Enligt siffror SVT tagit fram i samarbete med SMHI går vintersporter i Europa en svår framtid till mötes. Om klimatförändringarna fortsätter i samma takt som i dag kan vintersäsongen bli en månad kortare än i dag redan innan sekelskiftet om knappt 80 år på nio av tio klassiska vintersportorter i Europa.
Den amerikanska skidstjärnan Jessie Diggins har vunnit ett OS-guld, fyra medaljer på VM och den totala världscupen en gång.
Vid sidan av spåren är Diggins engagerad i arbetet mot klimatförändringar. Diggins, som bland annat är engagerad i Protect Our Winters, förvånas inte av siffrorna SVT presenterar.
– Jag tycker det är väldigt tragiskt. Vi måste skapa förändring. Vi måste bättra oss. Det är inte så förvånande som det borde vara, men det är exakt så skrämmande, säger Jessie Diggins.
Diggins oro för klimatet
Amerikanskan säger att hon vill använda sin röst och plattform som elitidrottare i sociala medier för att få sina medmänniskor att engagera sig i arbetet mot klimatförändringarna.
30-åriga Diggins gjorde debut i världscupen för elva år sedan.
Under sin långa karriär på elitnivå säger sig amerikanskan ha sett hur klimatförändringarna påverkat hennes förutsättningar att idrotta.
Hon lyfter fram ett träningsläger i Rovaniemi som exempel.
– Man är vid polcirkeln och det finns blommor bredvid spåret. Det är vackert, men inte den tiden på året. Det var sorgligt att se, säger Jessie Diggins till SVT.