Hon var fotbollstalangen som valde innebandy.
Väl där har hon redan – som 20-åring – vunnit allt som går att vinna.
Tre SM-guld med Iksu och Thorengruppen.
Ett guld i svenska cupen från i höstas.
Och nu även ett VM-guld.
– Det är otroligt skönt. Något man drömt om sedan man lärde sig gå, säger Maja Viström.
Viström fick sin revansch på Finland
Hon var i Ifu Arena i Uppsala som lagkapten för U19-landslaget för bara några månader sedan.
Finland stod som motståndare även då. Det blev förlängning även då. Men då slutade det med en snöplig guldmiss.
– Vilken revansch! Någonstans ligger det där i bakhuvudet. När man står precis innan matchen på rad, då var det nästan lite samma känsla. Men när man inne på planen är det som bortblåst. Det är bara att gå in och köra.
Det var exakt vad Maja Viström gjorde.
20 år gammal var hon helt obrydd av matchens dignitet.
Hon var den som bäst av alla plockade bort Finlands storstjärna Veera Kauppi.
När finalen sedan gick till förlängning var det just hon som slog passningen. Den passning som Emelie Wibron satte i mål och fick hela arenan att explodera i gult.
– Alla känslor kommer på en och samma gång. Det finns inga ord för att beskriva hur man känner, men den här känslan vill man ha resten av livet, säger hon.
Hon fick rättmätigt priset som Sveriges bästa spelare i finalen.
– Otroligt häftigt, även om jag inte tycker att just jag förtjänar det. Vi har gjort det som ett lag, i dag och hela turneringen. Vi har 21 spelare som har gjort poäng. Bara det talar om att vi är fantastiskt lag, säger Maja Viström.
”Hon kommer bli världens bästa”
Förbundskapten Åsa ”Kotten” Karlsson:
– Maja är helt fantastisk. Hon spelar med pondus och fläkt och gör mycket saker för andra. Hon är verkligen en dynamo och ett nav i sin femma.
Hur bra kan hon bli?
– Maja har bara påbörjat sin resa. Hon är redan en av Sveriges bästa. Hon kommer bli riktigt, riktigt bra. Hon har rätt skalle för det också.
Christoffer Suominen, som var guldtränare i Thorengruppen i fjol, var på plats i Ifu Arena och följde Maja Viströms framfart på nära håll. Han spar inte på superlativen när han ska beskriva multitalangen från Örnsköldsvik.
– Hon och Veera Kauppi är bäst i turneringen, kanske tillsammans med Moa Tschöp. Jag tycker det är den trion som är bäst, säger han.
– Hon är unik i sitt sätt att vara. Hon spelar med energi, fart och lekfullhet. Jag tycker hon gjort det jäkligt bra. Hon har vuxit extremt mycket den här säsongen. Kul att se.
Hur bra kommer hon att bli?
– Hon kommer bli världens bästa innebandyspelare när Veera Kauppi abdikerar.
Hon måste vänta till dess alltså?
– Ja, det tror jag. De kanske får köra vartannat år. Hon kommer bli världens bästa spelare om hon själv vill i alla fall, säger Christoffer Suominen.
”Maja Viström är den enda spelare som kan utmana Veera Kauppi som världens bästa de närmaste åren”, skriver Joel Siltanen från finska innebandysajten Pääkallo på Twitter.
Maja Viström gjorde totalt tio poäng på sex matcher i VM.
https://twitter.com/Joelsiltanen/status/1467548139469086721?s=20https://twitter.com/kentgoransson/status/1467549524990337026?s=20https://twitter.com/kimmoeskelinen/status/1467589271506886664?s=20https://twitter.com/PatrikSinerius/status/1467548905747456002?s=20VM-GULD GENOM TIDERNA
2021: Sverige
2019: Sverige
2017: Sverige
2015: Sverige
2013: Sverige
2011: Sverige
2009: Sverige
2007: Sverige
2005: Schweiz
2003: Sverige
2001: Finland
1999: Finland
1997: Sverige