Hon utsågs till årets målvakt i SSL-innebandyn i fjol.
Men årets säsong startade på värsta tänkbara sätt för Stephanie Dalbjer.
Mot mästarlaget och storfavoriten Thorengruppen tvingades 24-åringen kapitulera hela 13 gånger.
Efter att Maja Viström lagt in 13-4 klev Stephanie Dalbjer över sargen.
Dalbjer klev av premiären skadad
Hon satte sig på huk, vände ryggen mot publiken och begravde ansiktet i handen.
Grät du?
– Ja, det gjorde jätteont. Det var inte på grund av resultatet, säger Stephanie Dalbjer som spelade skadad i två perioder.
– Jag sträckte bröstmuskeln i första perioden men spelade på ändå. Det funkade men vi sista målet small det till.
Trots de insläppta målen var det aldrig något snack om att kliva av av den anledningen.
– Nej, jag går aldrig av. Men jag sa att det gör jätteont så då gjorde vi ett byte.
Josefine Krogh fick debutera i SSL
21-åriga Josefine Krogh fick därmed SSL-debutera. Hon gjorde det med den äran och släppte bara in ett mål på 13 minuter när Thorengruppen till slut vann med 14-4.
Nacka möter Kalmarsund, som vann sin premiär, på bortaplan på lördag.
Stephanie Dalbjer kommer vara redo för spel, enligt henne själv.
– Ja, mig blir man inte av med så lätt… Jag är inte helt återställd i muskeln men jag tränar fullt ut denna vecka. Någon dag till med lugnt för muskeln så är jag helt återställd.
Så ser du matcherna i SSL
Matcherna i SSL går nu att se med vårt nya paket för livesport, Expressen Premium Max.
Expressen Premium Max är en uppgradering av Expressen Premium och är paketet för dig som vill se allt från Ligue 1, SSL, Ettan, Elitettan, Global Champions Tour, en massa vintersport och försäsongsmatcher i hockey.
Expressen Premium Max kostar 179 kronor i månaden och går att uppgradera från ditt redan befintliga Premium-konto. Premium Max är en tillsvidareprenumeration utan bindningstid.
Har du några frågor om Expressen Premium Max? Här finns svar på de vanligaste frågorna.