Inför SM i Borås valde Anna Dyvik att berätta öppet att landslaget valt att inte ta ut henne i truppen till VM i Oberstdorf som börjar om två veckor.
– Jag vet att jag inte ska till VM, jag är reserv på hemmaplan. Jag får egentligen inte säga det, men jag orkar inte få mer frågor om VM, förklarade Dyvik i SVT.
Truppen till VM blir officiell på torsdag. SM-tävlingarna är därmed sista chansen att visa att man förtjänar en biljett till Oberstdorf.
Och Dyvik imponerade stort i dagens SM-sprint i Borås.
”Fokuserad på att vinna”
Hon var näst snabbast av alla i prologen och lyckades sen knäcka förhandsfavoriten Johanna Hagström i finalen.
– Jag lyckades skapa riktigt bra fart in mot upploppet och det blev avgörande i dag, säger Dyvik när SportExpressen träffar henne efteråt.
Det känns som du egentligen har en VM-form i dag?
– Jo, men det har jag väl haft ett tag.
Anna Dyvik vill ändå inte kritisera landslagsledningen. Hon förklarar att det är ”många tjejer som är jämna och slåss om platserna”, även om hon själv gärna hade velat ha en plats.
Samtidigt erkänner hon att det kändes som en revansch.
– Det gör det. Jag var väldigt fokuserad på att jag ville vinna i dag, säger Dyvik.
Byström om Anna Dyvik
Landslagschefen Anders Byström tycker dock inte att de tog beslut för tidigt om Anna Dyvik.
– Vi värderar världscupen högre än SM. Det har vi gått ut med tidigt, det är världscupen som betyder mest, det är där de bästa möts och det är där man måste kunna prestera. Men jättekul att hon vänder besvikelsen till att vinna i dag, säger Byström.
– Jag sa det till henne nu: ”Precis så där ska man göra när man är besviken, då taggar man till och visar att de där idioterna hade fel”.
Han fortsätter:
– Vi har så svåra att val att göra. Man hade kunnat vänta in det här, men det hade inte gjort någon skillnad. Vi har många som gjort det väldigt bra i världscupen.
Johanna Hagström tog silvret och bronset gick till Emma Ribom.
På herrsidan vann Anton Persson, som nu stormar mot en plats i VM-truppen. Johan Häggström knep silvret och Hugo Jacobsson bronset.
LÄS MER: VM 2021 i Oberstdorf – allt du behöver veta
LÄS MER: Experterna tippar hela VM – lopp för lopp
LÄS MER: Mystiska problemen för Jenny Solin: ”Svårt att andas”