För bara några år sen var norrmannen Martin Johnsrud Sundby världens bästa manliga skidåkare. Han vann Tour de ski tre år i rad – 2014, 2015 och 2016 – men blev av med en av segrarna efter ha överdoserat dopingklassad astmamedicin och blivit avstängd.
Läget nu? Sundby tävlar fortfarande. Den här helgen är han till exempel med när Norge-cupen avgörs i Lygna.
Men han har problem.
– Det känns som att få knivar i ryggen, förklarade 36-åringen efter den nationella premiären i Beitostölen i november.
”Jag är villrådig”
Och problemen har fortsatt sen dess.
I en dokumentär i NRK berättar Sundby att det går bra att träna med ryggsmärtorna, men i tävlingssituationer så ”låser sig ryggen”.
– Det är första gången i livet som jag har fysiska problem som jag inte kan negligera…för jag brukar negligera fysiska problem. Men ryggen sätter mig ur spel just nu. Jag kan inte prestera när smärtan slår till, jag blir helt förlamad, säger Martin Johnsrud Sundby.
Han har varit hos flera olika experter, men ingen har gett genom några riktigt bra svar.
– Jag är villrådig och har varit villrådig i ett år nu.
Det stora målet för Sundby den här säsongen är VM i Oberstdorf som avgörs i slutet av februari.
Hela det norska laget har valt att stå över Tour de ski på grund av pandemin.