Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Lundgren: ”Jag fick panik och sprang ut”

Moa Lundgren.
Foto: MATHIAS BERGELD / BILDBYRÅN
Maja Dahlqvist.
Foto: MATHIAS BERGELD / BILDBYRÅN

VAL DI FIEMME. Moa Lundgren imponerade stort under Tour de ski – men med tre etapper kvar tvingades hon bryta.

Det blev en dramatisk morgon i Italien.

– Jag fick panik och sprang ut från rummet, säger Lundgren.

Moa Lundgren, 21, har radat upp starka prestationer under den här säsongen. Och i Tour de ski har succén fortsatt.

Efter de två etapperna i Lenzerheide låg hon sensationellt nog sexa i totalen.

Sen började det gå tyngre. Hon gjorde två svagare etapper i Toblach och när touren rullade in i Val di Fiemme kom beskedet att Moa Lundgren skulle bryta och åka hem.

”Det var riktigt tufft”

SportExpressen når henne precis när hon landat i Stockholm.

– Jag har haft huvudvärk hela dagen och så har jag ont i halsen och är skittäppt i näsan. Det var inte mycket att göra åt saken, säger Lundgren.

Hur kändes det att behöva bryta?

– Det var riktigt tufft. Jag var så himla sugen på att åka de här sista tre etapperna. Det är ju den roligaste delen kvar…

Under lördagen väntar en sprint i Val di Fiemme innan det på söndag är dags för den klassiska klättringen upp för monsterbacken Alpe Cermis.

Oro för rumskompisen

Lundgren berättar att hon mådde bra i torsdags kväll, men när hon vaknade på fredagen kände hon direkt att något var fel.

– Då fick jag panik och sprang ut från rummet så att jag inte skulle smitta Maja (Dahlqvist). Sen ringde jag direkt till ledare och läkare. De fick komma förbi och bedöma situationen.

Och det var solklart att du inte skulle köra?

– Ja, direkt när man har ont i halsen så är det inte aktuellt. Säsongen är mycket längre än bara de här loppen.

Hur summerar du ditt första Tour de ski?

– Det började skitbra. Sen var det en pigg Moa som gjorde fel skidval. Efter det var det bra skidor och en trött Moa. Så… jag fick smaka på det mesta.

Missar sprinten i Dresden

Hur var själva upplevelsen?

– Det var en fantastisk upplevelse. Just det här att när man är färdig, då är det bara att börja om igen. Annars brukar man ju göra två lopp och sen åka hem.

– Sen var det också kul att alla verkligen hade laddat för de här loppen, det var här alla ville prestera. Så är det ju inte alltid annars, när alla är inne i lite olika faser.

Då är det extra mäktigt att kunna vara med i toppen, som du var?

– Ja, det var jättecoolt.

Siktar du på sprinten Dresden nästa helg eller blir det vila ett tag?

– Det brukar ta ungefär en vecka innan man är på banan igen och då går nog tåget till Dresden för min del. Det kommer fler tävlingar.

LÄS MER: Världscupen i längdskidor – allt du behöver veta  

LÄS MER: Ta ut ditt fantasy-lag i längdskidor – vinn resor

LÄS MER: Tour de ski 2019/2020 – allt du behöver veta 

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.