Ingen kunde rå på Therese Johaug när hon gjorde comeback efter sin 18 månader långa dopingavstängning.
Den norska storstjärnan vann 10 kilometer klassiskt i Ruka, 22 sekunder före Charlotte Kalla och 32 sekunder före Ebba Andersson.
– Jag hade en dröm att stå överst på pallen och det har varit en enorm motivation i två år. Det betyder väldigt mycket för mig, säger Johaug när SportExpressen möter henne efteråt.
– Jag drömde faktiskt om loppet hela natten. Det var mycket nerver.
Vann du även i drömmen?
– Nej (skratt), faktiskt inte. Så jag är glad att det inte blev som i drömmen.
Resultat, 10 km klassiskt
1) Therese Johaug, Norge 28.02.5
2) Charlotte Kalla, Sverige +22.5
3) Ebba Andersson, Sverige +32.8
4) Ingvild Flugstad Östberg, Norge +49.5
5) Julia Belorukova, Ryssland +54.9
***
11) Stina Nilsson, Sverige +1.31.8
16) Ida Ingemarsdotter, Sverige +1.41.7
17) Evelina Settlin, Sverige +1.46.2
24) Hanna Falk, Sverige +2.07.7
”Var för ivrigt”
Charlotte Kalla var nöjd med sin premiär, men avslöjar att det ändå inte gick helt som hon tänkt sig.
Hon ramlade i den första stigningen och tappade därmed viktiga sekunder i jakten på Johaug.
Fallet syntes inte i SVT:s sändning, men SportExpressen har tagit del av bilder från publiken där man kan se hur svenskan är nere i snön.
– Jag såg till att ramla där det inte var några tv-kameror, säger Kalla och skrattar.
– Jag var lite för ivrig. Man vill ha ut så mycket, man är väldigt taggad och så var det lite smålöst i spåren.

Hon erkänner att det blev "någon svordom", men sen samlade hon sig snabbt.
– Jag är glad att jag är 31 år och inte 21. Jag tänkte bara: "Lugn, det är tio kilometer kvar. Lugn och ro, ner med axlarna, åk skidor..."
Hur många sekunder tappade du där? 25?
– Minst!
Kalla skrattar.
– Nej, jag var snabbt uppe igen.
Tävlingar nästa helg
Nästa helg fortsätter världscupen med tävlingar i Lillehammer. Charlotte Kalla hoppas då kunna ge Therese Johaug en ännu tuffare match.
– Jag hoppas att det inte kommer vara 22 sekunder jämt, säger Kalla med ett leende.
– Hon brukar vara stark i början av säsongen, men det brukar jag också vara.
Therese Johaug:
– Jag räknar med att Charlotte kommer vara väldigt stark i vinter.
LÄS MER: Vinterstudion 2019 – så sänder SVT hela vintern
LÄS MER: Världscupen i skidor 2018/19 – allt du behöver veta
LÄS MER: Skid-VM 2019 – här är datum, tider och program
https://www.facebook.com/ExpressenSkidsnack/posts/2135915196736640?__xts__[0]=68.ARCQlOBI7lV_I5h4azrQXwHxQeniUYHFu2z_VpB_elN_NkrK9-WkXML4mSMBFzxatJWyGPNs3SmKeFw8QEQ7d8qpoqg1LcksM5jFF3BV65qpyiqIz2Uc6egE56OCFoVHgh7HUfGbOFadejRX1FDaMIYVptBZ7sMXNsVSfx8kvy2ogVQVlwtWnQ&__tn__=-R