Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Rönnbys nästa värvning: 19-åriga succéspelaren

Foto: PER WIKLUND / BILDBYRÅN

Västerås Rönnby fortsätter sin fina silly season.

Nästa spelare in: Agnes Sälgström, 19.

– Det känns som att Rönnby har något bra på gång, säger U19-landslagsstjärnan till klubbens hemsida.


SportExpressen Play sänder innebandyns SSL fram till 2025

Kais Mora tappade sin superstjärna Moa Gustafsson till dalarivalen Falun under tisdagen.

I dag kommer nästa tunga besked. Agnes Sälgström, som var i Kais Mora på dubbellicens under halva säsongen, väljer att fortsätta sin karriär i SSL-konkurrenten Västerås Rönnby.

– Jag tror jag har väldigt bra förutsättningar att utvecklas i klubben med tränaren och resurserna som finns runtomkring, säger 19-åringen.

Agnes Sälgström klar för Rönnby

Agnes Sälgström kom in från allsvenska Borlänge och levererade från start. Totalt blev det tio poäng på 15 matcher. I sitt första innebandyslutspel hade forwarden det något tyngre och fick bara ihop en assistpoäng.

Men det råder ingen tvekan om att Sälgström är ett stort framtidsnamn och hon är bland annat en del av U19-landslaget.

– Agnes beskrevs av den tidigare förbundskaptenen och min vän, Andreas Lundmark, som en större talang än Anna Wijk. Det säger en hel del om hennes potential, säger Västerås Rönnby-tränaren Andreas Harnesk.

Rönnby utslaget i kvartsfinal i år

Agnes Sälgström spelade sex matcher mot Västerås Rönnby säsongen 2019/20 och gjorde då sex poäng på sex matcher. Nu har hon skrivit på ett tvåårskontrakt med Västerås Rönnby, som tidigare under årets silly season lagt beslag på Endres storstjärna Wilma Johansson.

Klubben slogs ut av Pixbo i SM-kvartsfinal den gångna säsongen, men ser betydligt starkare ut framöver. 

SportExpressen Play sänder innebandyns SSL fram till 2025.