Världscupsäsongens sista sprint på damsidan i lördags slutade med en närmast osannolik dramatik.
Och ett historiskt jurybeslut.
Svenskan Moa Ilar diskades i efterhand för att ha hjälpt sin lagkamrat Maja Dahlqvist vidare från kvartsfinal genom att själva stanna upp strax före mållinjen och släppa förbi Dahlqvist.
Det agerandet blev helt avgörande för att Maja Dahlqvist sedan kunde säkra segern i den totala sprintcupen.
Klockren lagtaktik, tyckte Sverige.
Osportsligt agerande, tyckte Fis tävlingsjury - och diskade Ilar.
Stödet från Norge: ”Strängt”
– Det är klart att det är tråkigt att bli diskad. Men samtidigt känner jag att jag hade gjort samma sak om jag hamnat i samma läge igen. Jag är stolt över att det blev som det blev, säger Moa Ilar dagen efter dramat.
Och bland Sverige fick stöd från flera av sina konkurrenter.
– Det var en smart lagtaktik. Jag har inget negativt alls att säga om det, säger världscupvinnaren Tiril Udnes Weng, Norge.
– Jag blev väldigt överraskad att Moa Ilar blev diskad. Det tycker jag var ett både strängt och konstigt straff av juryn, säger Ingvild Flugstad Östberg.
Men uppenbarligen finns det många andra som retade sig rejält på det svenska samarbetet för att hjälpa fram Maja Dahlqvist.
Något som både Dahlqvist och Moa Ilar fått känna av via sina sociala medier.
Maja Dahlqvist: ”Hatar det vi gör”
– Ja, det har vi. Det finns tydligen alltid de som hatar det vi gör, säger Maja Dahlqvist.
28-åringen har svårt att förstå ilskan hon drabbats av - och även hur juryn kunde bestämma sig för att diska kompisen Moa Ilar.
– Ja, det är helt otroligt. Det är jättekonstigt att Moa blev diskad. Jättekonstigt. Det är ju inte så att hon förstör för någon annan i heatet. Och lagtaktik är ju inget nytt i den här världen, säger Maja Dahlqvist.
Du säger att ni fått en del hatmeddelande - hur hemska är de?
– Det är en norrman som varit allra värst. Och det var Moa som fick ta emot det.
Vad stod det?
– Jag vill inte ens säga vad de skriver. På den nivån är det - vilket ju är helt otroligt
Sedan fortsätter Maja Dahlqvist:
– Det är faktiskt sjukt hur folk kan hålla på så här.
Utveckla gärna.
– Jamen, att man kan få en sån tanke är ju en sak. Men det ska ju gå ganska långt innan du också väljer att skriva ner den, leta upp hur man når oss - och sedan skicka i väg.
I söndagens 20 kilometer långa masstart slutade Moa Ilar tolva, Maja Dahlqvist passerade mållinjen på en 27:e plats.