Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Stephanie Dalbjer grät efter insläppta målen i premiären

Stephanie Dalbjer i tårar på grund av en smärtande bröstmuskel.
Foto: Anders Borgström
Stephanie Dalbjer hade ett starkt fjolår som gav henne priset som årets målvakt och även en landslagsbiljett.
Foto: Anders Borgström

13 insläppta mål.

Sedan klev Stephanie Dalbjer av i SSL-premiären – och satte sig till synes och grät vid bänken.

Men det var inte på grund av målen.

– Jag går aldrig av en match, säger Nackamålvakten.


Se alla matcher från SSL och läs allt om innebandyn med nya abonnemanget Premium Max – för 179 kronor i månaden. 

Hon utsågs till årets målvakt i SSL-innebandyn i fjol.

Men årets säsong startade på värsta tänkbara sätt för Stephanie Dalbjer.

Mot mästarlaget och storfavoriten Thorengruppen tvingades 24-åringen kapitulera hela 13 gånger.

Efter att Maja Viström lagt in 13-4 klev Stephanie Dalbjer över sargen.

Dalbjer klev av premiären skadad

Hon satte sig på huk, vände ryggen mot publiken och begravde ansiktet i handen.

Grät du?

– Ja, det gjorde jätteont. Det var inte på grund av resultatet, säger Stephanie Dalbjer som spelade skadad i två perioder.

– Jag sträckte bröstmuskeln i första perioden men spelade på ändå. Det funkade men vi sista målet small det till.

Trots de insläppta målen var det aldrig något snack om att kliva av av den anledningen.

– Nej, jag går aldrig av. Men jag sa att det gör jätteont så då gjorde vi ett byte.

Josefine Krogh fick debutera i SSL

21-åriga Josefine Krogh fick därmed SSL-debutera. Hon gjorde det med den äran och släppte bara in ett mål på 13 minuter när Thorengruppen till slut vann med 14-4.

Nacka möter Kalmarsund, som vann sin premiär, på bortaplan på lördag.

Stephanie Dalbjer kommer vara redo för spel, enligt henne själv.

– Ja, mig blir man inte av med så lätt… Jag är inte helt återställd i muskeln men jag tränar fullt ut denna vecka. Någon dag till med lugnt för muskeln så är jag helt återställd. 



Så ser du matcherna i SSL

Matcherna i SSL går nu att se med vårt nya paket för livesport, Expressen Premium Max.

Expressen Premium Max är en uppgradering av Expressen Premium och är paketet för dig som vill se allt från Ligue 1, SSL, Ettan, Elitettan, Global Champions Tour, en massa vintersport och försäsongsmatcher i hockey.

Expressen Premium Max kostar 179 kronor i månaden och går att uppgradera från ditt redan befintliga Premium-konto. Premium Max är en tillsvidareprenumeration utan bindningstid.

Skaffa Premium Max här!

Har du några frågor om Expressen Premium Max? Här finns svar på de vanligaste frågorna.


TV: Kauppis om tankarna kring ett ev klubbyte