bräcka Calle Halfvarsson.

Den svenske OS-hjälten gled in fyra tiondelar före landslagskompisen i Bruksvallarna.

– Det känns riktigt skönt. Det har faktiskt gått dåligt på slutet, säger Johan Olsson efteråt.

Johan Olsson fick bästa möjliga start på skidsäsongen 2014/2015.

I Bruksvallarna såg länge Calle Halfvarsson ut att knipa segern på herrarnas tio kilometer.

Men 34-årige Johan Olsson visade att gammal är äldst.

Olsson, tävlandes för Åsarna, tog sig i mål fyra tiondelar före Halfvarsson - efter att den senare lurats av speakern Kjell-Erik Kristiansson och tagit ut segern i förskott.

– Jag var inne på stadion när jag hörde att Kjell-Erik sa att Calle stannat upp. Så jag förstod att jag kunde plocka på honom med en rejäl spurt. Men jag tycker lite synd om Calle om han gör en sån där halvtabbe, säger Johan Olsson skämtsamt.

För landslagskamraterna Lars Nelson och Daniel Richardsson gick det inte lika snabbt.

Nelson slutade på en tredje plats 22.5 sekunder efter Olsson och Richardsson var hela 28 sekunder efter segraren.

Avstår premiären

I Sotji-OS var Johan Olsson en del av det svenska lag som tog hem stafettguldet på 4x10 kilometer.

Men han har under året brottats med skador och han är knappast i högform inför säsongsstarten.

Därför väljer han att stå över världscuppremiären i finska Kuusamo nästa helg.

Men visst var fredagens seger i Bruksvalalrna ett styrkebesked – och Olssons mentala coach Stig Wiklund gladde sig på Twitter efter segern.

"Och nu vinner Johan Olsson 10 km i Bruksvallarna. Han ska ju inte vara bäst nu!!! Det blir en spännande säsong för Johan! FIRA i kväll! YES", skriver Wiklund.

"Känns skönt"

Olsson själv är förvånad över framgången.

– Det känns riktigt skönt. Det har faktiskt gått dåligt på slutet. Du kan fråga mina landslagskompisar, de vet att jag inte har varit i form. Det är nästan så att det har smugit sig in tvivel om jag gjort något fel. Men när nummerlappen åker på kommer tävlingsjävulen fram. Det kändes mycket bättre i dag, säger han.

"Bara att skita i att starta"

På annat håll gjorde fjolårets vinnare av världscupen Martin Johnsrud Sundby säsongsdebut. Sundby vann i norska Beitostölen, 26 sekunder före Petter Northug. När han får höra om Olssons påstått dåliga form är han inte förvånad.

– Har Johan Olsson någonsin sagt att han är i bra form inför ett lopp? Fy fan, den dagen han gör det är det bara för oss andra att skita i att ens komma till start, säger Johnsrud Sundby till SportExpressen.se.

Med andra ord är du inte det minsta överraskad?
– Nej, nej.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.